Тема. Світло і тіні. Створення замальовки «Рум’яне яблучко»
Мета:
дати учням короткі відомості про світло, тінь, об’єм; продовжити знайомити учнів з виражальними засобами живопису;
формувати вміння аналізувати та змішувати кольори; формувати образне, логічне та просторове мислення; стимулювати розвиток допитливості;
виховувати уважність, естетичні смаки засобами образотворчого мистецтва.
Обладнання для вчителя: Зоровий ряд: репродукції картин українських художників: К. Білокур «Богданівські яблука», В. Варійчука «Натюрморт з яблуками», Ю. Шевченка «Червоні яблука», малюнок яблуньки та драбинка з планом уроку, матеріали для демонстрування послідовності й техніки виконання роботи.
Обладнання для учнів: Гуаш, акварель, пензлі різних розмірів, палітра, баночки з водою, серветки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда за питаннями
Вам відомо, що світло може бути природним і штучним.
Які джерела природного і штучного світла ви знаєте? (Сонце – джерело природного світла, а лампочка – штучного.)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
На сьогоднішньому уроці ми помандруємо в загадковий світ мистецтва!
А де знаходиться цей світ?
Так, він щодня разом з нами, серед нас. Нас оточують різні кольори, природа, будівлі, малюнки, картини. Та сьогодні стежинка мистецтва поведе нас до ….
Дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
На «я» починається,
На «я» кінчається,
У саду росте.
На ній плоди є.
Так до яблуньки. Тому, що тема нашого уроку: Світло і тіні. Створення замальовки «Рум’яне яблучко».
Як думаєте, чи висока наша яблунька? Хочеться попробувати яблучка? Які вони? Опишіть. (Відповіді дітей)
Допоможе нам виконати всі ці завдання ось ця незвичайна драбинка. Ми спробуємо підніматись по ній до верхівки і дізнаємось, як намалювати яблучко.
(Вчитель розмішує малюнки на щаблях драбинки, оголошуючи етапи уроку).
1. «Перли та перлинки з поетичної торбинки. «
2. Тематичний словничок
3. Фізкультхвилинка
4. «На гостини до картини».
5. «Яблучко малювати – мистецтва скуштувати». Виконання практичного завдання.
6. «Вернісаж». Враження. Оцінки
Розпочнемо підніматись по драбинці? Тоді – вперед!
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
«Перли та перлинки з поетичної торбинки. «
Осінь гуляла в садочку і загубила свою торбинку. Давайте подивимось що там. Вірш про яблучка. Давайте прочитаємо.
У нас в садочку гарному
Яблуні ростуть.
восени та влітку
Щедрий урожай дають.
Яблука від хвороб нас оберігають.
І від застуди захищають.
Тематичний словничок
Щоб зрозуміти світло, за ним потрібно спостерігати. Ви, мабуть, помічали, що контрастні тіні на землі в сонячну погоду завжди падають у напрямку, протилежному джерелу світла. Сонячні промені пробивають собі дорогу крізь хмари. Вони відбиваються від найдрібніших краплинок води, роздрібнюються, розсіваються.
Схема освітлення предмета
Світло – найбільш освітлене місце на предметі. Напівтінь – місце, де прослідковується перехід від світла до тіні. Тінь – найтемніше, найменш освітлене місце на предметі.
Фізкультхвилинка
«На гостини до картини».
Ознайомлення з репродукціями картин художників: К. Білокур «Богданівські ябука», В. Варійчука «Натюрморт з яблуками», Ю. Шевченка «Червоні яблука»
Розгляньте репродукції картин, що зображують яблука.
знайдіть на зображенні найосвітленіші місця;
знайдіть власні тіні;
яким чином художники передають об’єм на площині?
як змінюється колір предметів від освітленого боку до того, що знаходиться в тіні?
Яка картина викликала особливі почуття?
«Яблучко малювати – мистецтва скуштувати». Виконання практичного завдання.
Демонстрація послідовності виконання роботи в техніці живопис. Учні виконують роботу акварельними фарбами під керівництвом учителя
Коментар вчителя.
1. Простим олівцем передаємо форму яблучка. Це, власне, все, що потрібно буде зробити олівцем. Решту малюнка ми будемо відразу виконувати фарбами.
2. Для роботи обов’язково потрібна палітра. Зверніть увагу, як потрібно розводити фарбу.
3. Розпочинаємо роботу зверху яблучка і ведемо поступово вниз вертикальними мазками за допомогою широкого пензля.
4. Потім на палітрі розводимо два відтінки червоного кольору і наносимо мазки, щоб передати тіні.
5. Далі розпочинаємо роботу над освітленою частиною. Вимиваємо пензлик, серветкою промокаємо, щоб було менше води і вимиваємо фарбу у вибраному місці.
6. Знову у жовтий колір добавляємо синього і замальовуємо напівтіні.
7. Тепер беремо коричневу фарбу і промальовуємо мазками тіні яблучка.
8. Беремо тоненький пензлик і густою коричневою фарбою малюємо падаючу тінь. Робимо розтяжку. Потім беремо синьої фарби і добавляємо до тіні.
9. Коричневою фарбою промальовуємо хвостик яблучка. Подивіться, яке чудове вийшло яблучко. Так і хочеться покуштувати його і відчути яке воно соковите!
«Вернісаж». Враження. Оцінки
Піднімаємось на останній щабель драбинки. Подивимось на свої роботи та роботи товаришів і порівняємо: чи схожі з яблучками на яблуні.
Діти, у вас з’явилась можливість зірвати яблучко з яблуні. Воно з сюрпризом. Прочитайте на зворотньому боці яблучка побажання та подяки вам від вчителя.
(Виставка робіт на стенді. Коментар учителем кращих робіт, мотивація виставлення тієї чи іншої оцінки.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМОКІВ УРОКУ
- Чи виконали ми план нашого уроку? (Так, бо жодного малюнка на драбинці вже немає).
- Чи всі ми піднялись на верхній щабель нашої драбинки? (Так, кожен по-своєму).
Діти, ви справді дуже гарно, наполегливо і натхненно працювали на уроці і тому заслужили найкращі слова подяки.