ЗМІСТ
Актуальніст теми дослідження. Історія антропонімікону того чи іншого регіону перебуває в тісному зв’язку з суспільно-політичними, економічними, громадсько-побутовими процесами, що діють на тих територіях у певні хронологічні відрізки. Кожен антропонім, у тому числі прізвище чи прізвисько, містить у собі певну лінгвістичну та історичну інформацію [1; 6]. Увага до походження власних назв, зокрема прізвищ, - це повернення до пракоренів, шанування пам’яті родоводу, усвідомлення себе на рідній землі сином свого народу, а не безбатченком, перекотиполем.
Розмаїття прізвищ, що нас оточує, їх неповторний фонетичний лад, багатство словотвірних моделей, співвіднесеність з реальною дійсністю ще раз переконливо доводить, що українська мова бере свій початок у глибокій праслов’янській давнині.
Прізвища - наймолодший клас найменувань в антропонімії, який пройшов довгий шлях в історичному розвитку. Це засвідчено давніми пам'ятками різних періодів і територій. Семантика і словотвірна структура антропонімів утворюють одну з підсистем мови, яка характеризується сукупністю різноманітних за значенням твірних основ і формантів. Актуальність роботи полягає в тому,що прізвища села Куропатники є багатим джерелом для вивчення лексичного розмаїття мови, історії, побуту та вірувань народу, що проживає на певній території. В антропонімах міститься інформація, яка має важливе значення і для історії мови, і для історії її носіїв.
Мета роботи - дослідити семантику твірних основ прізвищ села Куропатники Бережанського району Тернопільської області.
Завдання:
- Скарткувати прізвища села Куропатники.
- З'ясувати семантику твірних основ прізвищ села Куропатники.
- Показати частотність вживання твірних основ прізвищ села Куропатники.
- Дослідити пасивну лексику в основах прізвищ села Куропатники.
- Показати відсоток пасивної лексики в основах прізвищ села Куропатники.
Джерелом дослідження послужили списки виборців села Куропатники Бережанського району Тернопільської області, що нараховує 126 прізвищ.
Наукова новизна: прізвища села Куропатники Бережанського району Тернопільської області не були ще предметом спеціального дослідження.
Об’єкт курсової роботи - прізвища села Куропатники Бережанського району Тернопільської області.
Предмет курсової роботи - семантика твірних основ прізвищ.
- Бачинська Г. Прізвища українських переселенців з Польщі на Тернопільщину, в основах яких відображені церковно-християнські власні імена / Бачинська Г. // Наукові записки ТНПУ ім. В. Гнатюка. - Сер. Мовознавство. - 2004. - Вип.2(12)-с.77-83.
- Близнюк Б. Церковно-християнські чоловічі імена в основах сучасних гуцульських прізвищ// Наукові записки ТНПУ ім. В. Гнатюка Сер. Мовознавство. - Тернопіль 2005. - Вип. (13). - С. 81-86.
- Бучко Г. «Депатронімізація» як мовний фактор стабілізації українських прізвищ//Наукові записки ТНПУ ім. В. Гнатюка Сер. Мовознавство. - Тернопіль, 2007. - Вип. 1(16). - С. 130-142.
- Інститут української мови Національної академії наук України. Словарь украинского язика. - Київ. - «Лексикон». - 1996р. в 4 томах.
- Корнієнко І. Прізвища ад’єктивного типу в Дніпровському Припоріжжі / І. Корнієнко // Українська література в загальноосвітній школі. – 2005. - №3. - С. 47-49.
- Крохмаль І. М. Українські прізвища як культурно-мовне явище/ І.М.Крохмаль // Вивчаємо українську мову та літературу: Науково-методичний журнал. - К., 2006. - №15. - С. 2-4.
- Мосенко Л. Г. Українські імена і прізвища / Мосенко Л. Г. - К.: Знання, 1996. – 47 с.
- Панцьо С. Є. Антропонімія Лемківщини / Панцьо С. Є. - Тернопіль, 1995. - 132 с.
- Панчук Г.Д. Антропонімія Опілля. Матеріали для спецкурсів та спецсемінарів (методичні рекомендації). - Тернопіль: Тернопільський державний педагогічний університет ім. Володимира Гнатюка. - 2001. - 195 с.
- Редько Ю. К. Сучасні українські прізвища / Ю. К. Редько. - К.: Наук. думка, 1966. - 216 с.
- СУМ. Словник української мови. - К., 1970-1980. - Т. 1-11.
- Худаш М.Л. З історії української антропонімії. - К.,1977. – 236 с.
- Чучка П. Глобальні, національні та регіональні ознаки прізвищ української мови // Дивослово. - К. - 2003. - №10. - С. 23-25.
- Чучка П. П. Прізвища закарпатських українців: історико-етимологічний словник / П. П. Чучка. - Львів: Світ, 2005. - 704 c.
- Шул В. В. Онім у мастацкім тэксце: монографія / В. В. Шур. - Мінськ: Бел. кнігазбор, 2006. - 216 с.