Предмет:
Тип роботи:
Реферат
К-сть сторінок:
7
Мова:
Українська
Торгові назви – це різноманітний пласт лексики, в якому слова живих природних мов співіснують зі словами мертвих мов, з оригінально вигаданими елементами. Головна мета, що стоїть перед фахівцями, які утворюють торгові назви, – змусити людей звернути увагу на ці слова, зацікавити їх речами, що ними позначені (Суперанская 2002:62). Для утворення торгових назв використовуються різні способи номінації, які надають торговим назвам певного смислу. Визначення смислу торгової назви є серйозним фактором для її життєдіяльності, оскільки назва допомагає ухвалити рішення стосовно покупки товару.
Розглядаючи способи номінації у сфері торгових назв, ми прийшли до висновку, що залежно від джерела їх походження, торгові назви можна поділити на дві групи: 1) торгові назви відонімного походження; 2) торгові назви відапелятивного походження. В першому випадку відбувається трансонімізація - одна власна назва стає джерелом іншої власної назви, в другому випадку - онімізація: загальна назва виступає джерелом власної назви (Карпенко 1992:5).
Аналіз фактичного матеріалу дозволив виявити групи торгових назв, утворених від антропонімічної лексики.
До першої групи належать торгові назви, утворені від прізвищ засновників або власників компаній: Ferrari (автомобілі) – Enzo Ferrari, Harley-Davidson (мотоцикли) – William S. Harley та Arthur Davidson, Jack Daniel’s (віскі) – Jack Daniel, Baskin-Robbins (морозиво) – Irv Robbins та Burt Baskin, Adidas (спортивний одяг) – Adolph (Adi) Dassler, Knorr (бульйони та супи) – від імені засновника Carl Heinrich Knorr.
Використання прізвища власника як торгової назви найчастіше трапляється, коли справа стосується виробів, які особливо високо цінуються (Веркман 1986:52).
До другої групи належать торгові назви, утворені від імен та прізвищ відомих дизайнерів та модельєрів. Здебільшого такий тип номінації використовується для назв парфумів, косметики та одягу. В цій групі можна виділити декілька підгруп:
а) торгові назви, для утворення яких використовується лише ім’я дизайнера: Tommy (парфуми) - Tommy Hilfiger; Ralph (парфуми) - Ralph Lauren, Calvin (парфуми) – від Calvin Klein, Liz (парфуми) – Liz Claiborne, Hugo (парфуми) – Hugo Boss;
б) торгові назви, для утворення яких використовується лише прізвище дизайнера: Lacoste (одяг та парфуми) – Rene Lacoste, Guerlain (французькі парфуми) – Pierre-Francois-Pascal Guerlain; Givenchy (парфуми та одяг) – Huberd de Givenchy; Versace (парфуми) - Gianni Versace;
в) торгові назви, для утворення яких використовується повне ім’я дизайнера: Laura Ashley (одяг та інтер’єр) – Laura Ashley; Sally Hansen (лак та засоби для догляду за нігтями) – Sally Hansen, Jean-Paul Gautier (парфуми) - Jean-Paul Gautier; Paloma Picasso (парфуми) - Paloma Picasso; Christian Dior (парфуми) - Christian Dior.
До третьої групи належать торгові назви, утворені від прізвищ особистостей, діяльність яких пов’язана з діяльністю компанії або товарами, які вона випускає: Goodyear Co. (шини для автомобілів) – від імені Charles Goodyear, який винайшов вулканізацію; JanSport (спортивні сумки, рюкзаки) - від імені дівчини, засновника компанії - Jan Lewis, Little Debbie (маленькі кекси) – від імені чотирирічної онуки, засновника компанії Debbie.
До четвертої групи належать торгові назви, утворені від прізвищ відомих особистостей, діяльність яких не пов’язана ні з компанією, ні з товаром, який вона випускає. В основу цих торгових назв покладено:
а) імена відомих художників: Salvador Dali (парфуми) – від імені іспанського художника-сюрреаліста; Van Gogh (сонячні окуляри) – від імені голландського художника Vincent van Gogh; Matis (крем для догляду за шкірою) – від імені французького художника Henry Matisse.
б) імена відомих історичних особистостей: Lincoln (автомобіль) – від імені 16-го президента США; Al Capone (сигари) – від імені відомого американського гангстера, який народився в Італії; King Edward The First (віскі) – король Англії (1272-1307), запропонована ним модель парламенту вважається першим парламентом Англії; Queen Elizabeth (віскі) – королева Англії 1558-1603, відома як the Virgin Queen; Montezuma (текіла) – останній імператор ацтеків в Мексиці; Cadillac (автомобілі) – від Antoine de la Mothe Cadillac, французького дослідника в Північній Америці.
До п’ятої групи належать торгові назви, утворені від імен героїв міфів, легенд, літературних та біблійних персонажів:
а) герої міфів та легенд: Nike (спортивний одяг та взуття) - від імені грецької богині перемоги; Diana (сигарети) – від імені богині полювання в римській міфології; Minotaure (парфуми) – від назви чудовиська (напівлюдини, напівбика), який жив в Критському лабіринті і в жертву якому приносилися молоді Афінські жінки та чоловіки; Excalibur (автомобіль) - від назви меча легендарного короля Англії Артура; Robin Hood (різні види борошна) – від імені легендарного англійського розбійника, відомого своєю мужністю та благородністю;
б) літературні та біблійні персонажі: Yahoo! (пошуковий сайт в Інтернеті) - за назвою племені жорстоких людиноподібних істот в “Пригодах Гулівера” Дж. Свіфта; Aramis (парфуми) – від імені одного з трьох мушкетерів з роману Олександра Дюма “Три мушкетера”; Krizia (одяг та парфуми) – від імені персонажу незакінченого діалогу Платона – Crizia – чоловіка, який розтратив всі свої багатства на красивих жінок.
Наступний спосіб номінації – відтопонімічний, поданий торговими назвами, утвореними від географічних назв, до яких належать назви країн, міст, районів, річок. Групу торгових назв можна поділити на такі підгрупи:
а) торгові назви, для номінації яких було використано географічну назву, яка позначає місцезнаходження компанії: FIAT (автомобілі) –