Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Деякі аспекти вивчення музичної та усної народної поетичної творчості в основній школі на уроках української літератури

Предмет: 
Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
8
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Т. Осницька
 
Деякі аспекти вивчення музичної та усної народної поетичної творчості в основній школі на уроках української літератури
 
Анотація
В статті розглянуті питання, які пов'язані з використанням усної народної творчості з музикою на уроках української літератури у сучасній школі. Проаналізовано філософську історико-педагогічну, психологічну літературу з даної проблеми. Зроблено акцент на тому, що виховання учнів засобами усної народної творчості у взаємозв'язку з музикою є певна система національного виховання учнів.
Ключові слова: народно-пісенна творчість, взаємозв'язок, література, музика, школа.
 
Аннотация
В статье рассмотрены вопросы, которые связаны с использованием устного народного творчества с музыкой на уроках украинской литературы в современной школе. Проанализировано философскую историко-педагогическую, психологическую литературу по данной проблеме, а также сделан анализ литературных источников, где рассматриваются вопросы связаны с изучением взаимосвязи поэтического народного творчества с музыкой. Сделан акцент на том, что воспитание учащихся средствами устного народного творчества в взаимосвязи с музыкой это система национального воспитания учащихся.
Ключевые слова: народно-песенное творчество, взаимосвязь, литература, музыка, школа.
 
Annotation
The article deals with the problem connected with usage of folklore linked with music at Ukrainian lessons in modern school. Philosophical, historico – pedagogical and psychological literature were analysed on pupil's bringing up with help of folklore in the interaction, with the music which is the part of pupil's national bringing – up system.
Key words: folk – songs creation, interaction, literature, music, school.
 
Розвиток України як самостійної незалежної держави викликав помітні зрушення в системі навчання й виховання. В умовах розбудови національної школи постали проблеми реформування й удосконалення всієї освітньої галузі. Реформування освітньої галузі призводить до перегляду змісту окремих навчальних дисциплін, що акумулюють передові технології, форми й методи навчання, виховують громадян нової генерації, здатних утілювати в життя ідеали добра, справедливості.
Сьогодні шкільна освіта в Україні виходить на якісно новий виток, зумовлений змінами в суспільному житті, засвідчений Декларацією про державний суверенітет України, Конституцією України, Законом про мови, Законом про освіту, Державною національною програмою «Освіта» («Україна XXI століття»). Розбудова системи освіти, визначена в національній програмі, окреслює шляхи відтворення інтелектуального, духовного потенціалу народу виходу вітчизняної науки, культури й техніки на світовий рівень.
Завдання школи полягає у відродженні й розвитку національної вдачі дитини, потребі забезпечення її духовно-морального, інтелектуального, естетичного розвитку, що повністю відповідає корінним інтересам батьків та українського народу в цілому, науковому прогресові та виховним ідеалам української народної педагогіки.
Виховання школярів засобами усної народної творчості у взаємозв'язку із музикою розглядається нами як невід'ємна частина цілісної системи національного виховання, визначальним чинником якого є природне успадкування дітьми багатства духовної скарбниці народу, його самобутньої ментальності.
Об'єктом дослідження є процес вивчення усної народної творчості у взаємозв'язку із музикою на уроках української літератури в сучасній школі.
Предмет дослідження склали теоретичні основи і методичні принципи взаємозв'язку усної народної творчості з музикою в навчально-виховному процесі.
Мета дослідження полягає у визначенні, теоретичному обгрунтуванні методичних принципів вивчення усної народної творчості у взаємозв'язку з музикою на уроках літератури в школі.
Для реалізації поставленої мети визначено такі завдання:
‒зробити теоретичний аналіз нагромаджених в педагогічній науці відомостей з проблеми взаємозв'язку усної народної творчості з музикою;
‒проаналізувати праці з літературознавства, музикознавства, педагогіки, психології, дидактики в аспекті поставленої проблеми;
‒показати реальну можливість поступово поглибленого вивчення усної народної творчості і музики у рамках діючої програми з української літератури.
Діячі української культури Г. Сковорода, Т. Шевченко, І. Франко, Л. Українка та інші високо цінували усну народну творчість як важливий фактор виховання і всебічного розвитку особистості. Г. Сковорода одним із перших відзначив музично-естетичні якості української народної пісні. З нею пов'язана уся система мислення, світовідчуття філософа-музиканта. Любов до свого народу підказала йому, що саме у фольклорі слід шукати джерело натхнення і зразки для творчості. Про це свідчать його пісні, які близькі до народної основи. Використовував поет народні пісні і в своїх творах. Саме Сковороді належить пропагування принципу народності у розв'язанні змісту освіти: освіта має бути народною, якнайкраще служити народові.
Для Сковороди досконала, гармонійна людина – це вічна, єдина людина, людина серця, кордоцентрична людина. Погляди Г. Сковороди з проблем вивчення усної народної творчості у взаємозв'язку з музикою в школі мають надзвичайно велике значення у вітчизняній філософській думці.
Історія вивчення усної народної творчості у взаємозв'язку з музикою в Україні своїми коріннями сягає в далеке минуле, воно тісно пов'язане із історією музичної культури Київської Русі, складовою частиною були і західно-українські землі. Хрещення Русі сприяло проникненню в народні форми музичного виховання елементів античної культури.
У найдавніших зразках народно-пісенної творчості, зокрема, творах обрядово-календарного циклу, проводились ідеї моралі, переважання духовного над матеріальним, приділялась увага внутрішньому світу людини, стверджувалася віра у вищі морально-етичні заповіді. В українських родинах діти залучалися до музики завдяки участі в народних обрядах і святах насиченими пісенними, інструментальними і танцювальними жанрами. Цікавим свідченням про це є «Повчання» для дітей Володимира Мономаха (1096), в якому зазначається, що разом з поклоном і співом учні повинні вчитись перемагати труднощі й своїм
Фото Капча