ЗМІСТ
Актуальність проблеми. На даний час постає питання щодо соціальної підтримки дітей-інвалідів. Загальновідомо, що базовими характеристиками здоров'я населення, поряд з демографічними, є показники інвалідності. Значення цих показників настільки велике, що деякі автори розглядають їх в контексті репродуктивних збитків суспільства. Проблема інвалідності з дитинства є однією з найгостріших не лише в педіатрії, але й у соціальній програмі суспільства. Свідченням цьому є прийняті в Україні за останні роки законодавчі та нормативні документи щодо охорони здоров'я жінок і дітей, які визначають стратегію і тактику державних органів у вирішенні медико-соціальних проблем. [21, с. 12]
В Україні, на жаль, історично склалася ситуація, за якої категорія дітей з особливими потребами протягом довготривалого часу залишалася соціально незахищеною, і навіть певною мірою ізольованою від соціуму, а відкрите обговорення проблем, стосовно інвалідності було непопулярним у суспільстві..
Сучасна політика у відношенні дітей-інвалідів є результатом розвитку суспільства. Багато в чому ця політика відображає загальні умови життя та соціально-економічну політику держави. Невігластво, зневажання, упереджене ставлення та страх - ось ті соціальні фактори, що протягом усієї історії були перешкодою для нормального розвитку дітей з особливими потребами та призводили до ізоляції як самих хворих, так і їх родин.
В Законі України «Про охорону дитинства» зазначається, що проведення державної політики спрямовано на реалізацію цільових програм з охорони дитинства і передбачає надання дітям пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі виховання, навчання, підготовки до трудової діяльності, заохочення наукових досліджень з актуальних проблем дитинства.
Закон України «Про державну соціальну допомогу дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства» встановлює права і гарантії дітей і батьків на отримання пенсій і соціальних допомог . [4, с.5]
На сьогодні найпоширенішою формою піклування про дітей-інвалідів і Україні є інституційна, яка передбачає соціалізацію їх у стінах дитячих будинків, шкіл-інтернатів, професійно-технічних закладів. У країні діє система спеціалізованих дошкільних закладів та шкіл-інтернатів.
Однак недоліки інтернатної системи соціального виховання стають на заваді формуванню соціальної мобільності та інтегрованості вихованців. Це призвело до того, що нині у більшості розвинутих країн інтернатних закладів немає зовсім.
Провідним принципом в охороні дитинства стала позаінституційна підтримка дітей та підлітків, яка полягає в тому, що дітей, котрі потрапляють під опіку держави, передають для тимчасового догляду та виховання у прийомні сім'ї. Такий вид догляду за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківської опіки, отримав назву прийомної опіки .
Перебуваючи в умовах інтернатного закладу або на вихованні у сім'ї, діти з функціональними обмеженнями та їх сім'ї деякою мірою ізольовані від суспільства і позбавлені можливості вести повноцінний спосіб життя. Часто ці діти виявляються не підготовленими до життя у відкритому середовищі, яке аж ніяк не відповідає їхнім особливим потребам, зокрема у створенні без бар'єрної інфраструктури, забезпеченні без перешкод доступу до інформації. [18, с.25]
Сім'ї, які виховують дітей-інвалідів стикаються з рядом проблем: обмеження інформації, відсутність психологічної, часто і моральної, підтримки, незнання своїх прав. Нерідко перед батьками виникає ряд перешкод при оформлення дитини в дошкільний заклад освіти, а пізніше і в школу. Тому завдання соціального працівника є допомога сім'ям, які виховують хвору дитину: надання інформації про права батьків, про спеціалізовані заклади і спеціалістів, до яких сім'я може звернутись у разі виникнення проблеми. Також докласти усіх зусиль, щоб такі сім'ї не були ізольовані від суспільства і відчували підтримку оточуючих і держави.
Стан дослідження проблеми. Під впливом енергійної діяльності педагогів- ентузіастів, лікарів і громадських діячів освіти П. О. Бурковського,І.О. Сікорського, М. Д. Аленич, Ф. І. Ширяева, О. Дячкова, М. Ярмаченка, X. Замського та ін. формується думка про можливість і необхідність спеціального виховання та навчання дітей-інвалідів[16, с.76]. Концепція соціальної реабілітації з дітьми-інвалідами Л. М. Силкіна досить суперечлива. Адже згідно із запропонованим автором визначенням соціальна реабілітація являє собою одночасно і процес, і систему, хоча ці дві характеристики взаємовиключні. Відповідно, у сучасній науці існує кілька підходів до розуміння вищезгаданого поняття. Соціальну роботу можна розглядати у контексті таких основних напрямків: соціалізації, соціальної адаптації, соціальної нормативності та соціального контролю, економічного підходу до вирішення соціальних проблем, соціальної мобільності [30, с.89]. Піднята нами проблема є комплексною, вона має певні традиції дослідження у вітчизняній та зарубіжній філософії, соціальній роботі, психології, соціальній педагогіці. Так технологічний підхід у соціальній сфері розглядається В. Івановим, Г. Селевко, М. Халагузовою. Соціальні аспекти проблеми інвалідів у своїх працях висвітлили С. Богданов, А. Гонєєав, А. Пашков, А. Гриненко, П. Назаренко. Соціально-педагогічні основи виховної та реабілітаційної роботи з дітьми-інвалідами знайшли висвітлення в роботах С. Пальчевського, А. Мудрика, А. Гонєєва, Б. Алмазової. Питання соціалізації дітей-інвалідів порушували Д.Пащенко, М.Панасик,Т.Шульга,С.Холостова,І.Зайцева,А.Капська,О.Безпалько[24, с.77].
Об'єкт дослідження - сім'ї, які виховують дітей з функціональними обмеженнями.
Предмет дослідження - особливості соціально-педагогічної роботи з сім'ями, які виховують дітей з обмеженими фізичними можливостями.
Мета дослідження - аналіз теоретичних і практичних аспектів дослідження проблеми соціально-педагогічної роботи з сім'ями, які виховують дітей з обмеженими фізичними можливостями.
Гіпотеза дослідження: процес удосконалення соціально-педагогічної роботи з сім'ями, які виховують дітей з обмеженими фізичними можливостями, буде ефективним за таких умов, якщо:
- необхідне забезпечення всебічної поінформованості про загальні проблеми даної категорії дітей і їхніх сімей;
- детальне вивчення і диференціація проблем дітей з обмеженими можливостями шляхом діагностики соціуму;
- буде знайдено дійовий механізм проведення соціально-педагогічної реабілітації шляхом створення спеціалізованих центрів;
- визначення альтернативних варіантів вирішення проблем соціальної роботи завдяки корисній дії раніше створених соціальних служб;
- прогнозування конкретних результатів при реалізації індивідуальної програми реабілітації;
- проектування і моделювання ефективної діяльності спеціалістів щодо надання допомоги дитині і сім'ї;
- проведення організаційної діагностики діяльності окремих неурядових організацій, місією яких є сприяння духовно-моральному розвитку дітей шляхом залучення їх до загальнолюдських цінностей у процесі соціальної роботи;
- вивчення власного потенціалу сім'ї, в якій здійснюється виховання дитини з обмеженими можливостями.
Завдання:
- розкрити дитячу інвалідіність як соціальну і наукову проблему;
- проаналізувати законодавче забезпечення соціального захисту дітей з обмеженими фізичними можливостями ;
- розглянути види соціально-педагогічної роботи з сім'ями, які виховують дітей з обмеженими фізичними можливостями ;
- дослідити принципи, напрямки та методи роботи Бродівського районного центру соціальних служб сім'ї, дітей та молоді;
- проаналізувати практичний досвід через впровадження Програми реабілітації сімей, які виховують дітей з фізичним обмеженими можливостями.
Методи дослідження: аналіз наукових літературних джерел; систематизація та узагальнення; вивчення законодавчих та нормативно- правових документів, аналіз, порівняння та узагальнення досвіду роботи працівників в центрах соціальних служб сім'ї, дітей та молоді.
Структура роботи. Дипломна робота складається зі вступу, двох розділів, шести підрозділів, висновків до кожного розділу, загальних висновків, списку використаної літератури
- Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1991, N 21, ст.252.
- Закон України «Про охорону дитинства» від 07.03.2002. Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, N 30, ст.142
- Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91р. Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1991, N 21, ст.252
- Закон України «Про державну соціальну допомогу дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства» від 02.03.2003. Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, N 1, ст.2
- Положення про індивідуальну програму реабілітації та адаптації інваліда. Затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 1992р. №83.
- Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.07.1999 Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, N 5, ст.21
- Закон України «Про освіту» від 04.06.91р Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1991, N 34, ст.451
- Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. Затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001р. - 56 с.
- Типове положення про центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями. Затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 8 березня 2005р. 165 с.
- Простановище інвалідів в Україні та основи державної політики щодо вирішення проблем громадян з особливими потребами: Державна доповідь. — к., 2002. — (Препр. / Міністерство праці та соціальної політики України; Міністерство охорони здоров'я України; Міністерство освіти і науки України та ін). - 224 с.
- 3аплотинська Н. Передумови формування компетентності дітей з особливими потребами // Соціальна робота в Україні. - №2. - 2004. - 102 с.
- Apxипова СП., Майборода Т.Я. Соціальна педагогіка: Навчально- методичний посібник. - Черкаси-Ужгород, 2002. - 154 с
- Актуальніпроблеми соціально-педагогічної роботи (модульний курс дистанційного навчання) / За заг. Ред.. Капської А.Й. - К., 2002. - 164 с
- АлбесоваИ.Ф. Введение в специальность «Социальная работа». -Ярославль.:Социум, 1997. -38 с.
- Артемова Л. Задоволення особливих потреб дитини у спілкуванні з однолітками. - К.: Контент, 2006. - 222 с.
- Бастуй H.A. Діти й молодь із розумовою недостатністю в Україні та в світі Соціальна політика і соціальна робота. -1994. -№ 2—3. 194 с.
- Безпалько О., Едель С. Підготовка волонтерів до роботи з дітьми обмежених функціональних можливостей і Методичні рекомендації. // За ред. А. Й. Папської. — К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2001. - 105 с.
- Богданов С. Соціальний захист інвалідів. - К.: Вид-во Соломії Павличко "Основи", 2002. - с. 202 с.
- Болотіна Н. Б. Право соціального захисту в Україні: Навч. посіб. - К.: Знання, 2005. -615 с.
- Боровая Л.П. Социально-психологическая помощь семьям, имеющих тяжело больных детей. // Социально-педагогическая работа. - 1998. - №6. - 163 с.
- Василькова Ю.В. Методика и опыт работы социального педагога. - М.: Академия, 2001. - 178 с.
- Ватере Л., Ланзинд М., Шонглер Э. Поддержка аутичных и отстающих в развитии детей: Сборник упражнений для специалистов и родителей. Мн.: Издательство БелАПДИ, 1997. - 18 с.
- Вихованнядітей з особливими потребами в сім'ї / У порядник І. Б. Іванова. - К.: УДЦССМ, 1998. 75 с.
- ГармашO.B. Право на спеціальну освіту дітей із розумовою відсталістю Соціальна робота в Україні: теорія і практика. - №4. - 2003. - липень- вересень. - 104-109.
- Грачев Л.K. Программа социальной работы с семьями, имеющими детей- инвалидов. -М.: АРС, 1992. - 256 с.
- ГриценкоA.M. Соціальна політика: Навч.-метод, посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К: КНЕУ, 2003. - 234 с.
- Дементьева Н.Ф., Устинова Э.В. Роль и место социального работника в обслуживании инвалидов и пожилых людей. - М.: Институт социальной работы, 1995.-108 с.
- ДобровольскаяТ.А., ШабалинаН.Б., Демидов H.A. Социальные проблемы инвалидности //Социологические исследования. -1988. - №4 - 145 с.
- ЕременкоІ.В. Соціальний супровід дітей з особливими потребами / Соціальна робота в Україні: теорія і практика. - №3. - 2003. - липень- вересень.- 214 с.
- 30.Збірник основних керівних матеріалів про спеціальні школи-інтернати для дітей з дефектами розумового і фізичного розвитку. - К., 1984. - 390 с.
- Зверева І. Д., Козубовська І.В., Керецман В.Ю, Пічкар О. П. Соціальна робота з дітьми та молоддю (теоретико-методологічні аспекти). - Ч.І.- Ужгород, 2000. - 192 с.
- Іванова І. Б. Соцільно-психологічні проблеми дітей-інвалідів. — К., 2000.
- Ілляшенко Т. Д. Інтеграція дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітньому навчальному закладі // Психолог. - 2009. - № 37. - с. 6 - 11.
- Капська А. Й. Принципи: закономірності соціально-педагогічної реабілітації дітей з обмеженими функціональними можливостями // Соціальна робота в Україні: теорія і практика. - 2006. - № 1 - с. 5 - 22.
- Капська А.Й. Соціальна робота: деякі аспекти роботи з дітьми та молоддю. - К.: УДЦССМ, 2001. - 220 с
- Карманепко Т. М., Карманенко Ю. Г. Ляльковий театр — дітям. — К.: Рад. шк., 1986. с. 156.
- Кизимович Д.С., Ніжаща І.О., Герасимів Н.М. Соціально-педагогічна та психологічна допомога дітям і молоді з особливими потребами та їхнім батькам / Соціальна робота в Україні: теорія і практика. - №3. - 2003. - липень-вересень. - С 103-109.
- Конвенціяпро права дитини. - К.: Укр. Правнича Фундація. Вид-во Право, 1995. - 190 с
- КравченкоР.І. Соціальна робота з розумово відсталими людьми: Навчальний посібник /Наук, консультанти Грига І.М, Семигіна Т.В. , ГолубєваМ.О. -К.: ВШОЛ, 2001.-140 с.
- ЛевінецьН. Роль засобів народної педагогіки в роботі з дітьми, які мають особливі потреби // Соціальна робота в Україні. - №3-4. - 2000. - С 31-39.
- ЛукашевичМ. П., Бондарчук Л. В. Особливості соціалізації молоді з особливими потребами: пошук концептуальних підходів // Соціальна робота в Україні: Теорія і практика. - 2006. - № 2. - с. 25 - 30.
- Лукашевич М.П. Соціалізація. Виховні механізми і технології. - К.:ІЗМН, 1998. - 245 с.
- Лукашевич М.П., Минович II. Теорія і методи соціальної роботи. - К.:МАУП, 2003. - 151 с..
- Маллер А.Р. Ребенок с ограниченными возможностями: Книга для родителей. М.: Педагогика-Пресс, 1996. - 80 с.
- Марчук Т. Батькам про розвиток дітей, які потребують особливої уваги // Соціальна робота в Україні. - №4. - 2006. - 192 с..
- Методикаи технологии работы социального педагога: Учебное пособие для студ. высш. учебн. заведений /Б.Н.Алмазов, М.А.Беляева, Н.Н.Бессонова и др. Под ред. М.А.Галагузовой, Л.В.Мардахаева. - М.: Издат.центр "Академия", 2002. 256 с.
- МостіпанО. Державна політика щодо інвалідів і перспектива та пріоритети // Соціальлний захист. — 2002. — №11. с. 15-17.
- На допомогу батькам, що мають дітей з особливими потребами. / Л. В. Борщевська, А. В. Зіброва, І. Б. Іванова — К., 1999. 125 с.
- Національнапрограма професійної реабілітації та зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями на 2006-2010 роки. - Закони України. - Том 1. - К.: АТ "Книга", 1996. - 300 с.
- Основы социальной работы (Отв. ред.. П.Д. Павленок). - М.:ИНФРА, 2003.-214 е..
- Основы социальной работы: Учебник. Под редакцией П.Д. Павленок. М.:ИНФРА-М, 1998.- 368 с.
- ПальчевськийС. С. Соціальна педагогіка: Навч. посіб. - К.: Кондор, 2005. -560 с.
- Пашков А.Г., Гонеев АД. Педагогические основы социальной реабилитации детей с ограниченными возможностями. - Курск: Изд-во КГМУ, 1999. - 150 с.
- ПейнМ. Сучасна теорія соціальної роботи. - К. 2000. - 456 с.
- ПитерсиМ„ Трилор Р. Программа ранней помощи детям с отклонениями в развитии «Маленькие ступеньки». Мн.: Издательство БелАПДИ, 1999. -150 с
- ПушкарськаЛ. П. Корекційно-розвивальна робота з глухими і слабочуючими дітьми раннього віку // Соціальна робота в Україні: теорія і практика. - 2006. - № 2 - 268 с.
- СварникМ. Найважливіші пріоритети для дітей із особливими потребами // Соціальна робота в Україні. - №4. - 2006. - 193 с.
- СелевкоГ.К., Селевко А.Г. Социально-воспитательные технологии. - М., 2002.
- СкрипникТ. Розвиток особистості в процесі інтеграції дитини з особливими потребами // Соціальна робота в Україні. - №3-4. - 2000. - 344 с.
- 60.Смирнова Е.Р. Толерантность как принцип отношения к детям с ограниченными возможностями. // Вестник психосоциальной и коррекционно-реабилитационной работы. - 1997. - №2. - 351 с. 61 .Социальная работа с инвалидами: Настольная книга специалиста. Под. Ред. Е.М. Холостовой. М.: Институт социальной работы, 1996. - 210 с.
- Социальнаяработа с инвалидами. Настольная книга специалиста. (Под. ред.. Е.И. Холостовой, А.И.Осадчих) -M.: ИСР, 1996. 327 с.
- Соціальнапедагогіка: Підручник / За ред.. проф.. Капської А. Й. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 468 с.
- Соціальнаробота в Україні: теорія і практика. (За ред. Толстоухової C.B.) //Наук. - метод. Журнал. 2003. №.1. 135 с.
- Соціальнаробота в Україні: теорія і практика. Посібник для підвищення кваліфікації працівників центрів соціальних служб для молоді. - 2-га ч. (Заг. ред. А. Я. Ходорчук). - К.:УДЦССМ, 2001. - 316 с.
- Соціальнаробота в Україні: теорія і практика. Посібник для підвищення кваліфікації працівників центрів соціальних служб для молоді. - 4-га ч. (Заг. ред. А. Я. Ходорчук). - К.:УДЦССМ, 2001. - 179 с..
- Соціальнаробота в Україні: теорія та практика. 4-а частина - К.: ДЦССМ, 2003. - 454 с.
- Соціальнаробота в Україні. Навчальний посібник. (За заг. ред. Звєрєвої І. Д., Лактіонової Г. М). - К.: ХДФ. - 393 с.
- Соціальнаробота з батьками, що мають дитину-інваліда». / За заг. Ред.. А.О.Бучака. - Рівне, 2001. - 40 с.
- Соціальнаробота з дітьми, молоддю, жінками, різними категоріями сімей: Аналітичний звіт щодо діяльності центрів соціальних служб для молоді /Упор. Драп ушко Р.Г., Толстоухова С. В., Шатохіна О. К., Шампай Л.І.. - К.:УДЦССМ, 1999.-140 с.
- Соціальнаробота: технологічний аспект: Навч. посіб. / За ред.. проф. А. Й. Капської. - К.: Центр навчальної літератури, 2004. - 352 с.
- Соціально-економічнестановище дітей-інвалідів // Україна. Людський розвиток. Звіт ООН за 2006 р. - 282с.
- Соціально-педагогічнаробота з дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями. Навчально-методичиий посібник для соціальних працівників і соціальних педагогів / За ред. А. Й.Капської. — К.: ЛПССМ. 2003. - 168 с.
- Соціально-психологічиийзахист дітей-інвалідів та молодих інвалідів // Інформаційно-методичний бюлетень / Упорядник Н. Є. Бешох, 1997. - Вип. 2. - Донецьк. - 156 с.
- СтадієнкоН. Шляхи інтеграції дітей з особливими потребами у суспільство. - Запоріжжя: ЗДУ, 2005. - 290 с.
- СташківБ. І. Право соціального обслуговування: Навч. посіб. - К.: Знання, 2007. - 567 с.
- СтрижеусС. Досвід та проблеми включення дітей з особливими потребами: монографія. - Ужгород, 2004. - 139 с
- Технологиисоциальной работы: Учебник / Под общ. ред. Е.И.Холостовой. -М.: ИНФРА-М, 2002. - 135 с.
- Технологіїсоціально-педагогічної роботи: Навчальний посібник / За заг. ред. А. Й. Капської. — К., 2000. - 351 с.
- Тюптя Л. Т., Іванова І. Б. Соціальна робота: теорія і практик. Навч. посіб. - К.: ВМУРОЛ "Україна", 2004. - 408 с.
- ХолостоваЕ. И. Социальная реабилитация. Учебное пособие. ML: Изд-во Корпорация "Дашков и КО", 2002. - 254 с.
- ХолостоваЕ.И., Дементьева Н.Ф. Социальная реабилитация: Учебное пособие. - М.: Изд.-торг. корпорация "Дашков" и К", 2003. 165 с.
- ШахрайВ. М. Технології соціальної роботи: Навч. посіб. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 464 с.
- ШевчукО. Перші кроки програми делегування повноважень соціального працівника батькам, які виховують дитину з функціональними
- обмеженнями // Соціальна політика і соціальна робота. — 2001. — № 3. — 180 с.
- Скобло Ю.С., Соколовська Т.Б. “Безпека життєдіяльності”. К. 2003 – ст. 29-30, 85-89.
- Охорона праці : Підручник для студ. гірн. спец. вищих закл. освіти/ Ред. К.Н.Ткачук. -К., 1998. -320 с.
- Охорона праці в Україні: Нормативні документи/ Упоряд. О. М. Роїна, Ред. О. А. Кривенко. - К.: КНТ, 2006. -418 с.
- Геврик Є. Охорона праці: Навчальний посібник/ Є.О. Геврик,. -К.: Ельга: Ніка-Центр, 2003.