Предмет:
Тип роботи:
Контрольна робота
К-сть сторінок:
31
Мова:
Українська
1. Які зовнішні та внутрішні фактори сприяють ефективному функціонуванню фінансів підприємства
Фінансова діяльність – це система використання різних форм і методів для фінансового забезпечення суб’єктів господарської діяльності та досягнення ними визначених цілей.
У процесі фінансово-господарської діяльності підприємство може вступати у фінансові відносини з такими суб’єктами економічних відносин:
- із засновниками (акціонерами, інвесторами) щодо формування статутного капіталу;
- з державою (з питань оподаткування, ціноутворення);
- з банками (відкриття рахунків, одержання і повернення кредитів та ін.);
- з постачальниками і покупцями щодо виконання господарських договорів і зобов’язань;
- з працівниками з питань створення фонду оплати праці, матеріального заохочення та ін.
Високоефективним і раціональним методом фінансової діяльності підприємства є комерційний розрахунок, мета якого – отримання максимального прибутку за мінімальних витрат і ризиків.
Комерційний розрахунок – це економічні відносини, що виникають у процесі продуктивного використання засобів виробництва, робочої сили, одержаних доходів.
Фінансова робота на підприємстві організовується і здійснюється фінансовими службами. Самостійні фінансові відділи, які є структурними підрозділами, створюються на великих підприємствах. На малих підприємствах за фінансову роботу відповідає головний бухгалтер.
Для виконання функцій з управління фінансовими ресурсами і контролю за їхнім раціональним використанням фінансова служба має:
1) виконувати розрахунки і вносити пропозиції щодо ефективного розподілу фінансових ресурсів між виробничими структурними підрозділами;
2) розробляти поточні та оперативні плани та інші планово-фінансові документи;
3) вишукувати резерви збільшення прибутку;
4) здійснювати контроль за виконанням показників фінансового плану;
5) забезпечити роботу з виконання фінансових зобов’язань підприємства перед бюджетами, постачальниками, банками, робітниками і службовцями.
Фактори зовнішнього середовища створюють умови, у яких підприємство функціонує. Визначимо такі фактори зовнішнього середовища, що впливають на фінанси:
1) рівень конкурентоспроможності галузі, який обумовлений кількістю підприємств, що займаються однорідним видом діяльності (торгівля продуктами харчування, торгівля побутовою технікою та ін.). Чим більше на ринку роздрібної торгівлі підприємств, тим сильніша конкуренція;
2) місцеве законодавство, котре впливає на сферу діяльності, регламентується цілою низкою законодавчих і підзаконних актів;
3) кліматичні умови й географічне положення області. Місце розташування підприємства також прямо впливає на його конкурентоспроможність;
4) рівень конкуренції у всіх областях діяльності підприємства в країні. Поява нових підприємств у країні й регіонах стимулює розвиток, збільшуючи при цьому конкуренцію в галузі. Це природний процес, оскільки ефективне функціонування будь-якого підприємства можливо лише при її безперервному розвитку.
Перераховані вище зовнішні фактори значно обмежують діяльність підприємства, але, окрім зовнішніх факторів, також існують і внутрішні фактори, котрі впливають на фінансову роботу підприємства. Серед факторів внутрішнього середовища, здатних вплинути на фінанси, можна виділити такі:
1) структурні, до них відносяться організаційна структура управління, місія підприємства, персонал, інформаційна й нормативно-методична база управління. Оптимально побудована організаційна структура управління здатна організувати ефективні зв'язки між співробітниками, а чіткий поділ функцій і обов'язків сприяє ефективному й швидкому прийняттю рішень;
2) ресурсні, до яких відноситься наявність конкурентоспроможних постачальників товарів, робіт, послуг. У цьому випадку під конкурентоспроможними постачальниками розуміють постачальників, які пропонують товари кращої якості, або за більш низькою ціною;
3) технічні, до них відносяться технології, застосовані на підприємстві; використання устаткування; системи автоматизації на підприємстві; якість обслуговування;
4) управлінські, до яких відносяться менеджери; функціонування системи менеджменту, організація основних бізнес-процесів. Наскільки чітко й швидко реагує система управління на зміни, настільки ефективно вона функціонує.
Структура управління підприємством повинна сприяти швидкому прийняттю рішень при зміні зовнішнього середовища. Організація бізнес-процесів повинна бути побудована таким чином, щоб забезпечити найбільш оптимальну організацію всієї фінансової системи, починаючи від визначення найбільш оптимальних асортиментів товарів, робіт, послуг, закінчуючи безпосередньо реалізацією;
5) ефективність функціонування підприємства, обумовлена показниками прибутковості підприємства, оборотності й фінансової стійкості;
6) ринкові, до них відносяться доступ до ринку ресурсів, які необхідні підприємству; доступ до ринку нових технологій; використання нових маркетингових інструментів; використання мерчандайзингу. Доступ до ринку нових технологій дозволяє підприємству отримати додаткову конкурентну перевагу за рахунок використання технології, що підприємство-конкрурент реалізувати в себе не може з ряду причин.
Саме за рахунок доступу до ринку нових технологій вітчизняні й закордонні підприємства найбільш конкурентоспроможні перед регіональними підприємствами. На сьогоднішній день підприємства особливу увагу в забезпеченні конкурентоспроможності приділяють інструментам мерчандайзингу, під яким розуміється оптимальне розташування встаткування й ефективне подання товарів.
2. Що таке акредитив, кому з суб’єктів господарювання (покупцю чи продавцю) він вигідний, а кому ні і чому
Акредитив - це розрахунковий документ із дорученням однієї кредитної установи іншій здійснити за рахунок спеціально задепонованих коштів оплату товарно-транспортних документів за відвантажений товар.
Акредитив застосовується в розрахунках між постачальниками і покупцями. Документи постачальника оплачуються банком тільки на умовах, передбачених в акредитивній заяві покупця.
Коли використовують акредитивну форму розрахунків, оплата документів за відвантажений товар, надані послуги здійснюється або в банківській установі постачальника за рахунок коштів платника, там задепонованих для цієї мети, або в банку платника - так званий гарантований акредитив. Акредитивна форма розрахунку гарантує платіж постачальнику. Ця форма розрахунків застосовується за наявності угоди між постачальником і платником щодо такої форми розрахунків.
Постачальник подає в банк,