Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Побудова мезо- і макроциклів

Предмет: 
Тип роботи: 
Лекція
К-сть сторінок: 
23
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ЗМІСТ
1.Мезоцикли, їх типи, структура і зміст.
2.Поєднання мікроциклів у мезоцикли.
3.Особливості побудови мезоциклів у тренуванні жінок.
4.Динаміка спортивної форми як передумова побудови макроциклів.
5.Мета, завдання і зміст періодів макроциклу.
 
16. 1. Мезоциклі їх типи, структура і зміст
 
Мезоцикл є відносно цілісним етапом тренувального процесу тривалістю від 3 до 6 тижнів. Найбільш популярні чотиритижневі мезоцикли.
Побудова тренувального процесу на основі мезоциклів дозволяє систематизувати тренувальний процес відповідно до головного завдання періоду або етапу підготовки, забезпечити оптимальну динаміку навантажень, доцільно поєднати різні засоби і методи підготовки, забезпечити відповідність між чинниками педагогічної дії і відновними заходами.
Типи мезоциклів:
  • втягуючі
  • базові
  • контрольно-підготовчі
  • передзмагальні
  • змагальні мезоцикли.
Основним завданням втягуючих мезоциклів є поступове підведення спортсменів до ефективного виконання специфічної тренувальної роботи. Це забезпечується використанням вправ, направлених на рішення завдань загальної і допоміжної фізичної підготовки. Крім цього, використовують спеціально-підготовчі вправи для підвищення можливостей функціональних систем і механізмів, що визначають рівень різних видів витривалості: вибіркового вдосконалення швидкісний-силових якостей і гнучкості; встановлення рухових навиків і вмінь, що обумовлюють ефективність подальшої роботи.
У базових мезоциклах виконується основна робота по підвищенню функціональних можливостей основних систем організму спортсмена, розвитку фізичних якостей, вдосконаленню технічної, тактичної і психічної підготовленості. Тренувальна програма характеризується різноманітністю засобів, великою за об'ємом і інтенсивності роботою, широким використанням занять з великими навантаженнями.
У контрольно-підготовчих мезоциклах здійснюється інтегральна підготовка. Характерною особливістю тренувального процесу в цей час є широке використання спеціально-підготовчих вправ, максимально наближених до змагальних, а також власне змагальних вправ.
Передзмагальні мезоцикли призначені для усунення дрібних недоліків, виявлених в ході підготовки спортсмена, вдосконалення його технічної майстерності. Особливе місце в цих мезоциклах займає цілеспрямована психічна і тактична підготовка.
Кількість і структура змагальних мезоциклів в тренуванні спортсменів визначаються специфікою виду спорту, особливостями спортивного календаря, кваліфікацією і ступенем підготовленості. Відповідальні змагання, наприклад в циклічних видах спорту, охоплюють зазвичай період від 2 до 3 місяців. У інших видах спорту, наприклад, в спортивних іграх, період відповідальних змагань значно триваліший (у спортсменів високого класу може досягати 8-10 місяців).
 
16. 2. Поєднання мікроциклів у мезоциклі
 
Виходячи із завдань, поставлених в мезоциклі, в тренуванні спортсменів можуть використовуватися мікро цикли спрямовані на підготовку до подальшої напруженої роботи, підвищення рівня окремих сторін підготовленості, здійснення інтегральної підготовки або відновлення і створення умов для протікання адаптаційних процесів після великих сумарних навантажень попередніх мікроциклів. Залежно від кількості занять з великими навантаженнями процес відновлення функціональних можливостей організму спортсмена після сумарного навантаження мікроциклу може тривати від декількох годин до декількох діб. Подальші заняття мікроциклу можуть проводитися на фоні втоми. Слід зазначити, що у видах спорту з переважним проявом витривалості підготовка характеризується підсумовуванням навантажень окремих мікроциклів і прогресуючою втомою від одного мікроциклу до іншого. Це сприяє граничній мобілізації можливостей функціональних систем організму і висуває високі вимоги до психічної підготовленості спортсмена. Проте ефект буде досягнутий лише у тому випадку, коли після декількох мікроциклів з великим обсягом і інтенсивністю планується відновний мікроцикл, що дозволяє забезпечити ефективне протікання адаптаційних процесів. Ігнорування цього положення неминуче приводить до фізичної і нервової перевтоми.
Проте режим роботи, при якому навантаження одного мікроциклу нашаровується на виражену післядію попереднього, можливий виключно при тренуванні висококваліфікованих. У тренуванні юних спортсменів на перших етапах багаторічної підготовки такий режим навантажень протипоказаний.
Поєднання і сумарне навантаження мікроциклів в мезоциклах багато в чому залежать від етапу багаторічної підготовки. Ідентичні по спрямованості мезоцикли на попередніх етапах багаторічної підготовки, в порівнянні з етапами підготовки до вищих досягнень і максимальної реалізації індивідуальних можливостей, характеризуються не тільки меншим сумарним обсягом роботи, а й меншим навантаженням окремих мікроциклів, більш щадним режимом роботи. Підбір мікроциклів різних типів, їх сумарне навантаження, особливості поєднання визначаються також типом мезоцикла а також специфікою виду спорту.
Досвід останніх років свідчить про необхідність суворої відповідності між періодами напруженої роботи і відносного відновлення в мезоциклах. При цьому, необхідно враховувати тривалість цих періодів, величину навантаження в кожному з них: велике навантаження в ударних мікроциклах обумовлює низьку інтенсивність і малий обсяг у відновних; тривалий період напруженої роботи обумовлює більш тривалий період відновлення. При плануванні в мезоциклі 2-3 мікроциклів з особливо напруженими програмами недостатньо одного тижневого відновного мікроциклу для повноцінного відновлення і ефективного протікання в організмі спортсменів адаптаційних процесів. Таким чином, тривалість мезоциклов може досягати 5 – 6 тижнів.
 
 
16. 3. Особливості побудови мезоциклів у тренуванні жінок
 
Велике значення при якісній побудові мезоциклів у тренуванні жінок має контроль за особливостями жіночого організму, зокрема специфічних особливостей, обумовлених оваріально-менструальним циклом (ОМЦ). У ОМЦ виділяють фази: менструальна (3-5 днів), постменструальна (7-9 днів), овуляторная (4 дні), постовуляторная (7-9 днів), передменструальна (3-5 днів). Найменше сприятливою для перенесення тренувальних і змагань навантажень є передменструальна фаза. В цей час у деяких спортсменок спостерігається зниження працездатності, підвищена дратівливість, пригніченість, знижуються здібності до засвоєння нового матеріалу. В деяких випадках зниження функціональних можливостей організму може спостерігатися у менструальній і овуляторній фазах. Таким чином, при 28-денній тривалості ОМЦ 10-12 днів окремі спортсменки знаходяться у відносно несприятливому
Фото Капча