Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Підготовка туристів-спортсменів

Предмет: 
Тип роботи: 
Лекція
К-сть сторінок: 
32
Мова: 
Українська
Оцінка: 
1. Основні завдання, принципи і методи туристської підготовки
 
Туристська підготовка представляє собою процес формування системи знань, умінь, навичок (ЗУН), необхідних для заняття спортивним туризмом і вдосконалення у цьому виді спорту. За своєю суттю - це процес підвищення рівня підготовленості туристів до подолання природних перешкод в умовах спортивних туристських походів і змагань з туристського багатоборства.
Туристська підготовка може розглядатися як багаторічний процес спортивного вдосконалення (підготовка висококваліфікованого туриста) або порівняно короткочасний період передпохідної підготовки відповідно до періодизації тренувального процесу. Термін "підготовка туриста" частково співпадає з терміном "тренування туриста", проте є поняттям більш загальним, оскільки включає і тренування як основний засіб підготовки туриста, так і цілий ряд чинників, що його доповнюють. По суті, це педагогічний процес, в якому використовуються різні методи виховання та навчання, представлені на малюнках 1 і 2 (Бабанський Ю.К., 1983). Усі вказані методи використовуються в поєднанні, що забезпечує якість підготовки туристів-спортсменів. З методів виховання особливу увагу слід звернути на групу методів організації діяльності та формування досвіду. З методів навчання найважливіше значення мають методи організації навчально-пізнавальної діяльності. Але обидві групи вимагають певного осмислення для використання тренером-викладачем спортивного туризму. Наприклад, методи виховання, залишаючись загальнопедагогічними, відрізняються за змістом у різних видах виховання - фізичному, моральному, естетичному, трудовому, які повинні реалізовуватися в підготовці туристів. При підготовці туристів слід звернути увагу на те, що методи навчання за логікою передачі та сприйняття інформації повинні доповнювати один одного. Зокрема, технічна підготовка часто здійснюється в послідовності "від загального до окремого і від окремого до загального". Це пов'язано з необхідністю загальної демонстрації технічного прийому, подальшого розчленування технічного прийому для навчання по частинах і, нарешті, повного виконання технічного прийому з усуненням помилок.
Спортивний туризм розвиває і удосконалює необхідні людині фізичні якості - витривалість, швидкість, силу різних груп м'язів, спритність. Крім того, в туристських походах удосконалюються морально-вольові якості, такі, як сміливість, рішучість, дисциплінованість, колективізм, активність, воля та ін.
Усі ці якості повинні вироблятися і розвиватися в навчально-тренувальному процесі.
Досягнення високих спортивних результатів в туризмі можливе при вирішенні основних завдань навчально-тренувального процесу: забезпечення всебічного фізичного розвитку, виховання високих моральних якостей, оволодіння туристською технікою і тактикою, необхідними знаннями з основ теорії, методики та організації фізичного виховання та спортивного тренування, удосконалення спортивної майстерності.
Ці завдання треба вирішувати комплексно під час усіх навчально-тренувальних занять. Вони обов'язкові для усіх туристів-спортсменів при підготовці до змагань будь-якого масштабу, від новачків до майстрів спорту. Найкращі результати дають тренування, під час яких враховується фактичне засвоєння спортивних навичок при відповідному дозуванні тих або інших завдань, поставлених кваліфікованим тренером.
Для успішного здійснення навчально-тренувального процесу в системі фізичного виховання розроблено науково-методичну основу спортивних тренувань. Кожне тренування планується і здійснюється на принципах науковості, всебічності, свідомості й активності, повторності та систематичності, поступовості, доступності та колективності у поєднанні з індивідуалізацією, наочності та міцності. Перераховані принципи - взаємопов'язані, і лише застосування їх у нерозривній сукупності забезпечує високу ефективність навчально-тренувального процесу.
Принцип науковості означає обгрунтованість елементів тренування і усього тренувального циклу в цілому. Прикладом наукового підходу до навчання прийомам техніки страховки туристів є теоретичний розрахунок сили ривка і демонстрація його наслідків при різній техніці страховки.
Принцип всебічності - підвищення рівня всебічного розвитку - головної умови зростання високої працездатності. При всебічній підготовці у спортсмена виробляється безліч рухових навичок, які забезпечують розвиток фізичних якостей, необхідних для виконання спеціальних прийомів техніки та тактики туризму. Всебічна спортивна підготовка передбачає гармонійний фізичний розвиток і вдосконалення морально-вольових якостей. Фізична та технічна підготовки невід'ємні від розвитку морально-вольових якостей – це єдиний взаємообумовлений процес. Прикладом всебічного розвитку можуть служити відомі в туризмі спортсмени. Вони є майстрами з декількох видів спорту, призерами багатьох туристських та інших змагань. В той же час усебічний і гармонійний розвиток особливо потрібен новачкам. Тренування туристів-початківців не повинні мати вузькоспеціальний характер, оскільки для них найголовніше - отримати хорошу фізичну підготовку, і на її основі удосконалювати свою спортивну майстерність.
Принцип свідомості й активності - це розуміння цілей і завдань тренування, свідоме й активне використання засобів навчально-тренувального процесу туристів.
Якщо фізичні вправи і технічні прийоми виконуються туристами із захопленням, поміркованою активністю, розумінням користі від цього заняття, то засвоєння матеріалу буде глибшим. Уміння тренуватися самостійно й активно, з почуттям особистої відповідальності необхідне кожному туристові.
Принцип свідомості особливо важливий при виконанні прийомів, пов'язаних з технікою страховки. Наприклад, технічний прийом страховки мотузкою з використанням тертя через карабін або виступ не можна освоювати механічно, оскільки для виконання прийому потрібні різні кути охоплення мотузкою. Таких прийомів в туристській техніці багато, тому тут важлива роль принципу свідомості під час тренувань.
Під час тренувань усі туристи отримують завдання від тренера, проте контролювати дії, самостійно виявляти і виправляти свої помилки повинен навчитися кожен.
Принцип повторності та систематичності передбачає закріплення і розвиток отриманих знань в процесі регулярних тренувань упродовж тижня, місяця, року, багатьох років. Тренування при цьому повинні проводитися по системі: "від легкого до важкого", "від простого до складного", "від відомого до невідомого". Перерва в заняттях негативно позначається на спортивних результатах. Знижується працездатність і втрачаються набуті навички.
Фото Капча