ПЛАН
- Аналіз ідей Дж. Локка щодо принципів поділу влади
- Особливості теорії поділу влади Ш.-Л. Монтеск’є
Теорія поділу влади, яка часто згадується як принцип поділу влади, в тому вигляді, якому вона існує зараз, з’явилась більше трьохсот років тому назад. Засновниками її вважаються англійський філософ-матеріаліст, творець ідейно- політичної доктрини лібералізму Джон Локк (1632-1704), і французький просвітник, філософ і правознавець Шарль Луї Монтеск’є (1689-1755).
Вважається, що це досить проблемне питання, тому що на сьогоднішній день більшість країн світу застосовує принцип поділу влади, точніше кажучи вони побудовані саме на ньому і в кожній з них, між цими гілками щоденно відбувається боротьба з приводу їх повноважень та правового становища в системі органів державної влади, і це ми можемо побачити навіть на прикладі нашої країни, а отже виникає багато поглядів і розбіжностей щодо теорії розподілу влади.
Актуальність дослідження теми є досить високою оскільки чимало вченихзадають питання : а чи існує ця теорія в класичному вигляді? Якщо існує то що вона являє собою? Які її історичні витоки? Які основні засади цієї теорії? У сьогоденні при розгляді даної теорії ці аспекти є першочерговими у вченнях науковців тому, що до цього часу з’явилось досить багато суперечок і протиріч щодо правильного розуміння поділу державної влади на три гілки, а також з приводу його правильного тлумачення через осмислення вчень її засновників Дж. Локка та Ш.Монтеск’є.
Актуальність цієї теми полягає у вивченні розвитку теорії поділу влади в Європейській правовій думці XVIII ст., а саме в таких аспектах: по-перше, в дослідженні першоджерел виникнення теорії поділу влади; по-друге, в висвітленні поглядів Дж. Локка та Ш.Монтеск’є на теорію поділу влади; по-третє, в розкритті змісту механізму втілення цієї теорії у життя.
- Головко О.М. Теорія держави і права: навч. посіб. / О.М. Головко, І.М. Погрібний, О.В. Волошенюк, Д.М. Михайлович, І.М. Овчаренко, А.А. Письменицький, О.С. Передерій, Д.В. Слинько, Ю.А. Холод, А.М. Шульга; Харк. нац. ун-т внутр. справ. – Х., 2010. – 277 с.
- Локк Дж. Два трактата о правлении. / Сочинения: В 3 т. – Т. 3. – М.: Мысль, 1988. – С. 137-405.
- Лук'янов Д. В. Теорія держави і права / Д. В. Лук'янов, С. П. Погребняк, Г. О. Христова. – Х.: Право, 2012. – 190 с.
- Марчук В.П. Історія політичних і правових вчень: навч. посіб. / В.П. Марчук, Г.В. Марчук ; Міжрегіон. акад. упр. персоналом. – К.: Персонал, 2009. – 480 с.
- Монтескье Ш.-Л. О духе законов: научное издание / Ш.-Л. Монтескье. – М.: Мысль, 1999. – 672 с.
- Орач Є. М. Історія політичних і правових вчень: Навчальний посібник.- К.: Атіка, 2005. – 560 с.
- Шляхтун П. П. Політологія: історія та теорія: Підручник / П. П. Шляхтун. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 472 с.