ПЛАН
- Водний податок
- Місце рентних платежів в системі оподаткування
Система економічних взаємовідносин з приводу використання надр базується на юридичному визначенні прав власності і кристалізується в механізмі розподілу ренти. Якщо господарюючий суб'єкт володіє двома вищеназваними правами одночасно, то він, автоматично привласнює ренту без якого-небудь додаткового юридичного оформлення. Якщо ж подібного злиття прав не відбувається, то перед учасниками відносин, що виникають з приводу передачі в користування запасів ресурсу, постають задачі:
- визначення способів законодавчого (контрактного) виразу відносин «користувач - власник»;
- визначення форми рентного платежу;
- визначення розмірів і методики розрахунку рентного платежу.
Вирішення цих задач у кожному окремому випадку обумовлює конкретний зміст економічного механізму користування надрами.
Згідно Кодексу України «Про надра», власником надр є народ України. Держава може як безпосередньо управляти і контролювати використання природних ресурсів, що знаходяться в його власності, через своїх представників, так і здавати природний ресурс в оренду групам або окремим особам, які на певний період наділяються правами користування на надра і правами власності на продукт, вироблений на даному ресурсному об'єкті.
Аналогічна ситуація з питаннями розподілу зборів за спеціальне водокористування. Регіональні органи управління мають вплив лише на збори за використання водних ресурсів місцевого значення, роль котрих у забезпеченні спеціального водокористування незначна. Надходження переважної частини збору за використання водних ресурсів регіонів до державного бюджету позбавляє території фінансової бази для вирішення питань стійкого розвитку їх водогосподарських комплексів. Необхідними є зміни в цій частині міжбюджетних відносин. Їх актуальність зумовлюється й перспективами переходу на басейновий принцип управління функціонуванням водогосподарських комплексів.
- Кодекс України «Про надра» від 27.07.1994 № 132/94-ВР, редакція від 17.11.2011: [електронний ресурс]. - режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/ laws/show/132/94-вр
- Водний Кодекс України від 06.06.1995 № 213/95-ВР, редакція від 19.01.2012: [електронний ресурс]. - режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/ 213/95-вр
- Податковий Кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI, редакція від 19.01.2012: [електронний ресурс]. - режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/ laws/show/2755-17
- Борисова В.А. Еколого-економічні аспекти підприємницької діяльності. - Суми: Видавництво «Довкілля», 2003. - 210 с.
- Міщенко В.С., Коваль Я.В., Хвесик М.А., Природноресурсні платежі в доходах бюджету. Шляхи вдосконалення // Фінанси України. - 2007. - №12. - С. 27-37.
- Огонь Ц.Г. Ефективність оподаткування та проблеми раціонального використання й відновлення водних ресурсів / Ц.Г. Огонь // Економіка України. - 2010. - № 1. - С. 16-28.