Предмет:
Тип роботи:
Контрольна робота
К-сть сторінок:
17
Мова:
Українська
Зміст
Вступ
1. Поняття про схильності, інтереси у виборі професії та значення темперамента
2. Суть, розвиток та вплив пам’яті, уваги, уяви, мислення у виборі майбутньої професії
3. Вимоги професії до людини. Формула професії
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
В житті кожної людини наступає момент, коли необхідно замислитися над питаннями: „Хто я? ”, „Чим і я відрізняюсь від інших людей? ”, „Чим я схожий на них? ”. Відповіді можна шукати все життя і ніякої гарантії їх знайти.
Наука, яка спроможна допомогти знайти відповіді, називається психологія.
Ознайомившись з її основами, ми окрім задоволення від самого процесу самопізнання можемо використати ці знання у рішенні практичних питань.
Розглянемо досить актуальну проблему з якою в більшості стискаються діти старшого шкільного віку – це вибір професії. Щоб вибір не був помилковим необхідно враховувати інтелектуальні та психофізіологічні можливості, спеціальні здібності, інтереси, нахили, тощо.
Пізнання про самого себе являється досить захопливим, адже ми ви рівно не можемо знати про себе все. Область психології, яка займається „вимірюванням” різних якостей людини, називається психодіагностика. Ця наука потребує строгого дотримання певних правил. Перше правило – психолог, як лікар, повинен зберігати конфіденційність.
Друге правило – відвертість. Отримана інформація буде достовірною лише в тому випадку, коли ви серйозно та відверто відповідали на питання та чесно виконували пропоновані завдання.
Третє правило – добровільність. Насильно нікого ощасливити не можна.
Отже, за допомогою психодіагностики учні старшого шкільного віку зможуть вірно обрати професію і в майбутньому отримувати від неї моральне та матеріальне задоволення.
1. Поняття про схильності, інтереси у виборі професії та значення темпераменту
Значення інтересів у житті людини є досить велике. вони розширюють кругозір, допомагають подолати негаразди, вони продовжують тягу до оволодіння знаннями. Інтереси розрізняють за змістом (музикальні, технічні), широті (різносторонні, або вузькі, направлені тільки на один предмет чи на одну його сторону), (глибокі або поверхневі) по глибині, довготривалості (стійки або нестійки).
Взагалі інтерес – це індивідуальна психологічна особливість людини, яка характеризується вибірковою направленістю до явищ дійсності. Проявляється інтерес в позитивній емоційній реакції та інтелектуальній пізнавальній активності. Тільки при наявності цих двох ознак можна, що у людини є той чи інший інтерес.
Інтерес можуть переходити у схильності – прагнення займатися діяльністю. Справжня схильність зазвичай поєднує в собі стійкий інтерес к тим чи іншим явленням дійсності та стійке стремління самому діяти в цьому направленні.
Між схильностями та інтересами є багатоспільного, проте є і різне. Наприклад, може бути інтерес до кіноматографу: із задоволенням ходити щодня в кінотеатр, читати книги по кіномистецтву, вивчати біографії акторів, збирати їх фото, тощо. Проте самому при цьому зовсім не прагнути до діяльності в області кіно, та ін. не займатися у гуртку виразного читання, ляльковому, фотогуртку та т. п. Інтереси можна виразити формулою „хочу знати”, а схильності – „хочу зробити”.
Звичайно, професію краще вибирати в співвідношенні зі своїми стійкими та схильностями. І тільки у тому випадку, коли інтереси з інтересами пов’язані життєві плани, говорять про професійні інтереси.
Проте якщо у Вас є інтереси та схильності до певної професії, то дуже важливо ще врахувати чи підходить ваш темперамент.
Навряд чи підійде професія лікаря людині з меланхолічним темпераментом, проте з неї може вийти чудовий письменник, художник, композитор або поет.
Отже, при виборі професії слід шукати компромісне рішення.
Визначити особливості свого темпераменту можна за допомогою теста, створено американським психологом Айзенком. За цим тестом б можна дізнатися хто ти є – екстраверт чи інтроверт.
Екстраверт любить спілкуватися, має багато друзів, імпульсивний, веселий, оптимістичний. На нього можна завжди покластися. Він схвачує все на льоту проте швидко забуває. До екстраверта відноситься холерик, з підвищеною чутливістю нервової системи та сангвінік, які є життєрадісні, розковані, впевнені, в собі, тощо.
Протилежністю екстраверта є інтроверт. Він є спокійний, сором’язливий, здержаний у спілкуванні. Контролює свої почуття, серйозно відноситься до прийняття рішень тощо. До інтроверта відносяться флегматик, який є повільним, вдумливим, миролюбним, та маланхолік. Його легко образити, ранити, дуже близько до серця сприймає всі негаразди.
В залежності від темпераменту слід направляти та регулювати свої інтереси та схильності, тому що помилка може привести до небажаних результатів, травмування психіки та ін.
2. Суть, розвиток та вплив пам’яті, уваги, уяви, мислення у виборі майбутньої професії
а) Пам’ять – це здібність запам’ятовувати те, що бачимо, чуємо, говоримо, робимо, здібність зберігати все ще в потрібний момент, дізнаватися та відтворювати. Запам’ятовування, зберігання, дізнавання та відтворення – це ті головні процеси пам’яті, які забезпечують її роботу. Продуктивність пам’яті характеризується об’ємом та швидкістю запам’ятовування інформації, тривалістю її зберігання (інформації) та точністю відтворення.
Пам’ять людей має загальні та індивідуальні відмінності. Проте крім них у кожної людини спостерігається відмінності на рівні розвитку окремих видів пам’яті.
До образної пам’яті відносяться зорові, слухові, рухові згадування, а також емоційна пам’ять.
Логічна пам’ять допомагає запам’ятовувати слова, числа, думки, логічні схеми, загальні ідеї.