Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
Вконтакте Студентська консультація
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Мікробіологія

Предмет: 
Тип роботи: 
Інше
К-сть сторінок: 
26
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Тема 1. Морфологія, анатомія та фізіологія мікроорганізмів
 
Лабораторне заняття № 1
 
1. Будова оптичного мікроскопа, підготовка його до роботи
2. Приготування препаратів із живих мікроорганізмів – розчавленої краплі та висячої краплі.
3. Приготування забарвлених препаратів – просте забарвлення та забарвлення бактерій за методом Грама.
 
Мета заняття: формування практичних умінь і навичок приготування препаратів для мікроскопування.
Матеріально-технічне забезпечення заняття: мікроскоп, предметне скло, бактеріологічна петля, піпетки, покривне скло, скло із лупою.
Матеріали та реактиви: досліджуваний матеріал, м'ясо-пептонний бульйон, вазелінове масло, ізотонічний розчин хлориду натрію, бульйон, кристалічний фіолетовий, розчин Люголя, 96% -вий етиловий спирт, фуксин.
 
ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РОБОТИ
 
1. Будова оптичного мікроскопа, підготовка його до роботи
Слід ознайомитися з будовою мікроскопа.
Мікроскоп – це оптичний прилад для отримання збільшених зображень дуже маленьких предметів.
Мікроскопи серії «Біолам» є прикладом сучасної моделі біологічного мікроскопа.
Мікроскоп (рис. 1) складається із оптичної системи та механічної частини. Оптична система призначена для збільшення зображення предмета. Вона складається зі збільшувальної (об'єктив і окуляр) та освітлювальної систем (дзеркало і конденсор з ірисовою діафрагмою та відкидною лінзою).
Об'єктив – це система лінз, вмонтованих у трубку. УК мікроскопах серії «Біолам» використовуються об'єктиви зі збільшенням хЗ, х5, х9, х10, х20, х40, х60, х85, х90. Об'єктиви малого збільшення (х3, х5, х8, х9) застосовуються для попереднього огляду препарату; об'єктиви середнього збільшення (х20, х40, х60) – для вивчення великих клітин мікроорганізмів; об'єктиви великого збільшення (х85, х90) – імерсійні – для вивчення внутрішніх структур клітин.
Окуляр служить для збільшення зображення, отриманого від об'єктива. Звичайно окуляри мають збільшення х7, х10 і х15. Збільшення об'єктива й окуляра наводиться на їх оправі. Загальне збільшення мікроскопа дорівнює добутку збільшень окуляра та об'єктива.
Освітлювальний пристрій складається із дзеркала і конденсора. Дзеркало має плоску та ввігнуту відбиваючі поверхні. Звичайно при роботі дзеркало повернено до світла плоскою стороною. Конденсор складається із двох лінз. Лінзи збирають паралельні промені світла, відбиті від дзеркала, в один пучок у площині досліджуваного препарата. Конденсор закріплено на кронштейні, і він може рухатися вгору і вниз із допомогою ручки. На нижній частині конденсора знаходиться ірисова діафрагма, із допомогою якої регулюється інтенсивність освітлення препарата.
Пучок променів від джерела світла потрапляє на дзеркало, відбивається через діафрагму конденсора, проходить крізь неї, далі – через досліджуваний препарат і нарешті потрапляє в об'єктив. Об'єктив дає збільшене зображення препарата в площині окуляра.
Механічна частина мікроскопа складається із основи та тубусотримача, на якому закріплено предметний столик, кронштейн конденсора та дзеркало. У верхній частині знаходяться головка для насадки з окуляром і револьвер із об'єктивами. Предметний столик служить для закріплення на ньому досліджуваного препарату. Фокусування здійснюється при переміщенні тубуса з допомогою механізма, що приводиться в рух двома гвинтами – макрометричним (грубе фокусування) і мікрометричним (тонке фокусування).
 
Рис. 1. Схема мікроскопа: 1 – основа мікроскопа; 2 – коробка з механізмом мікрометричного фокусування; 3 – мікрометричний гвинт; 4 – макрометричний гвинт; 5 і 6 -гвинти для переміщення столика; 7 – тубусотримач; 8 – головка мікроскопа; 9 – насадка монокулярна (тубус із окуляром) ; 10 – гвинт для закріплення насадки; 11 – гвинт, що фіксує револьвер відносно тубуса; 12 – револьвер з об'єктивами; 13 – предметний столик; 14 – гвинт для закріплення конденсатора; 15 – конденсор; 16 – додаткова лінза; 17 – ручка кронштейна; 18 – дзеркало; 19 – кронштейн.
 
1. Підготовка мікроскопа до роботи
Спочатку слід поставити об'єктив з малим збільшенням (х8) і при цьому збільшенні встановити найкраще освітлення, що досягається регулюванням положення дзеркала, конденсора та діафрагми.
При огляді незафарбованих препаратів застосовується звужена діафрагма та опущений конденсор; при огляді зафарбованих препаратів – відкрита діафрагма і піднятий конденсор.
Потім препарат слід розмістити на предметному столику мікроскопа, під об'єктив і закріпити зажимами. Об'єктив (х8) опускають із допомогою макрометричного гвинта так, щоб він майже торкнувся предметного столика (на відстані 0, 5 см від нього).
Слід повільно покрутити макрогвинт проти часової стрілки до появи чіткого зображення препарата, після цього потрібно навести різкість мікрометричним гвинтом, повертаючи в межах одного обороту макрогвинта. Повернувши револьвер, слід установити об'єктив із середнім збільшенням (х20, х40 або х60).
2. Приготування препаратів із живих мікроорганізмів – розчавленої краплі та висячої краплі
Для вивчення мікроорганізмів готують препарати розчавленої краплі та висячої краплі.
- Приготування висячої краплі.
Потрібно приготувати суспензію із досліджуваного матеріалу і м'ясопептонного бульйону. Для цього слід нанести бактеріологічною петлею в центр покривного скла невелику краплю приготовленої суспензії.
Краї спеціального скла з луночкою в центрі потрібно змастити вазеліновим маслом, а луночкою предметного скла накрити краплю досліджуваного матеріалу так, щоб крапля знаходилася в центрі луночки. Предметне скло слід трохи притиснути та швидко перевернути його. У разі правильно приготовленого препарата крапля «зависатиме» в луночку.
- Приготування розчавленої краплі.
Краплю приготовленої суспензії слід нанести на предметне скло, а зверху на предметне скло покласти покривне скло.
3. Приготування забарвлених препаратів –
Фото Капча