ПЛАН
- Застосування арттерапевтичних технологій корекції психофізич-ного розвитку
- Музикотерапевтичні технології психофізичного розвитку
- Кінезітерапевтичні форми роботи з психофізичного розвитку
- Психогімнастика як одна з форм психофізичної корекції
- Нетрадиційні форми корекції психофізичного розвитку
Трансформація вітчизняної дошкільної освіти на часі пов’язана із залученням дітей з особливостями психофізичного розвитку до загальноосвітнього простору. Названа категорія дітей отримує корекційно спрямовану навчально-виховну допомогу в різних типах закладів та за різних форм навчання. Непересічного значення, у цьому зв'язку, набуває психологічний супровід особистісного становлення дітей з різними особливостями психофізичного розвитку, за якого вдається знизити конфліктний характер їх соціальної ситуації розвитку.
Оскільки доцільність психологічної та психотерапевтичної допомоги у корекційній педагогіці та спеціальній психології довгий час ставилась під сумнів, особливе зацікавлення як науковців, так і практиків складають методи, які були започатковані у рамках психодинамічного підходу до психокорекції. Йдеться, зокрема, про сукупність психокорекційних методик, в основу яких покладена певна діяльність суб’єкта. Активізація зазначеної діяльності забезпечує корекцію порушень психічного розвитку дитини за умов: певного рівня розвитку самосвідомості, сформованості мовленнєвих та рухових навичок, елементарних умінь в художніх видах діяльності. Тому найбільш сензитивним для використання психофізичних методик у корекційній роботі з дошкільниками з різними особливостями психофізичного розвитку вважається вік 6-7 років; в окремих випадках така робота може проводитись з 5-ти років.
У системі психокорекційної допомоги дошкільникам з особливостями психофізичного розвитку використовуються різні види арттерапії: терапія засобами зображувальної діяльності (малюнок, ліпка); музична терапія; імаготерапія; кінезітерапія (особливо, психогімнастика та корекційна ритміка); танцювальна терапія; казкотерапія. Психокорекційний ефект кожного з названих видів залежить не лише від кваліфікованої технології застосування, а, в першу чергу, від урахування психофізичних моживостей дитини, які зумовлюють специфіку використання різних методів.
- Мамайчук И. И. Психокорекционные технологии для детей с проблемами в развитии / И. И. Мамайчук. - СПб.: Речь, 2004. - С. 43-81.
- Медведева Е. А. Артпедагогика и арттерапия в специальном образовании / Е. А. Медведева, И. Ю. Левченко. - М.: Академия, 2002. – 248 с.
- Осипова А. А. Общая психокоррекция: Учебное пособие для студентов вузов / А. А. Осипова. - М.: ТЦ Сфера, 2002. - С. 22-32.
- Чистякова М. И. Психогимнастика / под ред. М. И. Буянова. - М.: Просвещение, 1990. – 128 с.