Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Вимоги щодо форми і змісту процесуальних актів-документів цивільного судочинства

Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
11
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ВИМОГИ ЩОДО ФОРМИ І ЗМІСТУ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ АКТІВ-ДОКУМЕНТІВ ЦИВІЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА
 
Перунова О. М.
 
Анотація. У статті проведений аналіз таких категорій, як процесуальна форма і зміст цивільних процесуальних актів-документів. Визначені і проаналізовані вимоги до всіх правових документів, а саме: вимоги правові, технічні, логічні та лінгвістичні.
Ключові слова: форма і зміст процесуальних актів-документів, процесуальний акт-документ, стадії цивільного процесу, документування, цивільне судочинство, учасники цивільного процесу, вимоги документа, юридичний факт.
Постановка проблеми. Судові процесуальні акти-доку- менти є документальною основою цивільного судочинства, фактичним матеріалом, який відображає перебіг процесуальних подій, розвиток судового провадження по суті [1, с. 114].
На підставі цивільного процесуального законодавства, інструкцій по діловодству в судах України під час судового розгляду створюються процесуальні акти-документи і організаційно-розпорядчі документи, які є безперечним засобом фіксації послідовності здійснення процесуальних дій суб’єктами процесуальної діяльності, що забезпечує справедливе здійснення правосуддя, захисту прав та законних інтересів громадян та організацій.
Процесуальна форма акта-документа не може існувати без процесуального його змісту, оскільки кожний зміст, у даному випадку зміст процесуального акта-документа, має своє, тільки йому притаманне значення, отже і форма вираження кожного процесуального акта-документа є різноманітною, що не заважає цим категоріям знаходитись у єдності. Процесуальні акти-документи виконують різноманітні функції. Процесуальні акти-документи визначають весь рух розгляду юридичної справи з моменту її надходження до суду до закінчення справи і встановлення юридичних наслідків, тому в судовій практиці документування склалися загальні вимоги, що ставляться до текстів процесуальних документів. Ефективність і якісне застосування вимог щодо форми і змісту процесуального акта-документа сприяє компетенції і якісній роботі судів, правам і обов’язкам усіх осіб, які беруть участь у справі, судовій волі – державній волі. Визначена специфіка судової діяльності, яка полягає у здійсненні в порядку цивільного судочинства розгляду і вирішення цивільних справ судом, перегляд судових актів у вищестоящих судових інстанціях із метою захисту прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав та інтересів держави.
Мета даної статті – визначення вимог щодо форми і змісту процесуальних актів-документів. Довести, що ефективність і якісне застосування вимог до форми і змісту процесуального акта-документа, сприяє компетенції і якісній роботі судів, правам і обов’язкам усіх осіб, що беруть участь у справі, судовій волі – державній волі, яка повинна бути законною і обґрунтованою.
Виклад основного матеріалу дослідження. Судові процесуальні акти-документи є документальною основою цивільного судочинства, фактичним матеріалом, який відображає перебіг процесуальних подій, розвиток судового провадження по суті [1, с. 114].
На підставі цивільного процесуального законодавства, інструкцій по діловодству в судах України під час судового розгляду створюються процесуальні акти-документи і організаційно-розпорядчі документи, які є безперечним засобом фіксації послідовності здійснення процесуальних дій суб’єктами процесуальної діяльності, що забезпечує справедливе здійснення правосуддя, захисту прав та законних інтересів громадян та організацій.
Розрізняють такі види цивільних процесуальних актів-документів: заяви, скарги, судові рішення, клопотання, ухвали суду, постанови, протоколи, пояснення, показання, доручення, повідомлення, подання, висновки, судові повістки і т. ін.
До всіх вищевказаних видів процесуальних актів-докумен- тів застосовуються вимоги щодо їх форми і змісту. Цивільні процесуальні акти-документи не повинні суперечити чинному законодавству, мають бути видані повноважною особою відповідно до її компетенції, в них повинні витримуватися норми офіційно-ділового стилю і бути присутні достовірність, точність, об’єктивність оцінок.
Це переконує нас приділити особливу увагу таким категоріям, як процесуальна форма і зміст процесуальних актів, оскільки вони виступають вираженням загальних і специфічних умов цивільно-процесуального регулювання. Вивчення зв’язку між процесуальною формою і процесуальним змістом цивільних актів-документів, які застосовуються у цивільному судочинстві дає можливість з’ясувати, як ці категорії впливають на ефективність самого акта-документа у цивільному процесі при розгляді справи, а також на сам хід справи.
Слід зазначити, що загальному питанню процесуальної форми і змісту приділялась велика увага таких вчених, як: В. М. Горшеньова. П. Є. Недбайло, Н. О. Чечіна, В. М. Шпілєв, М. А. Якуб, Ю. І. Мельников, О. Ф. Шебанов, В. В. Лазарєв.
Але вивчення цих категорій матеріалістичної діалектики проводилось, як правило, в напрямку загальних понять у цілому. Вчені стверджували, що процесуальна форма притаманна лише діяльності суду і тільки при здійсненні правосуддя у цивільних і кримінальних справах. Відносно (загальної) категорії змісту, то її більшою чи меншою мірою розглянули вчені – теоретики держави і права. На жаль, науковці з цивілістики у своїх працях не приділяли належної уваги поняттю категорії змісту.
На наш погляд, категорія «форма» і «зміст» впливають не лише на вираження цивільного процесу в цілому, а й на саму сутність відображення і значення процесуальних актів-доку- ментів, які використовуються учасниками судового процесу в ході розгляду конкретної цивільної справи.
Вважаємо, що кожний із процесуальних актів-документів, який використовується при вирішенні цивільної справи має лише йому притаманну специфічну процесуальну «форму» і «зміст», які не повинні суперечити законодавству і відповідати вимогам судового діловодства.
Не слід забувати, що кожна окрема процесуальна цивільна справа, яка розглядається судом, має: певну послідовність процесуальних дій; наявність часових і просторових меж; наявність самостійної мети і завдань; існування комплексу цивільних процесуальних відносин; особливу процедуру виникнення і розвитку; наявність особливостей процесуального становища суб’єктів процесу; специфіку реалізації принципів цивільного процесу, а також відображення результатів у специфічних процесуальних актах
Фото Капча