ЗМІСТ
Актуальність теми дослідження. За даними Державного комітету статистики в Україні сьогодні налічується понад 13 мільйонів сімей. Сім'я є першоосновою духовного, економічного та соціального розвитку суспільства. Саме її визнано у міжнародному співтоваристві найкращою умовою для виживання, захисту і розвитку дітей, основним осередком суспільства, природним середовищем для людини. Зусилля держави, громадськості повинні бути спрямованими на благополуччя і добробут сім'ї, створення умов для захисту її прав у суспільстві і прав її членів у самій родині. Тільки в цьому випадку сім'я буде здатна до саморозвитку, а її члени - до самореалізації.
Світова практика доводить, що існує необхідність створення моделі надання якісних соціальних послуг сім'ям, дітям та молоді, які опинилися в складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги. Кваліфікована діяльність із здійснення заходів для поліпшення або відтворення якості життєдіяльності, повернення до повноцінного життя осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги є виключним і переважним видом діяльності суб'єктів соціальної роботи.
Реалізація державної молодіжної політики неможлива без періодичного осмислення її результатів, визначення проблем і досягнень, узгодження подальших напрямів роботи, тому вибрана тема дослідження дуже актуальна.
Об'єкт дослідження - соціальна служба для сім'ї та молоді.
Предмет дослідження - Соціальна робота в соціальних службах для молоді в Рівненській області та ставлення громадськості до надання соціальних послуг у Рівненській та Волинській областях.
Метою дослідження було вивчення громадської та експертної думки про діючу систему соціальних послуг та подальшого її реформування на Волині.
Завдання:
- визначити загальне ставлення населення Рівненської та Волинської областей до діючої системи надання соціальних послуг, клієнтів та працівників соціальних служб;
- визначити уявлення громадян про установи, які надають соціальні послуги;
- визначення пріоритетів інформування населення про соціальні послуги, ефективні засоби поширення цієї інформації в ЗМІ;
- розробка рекомендацій з удосконалення системи надання соціальних послуг.
Методи дослідження:
- Теоретичний аналіз психолого - педагогічної літератури.
- Метод експериментального орієнтування.
- Метод спостереження.
- Масове опитування населення регіону.
- Вибірка - репрезентативна для дорослого населення регіону.
- Індивідуальне інтерв'ю („віч-на-віч") з використанням карток.
Для проведення дослідження були взяті результати соціологічного дослідження «Ставлення громадськості де надання соціальних послуг у Рівненській та Волинській областях» проведеного Аналітичний центр «Соціоконсалтинг».
Було опитано 702 респонденти, теоретична похибка вибіркової сукупності не більше 3,8%.
- Конституція України. Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 21 червня 1996 року, №254/96-ВР
- Закон України "Про соціальні послуги" від 19 червня 2003 року № 966-1V Ст.5.
- Закон України від 21.06.2001р. №2558-11 "Про соціальну роботу з дітьми та молоддю".
- Закон України від 5.02.1993р. №2998-Х11 "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні". (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1993,Ш6,ст.167).
- Кабінет Міністрів України. Постанова від 19 лютого 2007 р. N 244. Київ. Про затвердження Державної програми підтримки сім'ї на період до 2010 року.
- Декларація від 15.12.92 р. №2859 "Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні".
- Наказ Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерства охорони здоров'я України від 17.04.2006 № 1209/228 "Про затвердження Порядку взаємодії центрів СССДМ та закладів охорони здоров'я щодо надання медичної допомоги та соціальних послуг дітям і молоді"
- Введення у соціальну роботу: Навч. посібник / Семигіна Т.В. Грига І.М. Шевчук О.С. та ін.- К.:Фенікс, 2001.-288 с.
- Довідник. Соціально орієнтовані організації та установи Рівненщини. – Рівне 2006. -144 стор.
- Етичний кодекс спеціалістів із соціальної роботи України //Соціальна політика і соціальна робота. - 2003. - № 1. - С. 16-22.
- Іванова О.Л. Соціальна політика: теоретичні аспекти. Курс лекцій. - К.: КМ Академія, 2003. -107 с.
- Іщук С.В. Етика соціальної роботи: опорні конспекти: Методичні рекомендації для студентів спеціальностей "Соціальна педагогіка" та "Соціальна робота". - Тернопіль: ТДУ, 2003. -108 с.
- Кравченко Р. Соціальна робота з розумово відсталими. - К.: ВІПОЛ, 2001. -140 с.
- Медведєва Г.П. Етика соціальної роботи. - М.: ВЛАДОС, 2002. - 208 с.
- Професійні стандарти та етичні норми надання соціальних послуг як передумова розвитку соціальної сфери: матеріали круглого столу / Ресурсний центр "Гурт". - К., 2003. -21с.
- Соціальна робота. У 3-х ч. - Ч. 1. Основи соціальної роботи / За ред. Семигіної Т.В., Григи І.М. - К.: КМ Академія, 2004. - 178 с.
- Соціальна робота. У 3-х ч. - Ч. 2. Теорії і методи соціальної роботи / За ред. Семигіної Т.В., Григи І.М. - К.: КМ Академія, 2004. - 216 с.