ЗМІСТ
Про професію кухаря часто говорять поблажливо, якщо не зневажливо. Проте справжній сучасний кухар - це професор такої важливої і потрібної науки, як технологія приготування їжі. Це наука про раціональне харчування, заснована на довголітньому досвіді кухарів-практиків, а з недавнього часу вона набула і наукових основ.
Щоб статі гарним кухарем, треба багато знати, багато чому вчитися. Кулінарні секрети - не таблиця множення, їх визубрити не можна. Потрібно уміти відмінно приготувати різні страви - гарячі і холодні, солодкі і солоні, вміти зробити навіть зі звичайних бутербродів шедевр кулінарного мистецтва.
Професія кухаря сьогодні індустріальна, економічна, електронна... У багатьох уявлення про кухню - їдальн чи ресторану, як про кухню будинку. Це уявлення глибоко помилкове.
Сучасні підприємства - це справжня кулінарна індустрія, заснована на досягненнях науки і техніки. Праця кухаря набагато полегшена упровадженням новітнього устаткування й апаратів. Нова техніка приходить на виробництво. Для обробки овочів використовуються хімічний, термічний способи. Для розморожування, розігріву і приготування страв і кулінарних виробів застосовуються апарати з конвективным, діелектричним, інфрачервоним нагріванням, вакуумно-компресорні апарати, ультразвук і інші радіотехнічні методи. Для того, щоб керувати цією технікою, потрібні знання фізики, механіки, хімії, біології і навіть кібернетики. Кухар сучасного підприємства - це технік-технолог.
Тема роботи обмежена дещо вузькими рамками бутербродної справи, але й у цій галузі кулінарії є багато актуального і нового, особливо сьогодні, коли настільки популярними стали напівфабрикати типу "фаст-фуд", тобто різні гамбургери, хоти-доги і так далі.
Звичайно, справжній бутерброд завжди смачніший і корисніший розігрітого в мікрохвильовій печі, але досить часто цінується і можлива швидкість приготування бутерброда, який сам по собі, у більшості випадків, і є їжею "на швидку руку". Але при цьому не можна забувати про якість страв, які готуються.
Життя впевенено висуває вимогу - чітко планувати якість кулінарної продукції, керувати нею. Якість готової продукції, страв і кулінарних виробів складається з багатьох факторів. Це - якість сировини і ступінь оснащеності підприємства, якість праці і стан технологічної дисципліни, рівень підготовки кадрів і їхньої зацікавленості в результаті праці й інші. Завдання сучасного кухаря, - навчаючись, відмінно опанувати своєю спеціальністю, отримати знання, які дають викладачі, уміння і навички майстрів виробничого навчання і майстрів виробництва.
- Беляев М. И. Индустриальные технологии продукции общественного питания. - М.: Экономика, 1989 г.
- Беляев М. И., Винокуров Г. А., Черевко А. И. Производство полуфабрикатов для предприятий общественного питания. - М.: Экономика, 1995 г.
- ГОСТ Р 50647-94. "Общественное питание. Термины и определения."
- ГОСТ Р 50762-95 "Общественное питание. Классификация предприятий".
- ГОСТ Р 50763-95 "Общественное питание. Кулинарная продукция, реализуемая населению".
- ГОСТ Р 50764-95 " Услуги общественного питания. Общие требования".
- Доцяк В. С. Українська кухня. - К.: Вища школа, 1999 р.
- Кирилинская Л. В. Кулинария. - Минск: Аурик, 1994 г.
- Ковалев Н. И., Куткина М. Н., Кравцова В. А. Технология приготовления пищи. - М.: Деловая литература, 1999 г.
- Ковалева Н. И. Сальникова Л.К.,Технология приготовления пищи. - М.: "Экономика", 1998 г.
- Кулинария - Анфимова Н. А., Татарская Л. А., Захарова Т. И. - М.: Экономика, 1988 г.
- Лабораторные работы по технологии производства продукции общественного питания: уч. пос. для студ. вузов/Л. М. Алешина, Г. Н. Ловачева, Н. Н. Лучкина и др. 4-е изд.перераб и допол. - М.: Экономика, 1997 г.
- Ловачева Г. Н., Мглинец А. И., Успенская Н. Р. Стандартизация и контроль качества продукции: уч. пос. для студ. - М.: Экономика, 1990 г.
- Мазуренко В.С. Индустриальные методы производства продукции общественного питания: уч. пос. - Л.: ЛИСТ, 1987 г.
- Сборник рецептур страв и кулинарных изделий для предприятий общественного питания. - М.: Экономика, 1993 г.
- Справочник технолога общественного питания. - М.: Колос, 2000.
- Технология производства продукции общественного питания: уч. для студ./ред. В. С. Баранов, А. И. Мглинец, Л. М. Алешина и др. - М.: Экономика, 1986 г.
- Титюнник А. И., Новоженов Ю. М. Национальная и зарубежная кухня. - М.: Высшая школа, 1991 г.