ПЛАН
- Основні тенденції впливу глобалізації на ринок праці України
- Сучасний стан ринку праці України в контексті глобалізаційних процесів
- Аналіз вітчизняних особливостей трудової міграції в умовах глобалізації
Процеси глобалізації сучасної світової економіки є дедалі інтенсивні-шими та відчутнішими. На сьогодні немає держави, спроможної уникнути впливу цього процесу на ті чи інші сфери суспільного життя. Глобалізація справляє потужний вплив на всі грані життєдіяльності суспільства загалом і на ринок праці зокрема. Стрімка глобалізація та інтелектуалізація виробництва, ринку й економічної діяльності докорінно змінюють соціально-економічну структуру суспільства, виробничих відносин і, відповідно, ринку праці.
В умовах глобалізації світового економічного простору розвиток науки та сучасних технологій, інформатизації суспільства поступово перетворюється у вирішальні чинники економічного зростання. Підвищення якості робочої си-ли, сприятливість її до процесу набуття знань, державне регулювання цього процесу надає можливість отримувати принципово нові переваги у конкурентній боротьбі.
Економічна глобалізація серед загальносвітових тенденцій на сьогодні є найбільш істотною і визначальною щодо перспектив якісно нових змін на ринку праці. Саме тому, даній проблематиці присвячено багато наукових праць.
Розробкою питань, пов’язаних з ринком праці, його змінами у процесі глобалізаційних тенденцій економіки займалося багато видатних зарубіжних вчених, серед яких варто виділити П.Ю. Буряка [2], С.В. Попова [3], О.Г. Пуригіну та С.Е. Сардака[5], С.В. Литвиненко [8] та ін.
Проте на сьогодні проблеми ринку праці все ще залишаються актуальними і саме тому потребують наукового і систематизованого підходу до їх вивчення. Особливо гостро стоять питання, що стосуються вивчення функціонування ринку праці крізь призму глобалізації економіки, а також врахування тенденцій та особливостей прояву глобалізаційних процесів з метою вироблення ефективних регулювальних механізмів та підходів, що є дуже важливим для України на сучасному етапі її розвитку.
- Березюк Р.А., Шиманська О.А. Глобалізація і проблеми трудової міграції // Вісник ТАНГ. – 2002. – № 8. – С. 234-243.
- Буряк П.Ю., Карпінський Б.А., Григор’єва М.І. Економіка праці й соціально-трудові відносини: Навч. пос. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 440 с.
- Зайнятість та ринок праці в умовах ринкової економіки: монографія / С.В. Попов; Крим. юрид. ін-т Одес. держ. ун-ту внутр. справ. – Сімф., 2008. – 328 с.
- Мазурок П. П. Соціально-інституціональні основи формування ринку праці в Україні. – К: ННЦ ІАЕ, 2005. – 426 с.
- Міжнародна міграція: навч. посіб. / О.Г. Пуригіна, С.Е. Сардак; Дніпропетр. нац. ун-т. – Д., 2008. – 352 с.
- Міжнародний ринок праці – європейський виклик для українського суспільства / В.І. Калашніков // Металл и литье Украины. – 2007. – № 8. – С. 38-39.
- Перспективи і наслідки участі України у процесах глобалізації зайнятості / Ю.П. Гуменюк, Г.П. Гоголь // Вісн. Нац. ун-ту «Львів. політехніка». Менедж. та підприємництво в Україні: етапи становлення і пробл. розв. – 2007. – № 599. – С. 228-235.
- Ринок праці в соціально-економічній системі регулювання трудовими ресурсами / С.В. Литвиненко // Вісн. Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. – 2008. – № 9. – С. 48-52.
- Сіденко В. Р. Макроструктурні зрушення в економіці України в контексті інтеграції у світовий та європейський економічний простір / Ринкові трансформації постсоціалістичної економіки і макроструктурні зрушення в Україні: Аналітична доповідь Центру Разумкова // національна безпека і оборона. – 2003. – № 4. – С. 35.
- Статистичний щорічник України за 2010 рік. – К.: Август Трейд, 2011. – 560 с.