Предмет:
Тип роботи:
Контрольна робота
К-сть сторінок:
20
Мова:
Українська
Загальна характеристика Іспанії
Офіційна назва – Королівство Іспанія.
Державний устрій. Іспанія – конституційна монархія. Глава держави – король, однак реальна виконавча влада належить прем'єр-міністру, який очолює уряд. Законодавча влада здійснюється Генеральними кортесами – парламентом, що складається з Сенату і Конгресу депутатів.
Площа території – 504 782 кв. км. (50 місце у світі, 4 місце у Європі після Росії, України, Франції).
Адміністративний поділ – поділяється на 19 автономних областей: Андалузія, Арагон, Астурія, Балеарські острови, Країна Басків, Канарські острови, Кантабрія, Кастилья і Леон, Кастилья-Ла-Манча, Каталонія, Сеута, Естремадура, Галісія, Мадрид, Мелілья, Мурсія, Наварра, Ріоха, Валенсія, що поєднують 50 провінцій.
Кількість населення – 46, 917 тис. людей. Іспанія посідає п'яте місце серед найбільших за чисельністю населення країн ЄС, при цьому її щільність населення (93, 51 жителів на км ² згідно з даними INE 2011) менше, ніж у більшості інших країн Західної Європи. 92% приросту населення дає імміграція. Міське населення 76%. [6]
Столиця – Мадрид (2, 905 млн. жителів).
Інші великі міста: Барселона (1, 497 млн. жителів), Валенсія (741, 9 тис.), Севілья (704, 5 тис.), Сарагоса (607 тис.), Малага (539, 3 тис.).
Державна мова – іспанська. В автономних областях офіційними мовами поряд з кастильським (іспанським) є і інші мови на Балеарських островах, баскський в Країні.
Релігія – римсько-католицька. 95% віруючих – католики. Незважаючи на це, 67% населення Іспанії підтримали ідею офіційної реєстрації одностатевих шлюбів. З липня 2005 року в країні набув чинності закон, що легалізував одностатеві шлюби і надає одностатевим парам право на усиновлення дітей.
Державне свято – 12 жовтня – День іспанської нації.
Державний прапор – складається з червоної, жовтої і червоної горизонтальних смуг з гербом посередині. Символічне значення кольорів цього прапора легенда пов'язує з його походженням. Відповідно до переказу один з королів Арагону побажав мати свій прапор. Оглядаючи різні проекти прапорів, він зупинився на одному з гладким золотим полем. Потім він велів подати келих свіжої крові тварин і, зануривши в нього два пальці, монарх провів ними по жовтому полотнищу, на якому вийшли дві червоні смуги. Згодом прапор Арагону став державним прапором всієї Іспанії. Після встановлення у 1938 році режиму Франка цей прапор став прапором Іспанії.
Державний герб – являє собою складну багато частинну конструкцію, яка включає герби земель, що належали Короні. У центрі овального щита знаходиться щиток, на якому зображений основний мотив іспанського герба, древній герб Королівства Кастилії і Леона: у першій та четвертій четвертях – золотий три баштовий замок з блакитними вікнами і воротами на червоному полі, а в другій і третій – пурпурний (червоний) коронований золотою короною лев на срібному полі. В особливій частині – знизу між третьою і четвертою четвертями – герб Гранадської провінції: на срібному полі золотий гранат з червоною серцевиною і зеленими стеблом та листям.
Державний гімн Іспанії – «Марш гренадерів», або «Королівський марш».
Грошова одиниця – Євро.
Членство у міжнародних організаціях – СОТ, МБРР, ОБСЄ, МВФ, НАТО, ООН, МФЧХ, ОЕСР, РЄ, ЄКА, ЄМС, ЄС. [4]
Геополітичне становище
Королівство Іспанія розташована на південному заході Європи і займає приблизно 85% території Піренейського півострова. Окрім основної материкової частини країни, Іспанія володіє Балеарськими та Пітіузькими островами і островом Альборан у Середземному морі, Канарськими островами біля африканського узбережжя у Атлантичному океані, а також має окремі анклави на території Марокко – міста Сеута і Мелілья, півострови Велес-де-Гомера та Алусемас, і Франції – муніципалітет Льївія. Загальна площа держави 503 тис. км. кв. За величиною території Іспанія є четвертою країною в Європі після Росії, України та Франції, та другою – в Європейському Союзі. Омивається на півночі, заході та південному заході Атлантичним океаном, на півдні та сході – Середземним морем. Від Африки територія Іспанії відокремлена Гібралтарською протокою. Іспанія омивається Середземним морем і Атлантичним океаном. Довжина берегової лінії 4964 км. На суходолі Іспанія межує з Португалією на заході (1214 км), з Францією – по хребтах Піренейських гір (623 км), з Андоррою (63, 7 км), з Гібралтаром (1, 2 км), з Марокко (м. Сеута – 6, 3 км, м. Мелілья – 9, 6 км). Відстань з півночі на південь Іспанії не перевищує 870 км, зі сходу на захід – 1000 км.
Виразними рисами, які визначають унікальність геополітичного положення Іспанії в Європі, є максимальна віддаленість (за винятком Португалії) у південно-західному напрямку від умовного центра континенту, ускладненість сухопутного сполучення країни з рештою Європи (завдяки Піренейським горам), географічна близькість до Африки, а також велика протяжність морських кордонів. Перелічені особливості позначились на:
- етнографічні, а пізніше і соціально-економічної ізоляції Іспанії відносно інших народів Європи; високому етнічному, етнографічному, мовному та культурному впливі народів Північної Африки на населення країни, зокрема арабів-маврів із 7 по 13 ст. н. е. ;
– ранньому позиціонуванні країни як потужної морської держави та прагнення до пошуку заокеанських контактів більше, ніж з власне європейськими країнами, що призвело до утворення могутньої іспанської колоніальної імперії у Північній та Південній Америці, Африці