ЗМІСТ
- Поняття автора і права інтелектуальної власності
- Загальні положення про систему захисту прав інтелектуальної власності, юрисдикційний спосіб захисту
- Цивільно-правовий захист права інтелектуальної власності
- Кримінально-правовий захист права інтелектуальної власності
- Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
Термін «власність» щодо результатів творчої діяльності у законодавстві і спеціальній літературі використовується уже давно. Наведені вище приклади із патентного закону Франції (1791 р.) і закону штату Масачусетс США (1789 p.) свідчать про те, що результати творчої діяльності уже в ті часи визнавалися об'єктами власності і, отже, права власності.
Термін і поняття «інтелектуальна власність» виникли порівняно недавно. Проте у спеціальній літературі поняття «власність» і «інтелектуальна власність» використовуються як однозначні. Можна вважати, що походження терміна «інтелектуальна власність пов'язано з французьким законодавством кінця XVIII ст. Це поняття склалося під впливом французьких філософів-просвітителів. Про-прієтарна теорія права на творчі результати найбільшого поширення набула в XIX ст. Ця теорія уже спочатку її появи піддавалася і піддається зараз гострій критиці. Суть цієї критики зводиться в основному до того, що результати творчої діяльності не можуть бути об'єктами права власності. Проте термін «інтелектуальна власність» широко використовується й зараз. Найчастіше його розуміють як збірне поняття.
Поняття «інтелектуальна власність» має принаймні два основних значення: як цивільно-правовий інститут і як сукупність суб'єктивних прав творця на результат його творчої діяльності.
Проте сьогодні відносини у сфері прав інтелектуальної власності набувають все складнішого і складнішого забарвлення, оскільки ціна цього питання – дуже велика. Ідеї і винаходи на ринку користуються попитом ледве чи не більшим від цінних паперів, а тому існує ціла система захисту прав авторів інтелектуальної власності, яка має велике значення у всьому світі.
В Україні відносини у сфері захисту прав інтелектуальної власності регулюються рядом законодавчих актів, однак всі вони потребують перегляду і вдосконалення, оскільки допускають значну кількість двояких визначень і положень.
- Закон України «Про авторське право і суміжні права” від 23 грудня 1993 року N 3792-XІІ. З наступними змінами і доповненнями.
- Кримінальний Кодекс України від 05.04.2001 р. з наступними змінами і доповненнями.
- Про рекомендації парламентських слухань «Захист прав інтелектуальної власності в Україні: проблеми законодавчого забезпечення та правозастосу-вання»: Постанова Верховної Ради України від 27 червня 2007 року № 1243-V
- Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року N 435-ІV з наступними змінами і доповненнями.
- Драпак Г., Скиба М. Основи інтелектуальної власності: Навчальний посібник. - Хмельницький: ТУП, 2003. - 135 с.
- Дроб’язко В.С., Дроб’язко Р.В. Право інтелектуальної власності: Навч. посібник. - К.: Юрінком Інтер, 2004. - 512 с.
- Інтелектуальна власність в Україні: правові засади та практика. Наук. практ. вид./ За заг. ред. О.Д. Святоцького. – Т.2: Авторське право і суміжні права /С.О.Довгий, В.С. Дроб’язка. - К. – Видавничий Дім “Ін Юре”, 1999. – 640 с.
- Мікульонок І.О. Основи інтелектуальної власності. - К.: Ліра, 2005. - 232 с.