Предмет:
Тип роботи:
Контрольна робота
К-сть сторінок:
29
Мова:
Українська
Зміст
Вступ
1. Теоретичні основи мерчайдайзингу
2. Особливості мерчейдайзингу на торговельному підприємстві
3. Принципи мерчайдайзингу та їх вплив на процес продажу
4. Ефективність мерчайдайзингу та показники які її визначають
Висновки та пропозиції
Використана література
Вступ
Мерчандайзинг – напрямок маркетингу, що сприяє стимулюванню роздрібних продажів через залучення уваги кінцевих покупців до певних марок або груп товарів у місцях продажів без активної участі спеціального персоналу.
Більшість покупців поспішає, іноді забуваючи зробити всі необхідні покупки. Продавці не можуть допомогти всім покупцям вибрати потрібний товар.
Мерчандайзинг робить ваш товар легко доступним для споживача й продавця. Правильне викладення товару й рекламні матеріали нагадують покупцеві про товари вашої фірми й впливають на рішення про покупку.
Завдання мерчандайзингу:
- інформування покупця про місце знаходженні викладення товару;
- надання максимально повної інформації про суть товару й ціну;
- залучення максимальної уваги до конкретного місця викладення товару.
Вплив на покупця з метою переконання його зробити покупку негайно, «Тут і зараз!». Підтримка самого магазину, прагнення підвищити його дохід при продажі товару, а отже – збільшення обсягів закупівель.
Істотною перешкодою для використання мерчандайзингу є додаткові витрати на:
- залучення сторонніх фахівців з мерчандайзингу;
- зміст власної служби мерчандайзингу.
Ці витрати досить істотні, особливо, якщо Ви обслуговуєте велику кількість торговельних точок. Збір й аналіз інформації вкрай скрутний, можна сказати, неможливий без спеціальних технічних пристроїв, що дозволяють не тільки швидко, якісно й повно збирати необхідну Вам інформацію, але й систематизувати її, зберігати в потрібному вигляді й реалізовувати в потрібній формі (звіти, аналітика).
Найбільш прийнятним виходом з даної ситуації є наступна форма організації служби мерчандайзингу:
- торговельні агенти займаються мерчандайзингом, але так, щоб це не відривало їх від повсякденної діяльності;
- використовуються спеціальні засоби збору, систематизації й наступної обробки інформації.
Слово мерчандайзинг відбулося від англійського «merchandise», що означає «торгувати». Прямим перекладом слова «merchandising» можна вважати «мистецтво торгувати», тобто робити все можливе, щоб полегшити покупцеві процес вибору й покупки товару.
Мерчандайзинг – це система заходів, проведених у магазині й спрямованих на те, щоб покупцеві було зручно, приємно й вигідно робити покупки.
Одне з визначень мерчандайзингу – це продаж без продавця. Дане визначення означає, що товар у магазині повинен бути виставлений таким чином, що продаж цілком можливий без участі або з мінімальною участю продавця-консультанта.
Необхідність мерчандайзингу була доведена після того, як з'ясувалося, що 2/3 всіх рішень про покупку споживачі приймаютьперебуваючи перед прилавком. Навіть, якщо покупка певного виду товару запланована попередньо, 7 з 10 покупців ухвалюють рішення щодо вибору на користь тієї або іншої торговельної марки безпосередньо в торговельному залі. Тобто в 9 з 10 споживачів, що прийшли в магазин, немає остаточно сформованого рішення, яку саме марку продукту вони бажають. Таким чином, якщо сфокусувати увагу покупця на тій або іншій марці або вигляді товару, можна збільшити їхній продаж.
1. Теоретичні основи мерчайдайзингу
Комплекс заходів вироблених у торговельному залі й спрямованих на просування того або іншого товару, марки, виду або впакування називається мерчандайзингом.
За кордоном первісна ініціатива по впровадженню ідей мерчандайзингу виходила від найбільш організованих роздрібних торговців, якими були мережі супермаркетів. Ні для кого не секрет, що серед асортиментів кожної товарної групи можна досить чітко виділити марки й упакування, які завоювали найбільшу популярність серед споживачів, і торгівля якими приносить основний прибуток власникові магазину. У їхньому просуванні й зацікавлені роздрібні торговці.
Крім того, полегшивши пошук і вибір необхідного товару, перетворивши процес вибору й покупки в захоплююче заняття й, таким чином, розширивши час перебування покупця в торговельному залі, можна одержати додатковий ефект.
Статистика свідчить: покупці залишають на 13% більше грошей у тих магазинах, де мерчандайзинг продукції бездоганний.
Від спокуси використати мерчандайзинг для стимулювання збуту не утрималися й виробники товарів. Дійсно, якщо в торговельному залі представлені 5 подібних по характеристиках, якості й ціні товарів від 5 різних постачальників й є деякі важелі, за допомогою яких можна впливати на вибір покупця. Далі можна не пояснювати: той виробник, що подбає про ефективний мерчандайзинг своєї продукції, одержує можливість значно розширити обсяги своїх продажів за рахунок зниження продажів аналогічної продукції конкурентів.
Так, у результаті своєї еволюції, мерчандайзинг став ще й інструментом, що дає відчутні конкурентні переваги. Багато виробників зробили мерчандайзинг частиною своєї маркетингової стратегії.
Мерчандайзинг продукції так само важливий, як розробка бренду товару, зовнішня реклама або проведення рекламних акцій. Справа в тому, що мерчандайзинг – це комплекс заходів, спрямованих на просування того або іншого товару, марки, упакування в торговельному залі – тобто в тому місці, де в продавця є останній шанс показати покупцеві товар, вплинути на його вибір і підштовхнути його купити більше одиниць товару.
Не використати цей шанс – значить добровільно відмовитися від підвищення іміджу товару в очах покупців, дозволити покупцеві віддати перевагу конкурентній продукції.
Торговельною точкою ми називаємо роздрібного продавця, що замовляє продукцію й продає