Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Судово-психологічна експертиза в кримінальному процесі

Предмет: 
Тип роботи: 
Лекція
К-сть сторінок: 
17
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Л Е К Ц І Я
з дисципліни
“ЮРИДИЧНА ПСИХОЛОГІЯ”
ТЕМА: СУДОВО-ПСИХОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
 
ТЕМА: СУДОВО-ПСИХОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА
 
Питання
 
1. Використання спеціальних психологічних знань у кримінальному процесі
2. Призначення судово-психологічної експертизи й організація її провадження
3. Види СПЕ та особливості формулювання питань при їх призначенні.
4. Взаємодія та процесуальні відносини між слідчим та експертом-психологом.
 
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
 
  1. В. В. Юридична психологія: Навчальний посібник. – К. : «Каравела»; Львів: «Новий світ-2000», «Магнолія плюс» 2003. – 376 с.
  2. Васильев В. Л. Юридическая психология: Учебник для вузов. – 5-е изд., перераб. и доп. – СПб. : Питер, 2003. -656 с.
  3. Коновалова В. О., Шепітько В. Ю. Юридична психологія: Академічний курс: Підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. – К. : Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2004. – 424 с.
  4. Коробицына М. Б. Психологическое исследование в структуре судебной экспертизы. Учебное пособие. – Одеса: Астропринт, 2008. – 68 с.
  5. Мамайчук И. И. Експертиза личности в судебно-следственной практике. Учебное пособие. СПб. : Речь, 2002. – 225 с.
  6. Нагаев В. В. Основы судебно-психологической экспертизы: Учеб. пособие для вузов. – М. : ЮНИТИ-ДАНА, 2000. – 333 с. 14.
  7. Нор В. Т., Костицкий М. В. Судебно-психологическая экспертиза в уголовном процессе. – К. : Вища шк., 1985. – 56 с.
  8. Юридическая психология (хрестоматия). Раздел 4. Судебно-психологическая експертиза. / Сост. и общ. редакция Т. Н. Курбатовой. СПб. : Питер, 2001. – 480 с.
 
ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА
 
  1. Коченов М. М. Введение в судебно-психологическую экспертизу. М., 1991,
  2. Кудрявцев И. А. Судебная психолого-психиатрическая экспертиза. М„ 1988.
  3. Справочник следователя. Практическая криминалистика: подготовка и назначение экспертиз: Практическое пособие. М„ 1992. Вып. 3.
 
1. ВИКОРИСТАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ПСИХОЛОГІЧНИХ ЗНАНЬ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
 
При розслідуванні злочинів і розгляді справ у суді виникає потреба у використанні спеціальних психологічних знань. Кримінально-процесуальний закон установлює дві основні форми використання спеціальних знань:
1) участь спеціаліста у слідчих діях (наприклад, участь психолога при проведенні допиту неповнолітнього) ;
2) призначення і провадження судових експертиз.
Судово-психологічна експертиза – це експертне дослідження, предметом якого є факти, що належать до психічної діяльності людини і мають значення для органів правосуддя.
Об'єктом дослідження судово-психологічної експертизи є психічні прояви людини, які не виходять за межі норми, тобто не викликають сумнівів в її психічній повноцінності. Судово-психологічна експертиза спрямована на дослідження змісту і структури індивідуальної свідомості й поведінки людей у процесі здійснення тих чи інших дій або відображення явищ навколишньої дійсності. За допомогою судово-психологічної експертизи можна отримати дані, які дозволяють зрозуміти і правильно оцінити особливості психічної діяльності й проявів людей, що мають значення для висновків правового характеру. Зокрема, висновки експертів-психологів сприяють правильній оцінці показань свідків, потерпілих, обвинувачених у разі, якщо вони викликають сумніви у своїй достовірності; неповнолітніх – коли передбачається, що їх показання мають фантастичні нашарування; обвинувачених – коли їхні дії неадекватні їх станам і властивостям тощо.
До компетенції (основних напрямів) судово-психологічної експертизи можуть належати:
1) встановлення здатності неповнолітніх обвинувачених цілком усвідомлювати значення своїх дій і визначення ступеня їх здатності керувати цими діями;
2) встановлення принципової здатності психічно здорових свідків і потерпілих правильно сприймати обставини, які мають значення для справи, і давати про них правильні показання;
3) встановлення, чи перебував обвинувачений у момент вчинення злочину в стані фізіологічного афекту;
4) встановлення, чи перебував обвинувачений в емоційному стані, який істотно впливає на здатність правильно усвідомлювати явища дійсності, зміст конкретної ситуації і на здатність довільно регулювати свою поведінку;
5) встановлення здатності психічно здорових потерпілих у справах про зґвалтування (передусім неповнолітніх) розуміти характер і значення дій, які застосовані до них, і чинити опір;
6) установлення принципової можливості виникнення у суб'єкта в конкретній ситуації різноманітних психічних станів, які роблять неможливим або істотно утруднюють виконання професійних функцій у галузі управління сучасною технікою;
7) встановлення у суб'єкта індивідуально-психологічних особливостей, здатних істотно впливати на зміст і спрямованість дій у конкретній ситуації;
8) встановлення, чи перебував померлий у період, який передував смерті, у психічному стані, що схилив до самогубства, і, якщо перебував у цьому стані, чим він міг бути викликаний.
Наведений перелік не вичерпує всього кола питань, що можуть виникнути в процесі судочинства. Обставини, з'ясування яких може мати значення для розслідування і судового розгляду, різноманітні й нерідко диктуються конкретною ситуацією.
Підставами для призначення судово-психологічної експертизи є:
1) відставання рівня психічного розвитку від вікової норми;
2) перенесення підозрюваним, свідком, потерпілим психічних захворювань, наявність психопатологічних станів;
3) перенесення або наявність соматичних захворювань (особливо хронічних, інфекційних або невиліковних) у підсудного, потерпілого, свідків;.
4) наявність особливостей, що свідчать про надзвичайну неврівноваженість, емоційність, агресивність; розладів у таких психічних процесах, як сприйняття, увага, пам'ять, мислення;
5) наявність окремих ознак (у ситуації або в поведінці підсудного), що свідчать про можливість вчинення злочину в стані сильного душевного хвилювання;
6) сумнів у вірогідності показань свідка, потерпілого, що явно суперечать характеру ситуації, іншим даним;
7)
Фото Капча