Предмет:
Тип роботи:
Автореферат
К-сть сторінок:
34
Мова:
Українська
ПОЛЕВИК ГЕННАДІЙ МИКОЛАЙОВИЧ
УДК 332. 1: 336. 132: 336. 63
ВДОСКОНАЛЕННЯ МЕХАНІЗМУ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ РЕГІОНУ
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дисертаційного дослідження визначається необхідністю: покращення інфраструктурного забезпечення комплексного розвитку регіону шляхом формування сучасних моделей і розробки нових наукових підходів до вдосконалення організаційного та функціонального механізмів управління процесами формування й використання фінансових ресурсів регіону, адаптованих до світових стандартів з урахуванням вітчизняної специфіки; дослідження умов підвищення ефективності використання наявних у регіоні фінансових ресурсів, а також активізації їх потенційних джерел, насамперед, внутрішнього для регіону походження, що має стимулювати інвестиційно-інноваційні процеси й соціально-економічний розвиток; попередження та протидії дестабілізуючому впливу на фінансовий сектор регіону негативних факторів, які перешкоджають його соціально-економічному розвитку.
У процесі вдосконалення існуючих механізмів управління фінансовими ресурсами регіону мають обов’язково враховуватися вимоги фінансової безпеки, оскільки прорахунки в цій сфері, зволікання у протидії зовнішнім і внутрішнім загрозам призводять до зниження економічної активності та обсягу фінансових ресурсів, що, у свою чергу, спричиняє зменшення рівня фінансової стійкості й соціальної захищеності населення та гальмування загального розвитку регіону.
Питаннями формування фінансового потенціалу й управління фінансовими ресурсами регіону займалися провідні вітчизняні та зарубіжні науковці: Л. І. Абалкін, П. М. Алампієв, В. Г. Архипов, О. І. Барановський, Б. В. Буркинський, З. С. Варналій, І. М. Вахович, М. П. Войнаренко, З. В. Герасимчук, В. М. Геєць, С. Ю. Глазьєв, Т. В. Гринько, Т. В. Дороніна, Л. О. Дробозіна, В. М. Єрмолаєв, М. М. Єрмошенко, Г. В. Задорожний, С. П. Запотоцький, В. І. Захарченко, М. А. Коваленко, О. М. Ковалюк, С. Б. Колодинський, В. В. Максимов, Я. Б. Олійник, В. М. Осипов, Г. А. Пастернак-Таранушенко, І. М. Рєпіна, Л. А. Романова, В. В. Савалей, І. Л. Сазонець, В. К. Сенчагова, Д. М. Стеченко, В. К. Симоненко, А. І. Сухоруков, І. Г. Ткачук, О. С. Федонін.
Разом з тим, в економічній літературі недостатньо досліджені можливості трансформації організаційно-економічних механізмів і методів формування та управління фінансовими ресурсами регіону відповідно до фінансового механізму державної регіональної політики й умов розвитку фінансової системи України.
Подальших досліджень і вдосконалення потребують правові, організаційні та функціональні аспекти управління фінансовими ресурсами регіону, розробка відповідних методологічних і науково-методичних основ, спрямованих на підвищення раціональності їх використання. Вказане зумовило необхідність проведення дослідження в цій сфері та вибір теми дисертації, мети і завдань дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація пов’язана з виконанням наукових досліджень, передбачених планами науково-дослідної роботи: а) кафедри фінансів та кредиту Херсонського національного технічного університету в рамках теми «Удосконалення фінансового забезпечення соціально-економічного розвитку регіону» (номери державної реєстрації РК0108U004297 та ОК0309U000298), у межах якої автором проведено дослідження джерел формування фінансових ресурсів регіону та визначено можливості розширення фінансової бази за рахунок активізації внутрішніх потенційних можливостей регіону; б) кафедри економічної теорії Херсонського національного технічного університету в рамках теми «Соціально-економічний розвиток регіону» (номер державної реєстрації 0108U010128), в межах якої розроблено заходи з удосконалення механізму управління фінансовими ресурсами регіону централізованого та децентралізованого походження, використання яких у господарському комплексі регіону передбачається програмами соціально-економічного розвитку.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретичних і методичних положень та обґрунтування практичних рекомендацій з удосконалення механізму управління фінансовими ресурсами регіону, підвищення ефективності їх використання в сучасних умовах господарювання та забезпечення фінансової безпеки регіону.
Для досягнення поставленої мети дослідження передбачалося вирішити наступні завдання:
- узагальнити концепції та методичні підходи до організації моніторингу й управління фінансовими ресурсами регіону;
- сформулювати методичні засади вдосконалення механізму управління фінансовими ресурсами регіону;
- дослідити теоретичні положення та сформулювати авторське визначення поняття «фінансові ресурси регіону»;
- провести аналіз джерел фінансових ресурсів та визначити потенційні можливості регіону щодо мобілізації або генерації додаткових коштів;
- дослідити нормативно-правову базу та запропонувати схему раціоналізації управління фінансовими ресурсами місцевого бюджету;
- запропонувати концептуальний підхід до визначення джерел залучення додаткових коштів до місцевого бюджету;
- вдосконалити методичні положення та підходи до управління фінансовими ресурсами регіону централізованого й децентралізованого походження.
Об’єктом дослідження є організаційно-економічні процеси забезпечення фінансовими ресурсами соціально-економічного розвитку регіону.
Предметом дослідження є теоретичні та науково-практичні підходи до вдосконалення механізму управління фінансовими ресурсами регіону.
Методи дослідження. Методологічну основу дослідження сутності фінансових ресурсів регіону та механізмів управління ними, а також заходів із забезпечення фінансової безпеки регіону складають загальнонаукові й конкретні методи дослідження. Зокрема, в процесі дослідження були використані такі методи: діалектичний – для вивчення економічних явищ та процесів, який передбачає всебічне виявлення закономірностей, тенденцій і взаємозалежностей, що впливають на об’єкт дослідження та постійно змінюються й розвиваються; системного аналізу – для визначення об’єкта дослідження і його складових, завдань та інструментів дослідження; статистичний – для дослідження стану й динаміки фінансового забезпечення в регіоні, впливу різних факторів на ефективність управління фінансовими ресурсами регіону; порівняльного аналізу – для дослідження джерел фінансових ресурсів та визначення їх впливу на загальний стан фінансового потенціалу регіону, аналіз співвідношення даних окремого регіону з аналогічними показниками на рівні держави; експертних оцінок – з метою оцінювання системи фінансової безпеки регіонів на якісному рівні; економіко-правовий – для дослідження нормативно-правової