Предмет:
Тип роботи:
Методичні вказівки
К-сть сторінок:
44
Мова:
Українська
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА
ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
КАФЕДРА ФІЗИКИ
073–91
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ЛАБОРАТОРНИХ
РОБІТ З РАДІАЦІЙНОЇ ФІЗИКИ
(ЧАСТИНА 1)
Рекомендовано до друку методичною комісією факультету екології та землевпорядкування
Протокол № 3 від 12. 11. 2002р.
РІВНЕ–2003
Методичні вказівки до лабораторних робіт з радіаційної фізики (частина 1) для студентів спеціальності 7.070.801 “Екологія та охорона навколишнього середовища”.
Троцюк М.Й., Шляховий В.Л., Рівне: УДУВГП, 2003, 44с.
Упорядник – Троцюк М.Й., доцент.
Відповідальний за випуск – зав. кафедри фізики Орленко В.Ф., кандидат фіз.-мат. наук, доцент кафедри фізики.
Рецензенти: Турчин П.Ф., кандидат хімічних наук, доцент;
Заячківський В.П., кандидат фіз.-мат. наук, доцент.
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1
Вивчення дозиметричних величин і вимірювання доз
Мета роботи: Вивчити визначення поглиненої, експозиційної, еквівалентної, ефективної, колективної еквівалентної, колективної ефективної доз, керми, потужнос- тей цих доз і одиниць їх вимірювання; будову і принцип роботи дозиметра ДРГ – 05М і його технічної характеристики; методику практичної роботи на дозиметрі.
Теоретичні відомості
При взаємодії іонізуючих випромінювань з речовиною останній передається деяка енергія, яка затрачається на відрив електронів від атомів, надання їм кінетичної енергії і врешті-решт перетворюється в тепло або у вторинне електромагнітне випромінюва- ння, яке є або характеристичним рентгенівським випромінюванням, або гальмівним. Характеристичне рентгенівське випромінювання виникає тому, що при вибиванні електрона з нижніх шарів електронних оболонок на пусте місце може опуститись електрон з верхньої електронної оболонки, при цьому випромінюється рентгенівський фотон. Гальмівне випромінювання виникає тоді, коли електрон гальмується в речовині, а при русі електрона з прискоренням (сповільненням) відбувається випромінювання електромагнітних хвиль. Спектр енергій характеристичного рентгені- вського випромінювання дискретний, а гальмівного – неперервний (від 0 до максимального значення, що дорівнює енергії електрона).
Вважається, що іонізуюча дія випромінювання пропорційна переданій енергії. Поглинена доза випромінювання дорівнює середній енергії, яка передається одиниці маси речовини. Якщо в елементарному об’ємі з масою dm передається середня енергія dE, то поглинена доза
. (1)
Якщо поглинена енергія рівномірно розподілена по масі речовини, то
. (2)
В системі СІ поглинена доза вимірюється в греях (Гр). Поглинена доза дорівнює 1 Гр, коли поглинена енергія дорівнює 1 Дж на 1 кг речовини. Крім того, поглинена доза вимірюється в позасистемних одиницях – радах (рад). 1 рад – це така доза , коли поглинена енергія складає 100 ерг на 1 г речовини (1 Гр = 100 рад).
Вводиться також поняття потужносі поглиненої дози. Потужність поглиненої дози – це поглинена доза за одиницю часу. Нехай за проміжок часу dt поглинена доза дорівнює dД. Тоді потужність поглиненої дози
. (3)
Якщо потужність поглиненої дози не змінюється з часом, то її можна визначити з рівності
, (4)
де Д – це доза, поглинена за час t.
Одиницею вимірювання потужності поглиненої дози в системі СІ є 1 Гр/с і позасистемна одиниця 1 рад/с (1 Гр/с = 100 рад/с).
Керма – відношення суми початкових кінетичних енергій dEк всіх заряджених частинок, утворених посередньоіонізуючим випромінюванням в елементарному об’ємі, до маси речовини в цьому об’ємі