Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
12
Мова:
Українська
АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВІ МЕТОДИ АДМІНІСТРАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
Стрельченко О. Г.
Островерхов Д. Ю.
У статті охарактеризовані адміністративно-правові методи адміністративної діяльності органів внутрішніх справ та доведено, що примусовий вплив здійснюється для підтримання суспільної дисципліни, забезпечення і охорони законності, для спрямування окремих громадян і колективів на додержання норм у суспільстві.
Ключові слова: органи внутрішніх справ, міліція, громадська безпека, державний примус, адміністративний примус, громадський порядок, методи, адміністративна діяльність.
В статье охарактеризованы административно-правовые методы административной деятельности органов внутренних дел и доказано, что принудительное воздействие осуществляется для поддержания общественной дисциплины, обеспечения и охраны законности, для направления отдельных граждан и коллективов на соблюдение норм в обществе.
Ключевые слова: органы внутренних дел, милиция, общественная безопасность, государственное принуждение, административное принуждение, общественный порядок, методы, административная деятельность.
Strelchenko A. G., Proskurovych VS. ADMINISTRATIVE AND LEGAL METHODS OF ADMINISTRATIVE ACTIVITIES OF THE INTERIOR
This paper describes administrative and legal methods of administrative activities of Interior and proved that effect is made compulsory to maintain social discipline, and protection of law, to guide individuals and groups on adherence to norms of society.
Key words: law enforcement bodies, police, public safety, government coercion, administrative enforcement, public order, methods, administrative activities.
Метою статті є розкриття сутності адміністративно-правових методів адміністративної діяльності органів внутрішніх справ.
Дану проблематику досліджували як вітчизняні так і зарубіжні науковці, а саме: О. М. Бандурки, Т. О. Коломієць, Ю. П. Битя- ка, В. В. Зуй, І. П. Голосніченка, Л. В. Коваль.
Постановка проблеми. Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ здійснюється за допомогою цілеспрямованого впливу суб’єкта діяльності на об’єкт діяльності, на волю людей, під якою розуміється регулюючий чинник свідомості, що виражається у здатності людини здійснювати цілеспрямовані дії.
Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ у юридичній літературі розглядається, як структурна частина публічного адміністрування, різновид ви- конавчо-розпорядної діяльності. Її засоби, форми та методи обумовлені низкою факторів, насамперед, особливостями тієї сфери, що охороняється, тобто характером конкретних суспільних відносин.
Адміністративно-правова діяльність органів внутрішніх справ не лише охоплює захо ди впливу за скоєння протиправних проступків, але стосується й правомірної поведінки, врегулювання відносин в інтересах їх удосконалення, узгодження дій людей, їх колективів або об’єднань між собою та зовнішніми умовами. Головний зміст адміністративно-правової діяльності органів внутрішніх справ полягає у впливі на зовнішню сферу відносин і виявляється в процесі організаційно-правової діяльності. Цей вплив звичайно передбачає і застосування засобів адміністративного примусу, які б забезпечили необхідні зв’язки усіх ланок системи охорони в інтересах їх ефективного функціонування, що не дає підстав розглядати примус, як основний напрямок адміністративно-правової діяльності органів внутрішніх справ. Примус завжди розглядається, як допоміжний метод публічного адміністрування до переконання [1].
Виклад основного матеріалу. Вплив суб’єкта адміністративної діяльності на волю об’єкта здійснюється різними прийомами, засобами, способами, які іменуються методами адміністративної діяльності. Треба відзначити, що метод – це спосіб практичного здійснення цілей, завдань і функцій адміністративної діяльності міліції. Зміст методу дає відповідь на питання про те, яким способом найбільш раціонально можна досягти цілей адміністративної діяльності.
Слід погодитися з думкою Л. В. Коваль, що методи, які використовують суб’єкти управління (передусім державні органи), адекватні змісту первісної правової матерії, якою є регулятивні або правоохоронні, імперативні чи дозвільні норми адміністративного права. Таким чином, виконавча влада впливає на суспільні відносини методами правового регулювання, заборон, примусу, координації, контролю тощо. Ці юридичні інструменти зорієнтовано на одну з головних якостей адміністративно-правових відносин: вони впливають на характер і прояви вольової поведінки людей (їх асоціацій). Діють методи у правовому просторі, де в один вузол «пов’язано» і дію загальнообов’язкових правил (заборон і дозволів), і економічні чинники (стимули та інтереси), і соціальні вимоги (майнові і трудові), і організаційні, побутові та інші соціальні зв’язки, що у цьому просторі виникають і розвиваються. Така особливість обумовлює певне співвідношення форм і методів управління. Кожна юридична форма управління передбачає використання кількох методів [2, с. 78].
Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ здійснюється за допомогою різних методів. Наявність безлічі методів зумовлена складністю процесів адміністративної діяльності. Методи доповнюють один одного, тому що кожний із них характеризується способом реалізації спільних цілей адміністративної діяльності. Правильне розуміння єдності і взаємного зв’язку методів адміністративної діяльності, їх класифікація важливі для пізнання їх сутності та умов більш ефективного їх застосування.
Основними методами адміністративної діяльності міліції є переконання і примус, бо в реалізації будь-якої функції цієї діяльності є варіантність співвідношення переконання і примусу. При цьому на першому місці виступає переконання, а потім примус. Таке співвідношення методів випливає з суспільної природи нашої держави, з відповідності його цілей і завдань інтересам людини і громадянина, з величезної виховної ролі переконання.
Разом із тим в адміністративній діяльності міліцій переконання і примус виражаються в різноманітних варіантах, що дає підставу для виділення більш конкретних видів методів цієї діяльності. Так, за характером керуючого впливу виділяють організаційні методи (координація, узгодження, інструктування тощо), психологічні методи (психологічне спонукання, мотивація, авторитет і ін.), адміністративні та економічні методи. Всі методи повинні відповідати чинному законодавству за змістом, цілеспрямованості і організаційній формі.
У діяльності міліції найбільш важливе значення мають адміністративні методи. Вони