ПЛАН
- Основи соціальної філософії Ж.-Ж. Руссо
- Морально-естетична концепція Ж.-Ж. Руссо
- Формування основ соціально-педагогічного підходу Ж.-Ж. Руссо
Видатний філософ і письменник Жан-Жак Руссо народився 28 червня 1712 у Женеві. Чоловіки в сімействі Руссо були годинникарями, родина належала до заможних громадян.
У 1743 Руссо став секретарем французького посла у Венеції, який звільнив його вже на наступний рік. Повернувшись у Париж, він був охоплений гнівом проти аристократів, які не побажали за нього заступитися. У 1750 «Роздуми про науки і мистецтва» принесли йому премію Діжонської академії і неочікувану славу. У трактаті стверджувалося, що цивілізація всюди привела до морального і фізичного виродження людей, і лише народи, які зберегли свою первозданну простоту (Руссо не наводив прикладів), залишилися доброчесними і сильними; далі було сказано, що плодами прогресу завжди стають моральна деградація і військова слабкість.
У грудні 1757 р. він перебрався на прилеглу напівзруйновану ферму Монлуи. Його «Лист Даламберу про театральні уявлення», у якому з осудом говорилося про спроби Вольтера влаштувати театр у Женеві, а спектаклі називалися школою аморальності як особистої, так і громадської, викликало з боку Вольтера стійку ворожість до Руссо. Після цього, у 1761 р, була надрукована «Юлія, або Нова Елоїза», у 1762 - «Суспільний договір» і «Еміль, або Про виховання».
Розвинута в «Емілі» деїстична доктрина викликала гнів католицької церкви щодо Руссо, а 11 червня 1762 р. уряд розпорядився заарештувати автора. Руссо втік в Іверден (Берн), потім у Мотьє, а Женева позбавила його прав свого громадянина.
У 1776 були закінчені «Діалоги: Руссо судить Жана-Жака» і розпочата найзахоплюючіша його книга «Прогулянки самотнього мрійника». У травні 1778 Руссо усамітнився в Ерменонвілі, у котеджі, запропонованому йому маркізом де Жирарденом, і помер там від апоплексичного удару 2 липня 1778 р.
- Герасимова, О. И. Жан-Жак Руссо о роли природы в нравственно-эстетическом воспитании: материалы межвуз. науч. конф. (г. Иваново, 25-27 апр. 2006 г.). - Иваново, 2003.
- Гуманістичні погляди прихильників «вільного виховання» на природу дитини / С.В. Білецька, А.Г. Відченко // Педагогіка і психологія. - 1998. - № 2.
- Дворцов А.Т. Ж.-Ж. Руссо. – М.: Наука, 1980.
- Занадворова Т.Л. Жан-Жак-Руссо. Художественный метод. Традиции / Т.Л.Занадворова. - Екатеринбург: Изд-во Урал. ун-та, 1993.
- Кузнецов В.Н., Мееровский Б.В., Грязнов А.Ф. Западноевропейская философия XVIII века. - М.: Иностранная литература, 1986.
- Розанов М.. Ж. Ж. Руссо и литературное движение в конце XVIII в. и начале XIX в. Очерки по истории руссоизма на Западе и в России. - Т. 1. - М.: Философия, 1970.
- Руссо Ж.-Ж. Юлия или Новая Элоиза. - М.: Художественная литература, 1988.
- Соціальна педагогіка: курс лекцій / Н.В. Якса; Житомир. держ. ун-т ім. І.Франка. - Житомир, 2009.