Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
15
Мова:
Українська
У статті запропоновано й обґрунтовано концептуальні засади впровадження інновацій у судове управління в умовах інформаційного суспільства задля вдосконалення однієї з основних функцій органів судової влади України – функції правосуддя. Визначено та розкрито основні напрями розробки концептуальних засад: загальноправо- ва характеристика функції судового управління і її складових (функцій правового, організаційного й інформаційного забезпечення) ; модель забезпечення належних умов у судах для здійснення правосуддя тощо.
Ключові слова: органи судової влади України, функція правосуддя, функція судового управління, управлінські та інформаційні інновації
The article suggested and substantiated the conceptual foundations of introduction the innovation in the judicial administration in the conditions of information society for the improvement of one of the main functions of the judiciary in Ukraine – judicial function. The main directions of development the conceptual bases: general legal characterization of the functions of judicial administration and its component (function of legal, organizational and information ensuring) ; model of ensuring the appropriate conditions in the courts for justice to be done etc.
Key words: judicial authorities of Ukraine, function of justice, function of court administration, function of legal, organizational, administrative and information innovation.
Актуальність теми. Аналіз положень Закону України «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки» [1] дає змогу дійти висновку, що однією із сутнісних ознак цивілізованої держави є постійне породження інновацій, які мають упроваджувати у свою діяльність органи державної влади, у тому числі й органи судової влади України. Свідченням усвідомлення органами судової влади важливості впровадження інновацій у їх діяльність є Наказ Державної судової адміністрації України від 19 квітня 2012 року – 42[2]. Відповідно до зазначеного наказу, з метою ефективної координації заходів, оперативного вирішення завдань з питань інновацій, створено постійно діючу робочу групу з питань інновацій, до складу якої входять державні посадові особи органів судової влади, на яких було покладено виконання першочергових завдань щодо такого: 1) створення стратегічного плану розвитку судової влади України; 2) розробки й упровадження нових стандартів функціонування суду, а також єдиної інформаційної політики судової влади України; 3) удосконалення рівня судового управління задля забезпечення належних умов у судах для здійснення справедливого правосуддя. вважаємо, що виконанню зазначених завдань сприятиме залучення науковців (у тому числі юристів) для посилення рівня наукового забезпечення діяльності робочої групи. Водночас аналіз поставлених завдань дає об’єктивні підстави стверджувати, що тема статті є актуальною як з наукового, так і практичного погляду.
Мета роботи полягає в обґрунтуванні та визначенні концептуальних засад упровадження інновацій у судове управління в умовах інформаційного суспільства в Україні задля вдосконалення однієї з основних функцій органів судової влади – функції правосуддя.
Виклад основного матеріалу. Дослідження виявили, що деякими аспектами вдосконалення судового управління та інноваціями займалися вітчизняні фахівці: І. В. Арістова, І. П. Голосніченко, О. Ю. Дудченко, Р. В. Ігонін, О. Ю. Калугін, В. І. Курило, Л. М. Москвич, С. Ю. Обрусна, Д. М. Притика, В. І П’ятковський, А. А. Стрижак, В. С. Стефа- нюк, С. І. Штогун – також зарубіжні вчені-право- знавці: В. Ю. Зайченко, І. Л. Петрухін, В. О. Терьохін та ін. водночас на сьогодні відсутні спеціальні комплексні напрацювання щодо розробки концепції впровадження інновацій у судове управління в умовах розвитку інформаційного суспільства в Україні. У зв’язку з цим сформулюємо власну позицію з цього приводу, ґрунтуючись на наукових працях зазначених науковців і чинному законодавстві України, а також конструктивно використовуючи інструменти державного управління й можливості інноваційних підходів для створення належних умов у судах задля здійснення справедливого правосуддя.
Передусім вважаємо за необхідне зазначити, що для вдосконалення реалізації однієї з основних функцій органів судової влади України – функції правосуддя – пропонується авторський підхід, який спирається на комплексне вирішення таких завдань:
- використання можливостей державного управління: переваг системного управління в органах судової влади; особливостей переліку та повноважень суб’єктів управління; визначення мети, завдань, функцій, які виникають під час управління;
- використання можливостей упровадження інновацій для вдосконалення функції судового управління, тобто для вдосконалення реалізації функції правосуддя пропонується один із перспективних підходів (що характеризує інформаційне суспільство), сутність якого полягає в упровадженні інновацій у судове управління.
Враховуючи те, що проблема впровадження інновацій у судове управління в умовах розвитку інформаційного суспільства в Україні на сьогодні не є предметом наукових розвідок, вважаємо за доцільне викласти своє бачення шляхів її вирішення. У роботі пропонується передусім розробити й обґрунтувати концептуальні засади впровадження інновацій у судове управління в умовах розвитку інформаційного суспільства в Україні. Слід зазначити, що розробка концептуальних засад здійснюватиметься в таких напрямах: 1) визначення поняття, складових функції судового управління; 2) формування моделі забезпечення належних умов у судах для здійснення правосуддя; 3) з’ясування напрямів удосконалення забезпечення належних умов у судах для здійснення правосуддя; 4) визначення видів інновацій, їх структури й загальної характеристики складових; 5) визначення інструменту впровадження інновацій у судове управління та його характеристик.
Вважаємо, що у межах першого напряму необхідно зрозуміти визначення і зміст поняття «судове управління». Пропонуємо надалі розглянути деякі позиції науковців щодо визначення змісту поняття «судове управління». При цьому слід враховувати, що для визначення управління в судовій системі науковцями також використовується поняття «судове адміністрування».