ПЛАН
- Основні життєві віхи поета
- Естетичні погляди А. Рембо
- «П'яний корабель» (1869-1871) – вершина творчості митця
Артюр Рембо (1854 - 1891) - «найдивніший поетичний геній Франції» (Е. Клансьє) - зробив найбільш помітний вплив на французьку поезію XX століття. Його творчість, що заклала основи символізму, у той же час далеко виходить за рамки символістських ідей і побудов, будучи своєрідним проривом до поезії майбутнього.
Все коротке життя цього «Шекспіра-дитяти», як назвав Рембо В. Гюго, була втечею від вульгарності буржуазного існування, анархічним викликом нормам і правилам, відходом у створений їм самим хиткий світ «ясновидіння».
Початком нового періоду його творчості (літо 1871 - весна 1873) варто визнати вірші «П'яний корабель» й «Голосні», що стали згодом маніфестом символізму.
«П'яний корабель», написаний 17-літнім юнаком, без сумніву, одне із самих великих і загадкових створень європейської лірики, що не піддається вичерпному й остаточному тлумаченню. У його центрі - символічний образ людини-корабля, що ототожнюється із самим поетом, що стрімко несеться «без керма й вітрил» по безбережним «цвинтарях морським» назустріч Невідомому, бути може, власній загибелі. По шляху перед ним виникають дивні пейзажі, встають вигадливі картини, і читачеві важко зрозуміти, чи є вони реальними або це тільки плід хворої уяви.
Емоційна сила, дивне багатство образів і лексики, різноманіття колірної палітри, надзвичайна музикальність, нарешті, внутрішній динамізм вірша Рембо залучали до нього увага багатьох поколінь читачів і перекладачів. На українську мову «П'яний корабель» у різний час перекладали В.Бобинський, В.Ткаченко, Юрій Клен, М.Терещенко, Г.Латник.
Рембо справедливо називають «передчасною дитиною двадцятого сторіччя». Дійсно, він передбачив своєю творчістю істотні риси сучасної поезії: інтенсивність ліричного переживання, витончену метафоричність, особливу музикальність і колірну виразність, верлібр. Повною мірою значення Рембо розкрилося лише в XX столітті, коли французькі поети заговорили образною мовою, створеною ним.
- Андреев Л.Г., Карельский А.В., Павлова Н.С.. Зарубежная литература XX века. - М.: Высш. школа, 1996.
- Велигорский А. К. Поэзия французского символизма. - М.: Высшая школа, 1993.
- Карре Ж.-М., Жизнь и приключения Жана-Артура Рембо / перев. Б. Лившица. – СПб: Прибой, 1987.
- Кирнозе З. И.. Страницы французской классики. - М.: Просвещение, 1992.
- Рембо А. Стихотворения. – М.: АСТ, 2007.
- Рыкова Н. Артюр Рэмбо /в кн. Б. Лившица «От романтиков до сюрреалистов». – М.: Сюжет, 1992.