Курсова робота
роль домогосподарств в економічній системі суспільства
Зміст
Вступ
1. Суть і функції домогосподарств
2. Еволюційний розвиток домогосподарств та їх характеристика за різних історичних епох
3. Перспективи розвитку домогосподарств в Україні
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Вступ
Сучасна ринкова економіка передбачає існування в рамках однієї країни різних секторів господарювання. Одним з таких секторів є домашні господарства. Згідно рекомендацій ООН домогосподарство визначається як «особа, або група осіб, поєднаних з метою забезпечення всім необхідним для життя», тобто об'єднаних спільним веденням господарства.
Сьогодні інтерес до них посилюється як з боку науковців, так і з боку практиків. Візьмемо хоча б для прикладу той факт, що нині спостерігаються надзвичайно високі темпи зростання питомої ваги продукції особистих підсобних господарств у сукупному сільськогосподарському продукті. З утвердженням товарних відносин роль домашніх господарств у економічному розвитку все більше зростає.
Метою даної курсової роботи є на підставі різних літературних джерел розкрити роль домогосподарств в економічній системі суспільства.
Отже, можна визначити наступні завдання даної курсової роботи:
проаналізувати суть і функції домогосподарств;
охарактеризувати еволюційний розвиток домогосподарств та їх характеристика за різних історичних епох;
визначити перспективи розвитку домогосподарств в Україні.
Актуальність теми. В економічній теорії важливе місце як один з найголовніших суб'єктів ринкової економіки посідає домашнє господарство. Воно є власником більшої частини ресурсів і відіграє велику роль в організації всього суспільного виробництва. Для вітчизняної економічної науки цей феномен є новим з точки зору його дослідження, бо в попередній нашій історії економісти, по суті, не вивчали домогосподарство з позиції економічної теорії. Тому важливо розглянути еволюційний розвиток домогосподарств, сучасний стан і перспективи подальшого розвитку.
Об’єктом дослідження є домогосподарства в економічній системі суспільства.
Предметом дослідження є особливості розвитку домогосподарств, сучасний стан і перспективи подальшого розвитку в Україні.
Структура курсової роботи є такою: зміст, вступ, три основні розділи, висновок, списки використаної літератури. У першому розділі розкриваються суть і функції домогосподарств. Другий розділ – це є аналіз еволюційного розвитку домогосподарств та їх характеристика за різних історичних епох. У третьому розділі розкрито перспективи розвитку домогосподарств в Україні.
Інформаційною базою написання курсової роботи є підручники з дисципліни «Політична економіка» таких авторів як: Діденко О. М., Кривченко К. Т., Мочерний С. В., Савчук В. С., Федоренко В. Г. та ін. Також використовувався Закон України «Про Всеукраїнський перепис населення» № 2058-III від 19 жовтня 2000 року.
1. Суть і функції домогосподарств
У сучасних цивілізованих країнах світу найпрогресивнішою суспільною системою вважається змішана економіка. Вона передбачає співіснування в межах однієї держави різних економічних секторів. Одним з таких секторів є домашні господарства.
Сьогодні інтерес до них посилюється як з боку науковців, так і з боку практиків. Візьмемо хоча б для прикладу той факт, що нині спостерігаються надзвичайно високі темпи зростання питомої ваги продукції особистих підсобних господарств у сукупному сільськогосподарському продукті. З утвердженням товарних відносин і плюралізму форм власності роль домашніх господарств у економічному розвитку все більше зростає. Цим і визначається актуальність даної проблеми. На сучасному етапі, коли в Україні відбувається перехід до ринкової системи господарювання, домашні господарства мають посісти чільне місце в економічній політиці держави [2, с. 194].
Для вивчення теми важливе значення має з'ясування суті поняття «домогосподарство». У вітчизняній навчальній літературі немає визначення цього терміна. Така ситуація склалась невипадково. Адже в різних культурах практично не існує єдиного поняття, яке б визначало термін «домогосподарство». Виникають труднощі з поняттям сумісного проживання, власності, загального доходу, відтворювальних відносин. Для остаточного з'ясування суті категорії «домогосподарство» найкраще звернутись до трактування цієї категорії в матеріалах ООН. Згідно з рекомендаціями домогосподарство визначається як «особа або група осіб, поєднаних з метою забезпечення всім необхідним для життя», тобто об'єднаних спільним веденням господарства [2, с. 194].
Відповідно до системи національних рахунків ООН до домашніх господарств відносять домашню прислугу та населення, яке перебуває в різних колективах: вихованці будинків дитини та інтернатів, військовослужбовці строкової служби, інваліди в будинках інвалідів, ув'язнені та ін. [2, с. 195].
Домогосподарство – сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об'єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати у родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких з цих стосунків, або бути і в тих, і в інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи [1].
Термін «домогосподарство» більш чітко прив'язаний до територіальних меж окремої господарської одиниці, включає членів домогосподарства, що не є родичами, і передбачає існування економічних відносин власності всередині домогосподарства та виробничих відносин (якщо вони існують). Важливо уявити домогосподарство як основну одиницю соціального і біологічного відтворення, пов'язану із соціально-економічною макроструктурою.
В умовах ринкових відносин роль домашніх господарств у економічному розвитку суспільства значно зростає. Це визначається такими чинниками [4, с. 158]:
домогосподарства беруть активну участь в кругообігу ринкової економіки як самостійні незалежні суб'єкти господарювання, які мають власні потреби та інтереси;