Предмет:
Тип роботи:
Лекція
К-сть сторінок:
33
Мова:
Українська
ЛЕКЦІЯ №
1. ОБЛАСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ, ПРИЗНАЧЕННЯ І КЛАСИФІКАЦІЯ ПРЕСОВИХ АГРЕГАТІВ
При виробництві будівельної кераміки з використанням пластичного і напівсухого способів основним технологічним процесом є процес формування виробів, а технічними засобами його реалізації – пресове устаткування різних типів.
Вибір способу формування виробів, а також типу пресового устаткування, а також визначається, у першу чергу, номенклатурою продукції, що випускається, а також вихідними фізико-механічними характеристиками сировинних матеріалів (мінералогічним складом, пластичністю та ін.).
Пресові агрегати пластичного способу формування характеризується тим, що конструктивні особливості і режими роботи використовують пластичність керамічних мас – здатність зберігати задану форму і розміри без розривів і тріщин після припинення дії зусиль формування. Режими роботи агрегатів: тиск формування – Р=1, 5... 3 МПа, вологість формованої маси – W=17... 22%.
Для пластичного формування керамічних мас використовують: стрічкові безвакуумні преси (вироби – глиняна цегла, порожньо тілі керамічні блоки, черепиця) ; вертикальні трубні вакуум-преси (каналізаційні і дренажні труби) ; штемпельні преси (для допре совки лицювальної, вогнетривкої і кислототривкої цегли, для штампування черепиці – салазочні і револьверні преси) ; роторні преси (глиняна цегла, блоки) ; без шнекові преси (глиняна цегла, довгомірні порожньо тілі керамічні блоки).
Пресові агрегати напівсухого способу формування використовують для отримання різних виробів будівельної кераміки (будівельної і лицювальної цегли, плитки для внутрішнього і зовнішнього облицювання будинків, плитки для підлог, кислототривких і вогнетривких виробів і ін.) при тиску пресування – Р=15... 45 МПа і вологості шихти – W=6... 12%, а також для отримання силікатної цегли – у колін важільних пресах револьверного типу.
Пресові агрегати класифікуються за технологічними і конструктивними ознаками.
За технологічними ознаками преси розрізняють в залежності від напрямку прикладених зусиль – однобічного (при виготовленні виробів невеликої висоти, наприклад, керамічних плиток, для яких опір тертю маси об стінки прес-форми не робить значного впливу на рівномірність ущільнення по висоті виробу) і двостороннього пресування; по кратності додатка зусиль пресування – одноступінчатого і багатоступінчастого пресування (для полегшення видалення повітря з маси, яка пресується, і зниження пружних деформацій).
За конструктивними ознаками розрізняють механічні (коліно-важільні, роторні, фрикційні) і гідравлічні преси.
Коліно-важільні преси використовуються для виробництва глиняної і вогнетривкої цегли, лицювальних плиток (СМ-301А, СМ-143А, ПК-630, СМ-1085 та ін.), виробництва лицювальних плиток і плиток для підлоги (СМ-329, типу “Робот”, КПП-20, заводу “Тюрінгія”, КРК-125).
Роторні преси застосовуються в промисловості будівельних матеріалів при виробництві глиняної цегли.
Фрикційні преси використовуються у керамічному і вогнетривкому виробництв і для пресування і допре совки лицювальних плиток, фасонних деталей (карнизів, плінтусів, кутів, капселів і ін.). Найбільше поширення отримали фрикційні автоматичні преси РЕ/500 фірми “Сакми” (Італія).
При виготовленні виробів великої товщини, що вимагають рівномірного розподілу по об’єму, використовуються гідравлічні преси, що забезпечують двохстороннє ступеневе пресування з тривалою витримкою шихти при максимальному тиску пресування (КРУ-300, КРУ-160 фірми “Тюрінгія”, РН-330 фірми “Сакми” (Італія), преси фірми “Никкей” (Японія) і ін.).
Преси для виготовлення силікатної цегли (СМ-816, СМ-152, СМ-1085А і ін.) розділяють за способом подачі суміші і видачі сирцю: з револьверним столом, з періодичним човнорухомим столом і з нерухомим столом. Використовують преси однобічного і двохстороннього формування з механічним, гідравлічним або змішаним способом створення тиску.
2. ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ПЛАСТИЧНОГО ФОРМУВАННЯ МАС
2.1. Конструктивні особливості і принцип дії пресових агрегатів
Для формування виробів із грубої кераміки головною машиною є прес, призначення якого складається в наданні виробам необхідної форми, розміру і щільності. Найбільш поширеним способом виготовлення виробів із грубої кераміки є пластичне формування.
Преси, застосовувані для пластичного формування відповідно до конструкції устрою, що пресує, підрозділяються на шнекові, поршневі і преси штампувальної дії.
Серед машин, використовуваних при пластичному формуванні, велике поширення одержали шнекові преси, широко використовувані в промисловості протягом більш ста років.
Стрічкові шнекові преси призначені для формування виробів грубої кераміки з мас вологістю 14... 25%, при цьому вони підрозділяються по технологічних ознаках на преси з вакуумуванням і преси без вакуумування глиняної маси. По конструктивному оформленню – на преси з переривними гвинтовими лопастями і на преси з циліндричними, конічними або східчастими корпусами.
По напрямку виходу формування бруса і по конструкції преси підрозділяються на горизонтальні і вертикальні.
Найбільше поширення одержали горизонтальні вакуумні преси у виробництві будівельної цегли, пустотілих керамічних блоків, стрічкової черепиці, дренажних і безрозтрубних каналізаційних труб, тонкої технічної кераміки, а також заготівель («валюшок») у виробництві деяких вогнетривких виробів.
Вертикальні вакуум-преси застосовуються у виробництві розтрубних керамічних труб і тому подібних фасонних виробів.
Шнековий агрегатний стрічковий прес
У загальному випадку шнековий прес складається з двох розташованих один за одним вузли – шнек (гвинт), установлений всередині полого циліндра, і голівка, що формує, із мундштуком, прикріплена до фланця полого циліндра.
Шнек являє собою різновид класичної деталі різноманітних машин – гвинта, що перетворює обертальне прямування в поступальне переміщення гайки (глиняної маси). Голівка, що формує, формує прямокутний перетин глиняного бруса з круглого, що потім за допомогою різального автомата розрізається на цеглину-сирець.
І шнек (гвинт), і голівки, що формують, (насадки) уже тривалий час використовуються в різноманітних галузях