Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
Вконтакте Студентська консультація
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Техногенні небезпеки і їх наслідки на об'єкти c/г виробництва

Тип роботи: 
Лекція
К-сть сторінок: 
69
Мова: 
Українська
Оцінка: 
План лекції з дисципліни
Безпека життєдіяльності
для студентів очної та заочної форми навчання
 
Тема 6
Лекція 6. Техногенні небезпеки і їх наслідки на об'єкти c/г виробництва
 
ВСТУП
 
Україна – індустріально розвинена держава Європи, яка займає площу 603, 7 тис. м. кв. Вона має розвинену транспортну мережу: залізниці – хворіємо 22 тис. км., автомобільні дороги – хворіємо 102 тис. кв. По залізних і автомобільних дорогах перевозяться вантажі: різні вибухові речовини, різні кислоти та ін.
На території України 42 тис. км. магістральних нафтопроводів і газопроводів.
По території Дніпропетровської області проходить аммиакопровод Тольяти – Одеса, протяжність якого 122 км. В одному кілометрі труби 56 тонн аміаку. Термін експлуатації трубопроводів – 40 років.
На Україні працюють чотири атомні електростанції і два науково-дослідні атомні реактори. Поряд з межею розташовані дві атомні електростанції Росії (Курська і Смоленська), а також одна атомна електростанція Литви (Ігналінська), реактори такі ж, як на Чорнобильській атомній електростанції.
На території України знаходяться сейсмологічні ділянки, площа яких складає 120 тис. м. кв.
На річках України споруджені 16 водосховищ з різним об'ємом води (Кременчуцьке – 13, 5*10 м. куб. води, Каховське – такий же об'єм). Термін служби гребель із залізобетону вважається 35-40 років.
Надзвичайна ситуація (НС) – порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або території, внаслідок, аварій, катастроф, епідемій, епізоотій, епіфітотій, або інших небезпечних подій, які привели або можуть привести до людських або матеріальних втрат.
В Україні надзвичайні ситуації класифікуються:
а) з причин виникнення;
б) по масштабах поширення.
З причин НС можуть так:
а) природні – землетруси, зсуви, обвали, затоплення та ін. ;
б) техногенні – пов'язані з діяльністю людини (аварії, катастрофи, вибухи та ін.) ;
в) екологічні – забруднення довкілля, що негативно впливає на здоров'я людей, вирощування продукції і так далі;
г) соціально-політичні – війна, революція, тероризм та ін.
По масштабах НС можуть бути:
а) об'єктові – такі ЧС, наслідки яких не виходять за межі об'єкту, а засобів об'єкту вистачає для ліквідації наслідків;
б) місцеві – такі НС, наслідки яких не виходять за межі території адміністративного району, а засобів вистачає для ліквідації наслідків;
в) регіональні – НС, які охоплюють декілька районів області і засобів обласного бюджету вистачає для їх ліквідації.
г) загальнодержавні – НС, які охоплюють дві і більше області.
Небезпека – є дія на людину несприятливих або не сумісних з життям чинників.
Аварія – ця небезпечна подія, техногенного характеру, що викликає загибель людей або створює на об'єкті, або окремій території, загрозу життя і здоров'ю людей і що призводить до руйнування будівель, споруд, устаткування і транспортних засобів, порушення виробництва або транспортного процесу, або що завдає шкоди що оточує маренні.
Вибух – це швидке перетворення речовин, що супроводжується виділенням енергії і утворенням стислих газів, здатних виконувати роботу.
Вибухи можуть бути як запланованими, так і випадковими. До запланованих вибухів, відносяться вибухи звичайних зарядів вибухових речовин (при розробці горнах порід, при штампуванні, зміцненні і зварюванні металів, будівництві, а також при диверсіях і терористичних актах). Випадкові вибухи відбуваються при зберіганні вибухонебезпечних речовин в результаті порушення технології, правил експлуатації і запобіжних заходів при роботі з вибухонебезпечними речовинами і предметами.
Загальною ознакою вибуху, являється утворення області зони підвищеного тиску, з подальшим поширенням в довкіллі з надзвуковою швидкістю вибухової (ударної) хвилі, є скачок середовища. Вибухова хвиля заломлюється в повітрі, утворює повітряну ударну хвилю, яка є основним вражаючим чинником. Так наприклад, при вибухах вибухових речовин утворюється вогняна куля з температурою вище 2000 С і початковим тиском до 3-20 гПа. Початкова швидкість розширення продуктів вибуху досягає 2-9 км/сек.
При руйнуванні ємностей з газом або розривах газопроводів, а також при витоку газів, при несправних побутових приладах житлових будівель, утворюється газоповітряні суміші, які за певних умов можуть ініціювати об'ємні вибухи.
Об'ємні вибухи, є, газофазні реакції, що супроводжуються окислювально – відновними процесами між киснем повітря і займистими молекулами газу, коли концентрація речовин досягає критичного значення і знаходиться між нижнім і верхнім межами детонації. Максимальний рівень надмірного тиску при вибухах газоповітряних сумішей може досягати 0, 9 мПа.
Вибухонебезпечний об'єкт – це об'єкти, в технологічній схемі яких знаходиться застосування, зберігання або транспортування вибухових речовин, горючих газів, пило повітряних сумішей та ін., що мають запас потенційної енергії, яка при великій швидкості звільнення здатна генерувати ударну хвилю, що викликає руйнування і поразки людей.
Осередок ураження – це територія, на якій в результаті вибуху сталися руйнування, поразки людей, пожежі.
При вибухах вибухових речовин і газоповітряних сумішей на місцевості утворюється осередок ураження – територія, в межах якої в результаті вибуху сталися масові поразки людей, тварин, будівель. Межа осередку ураження (людей, тварин) проходить через точки на місцевості, де надмірний тиск у фронті повітряної ударної хвилі.
Залежно від міри руйнування і об'єму рятувальних і інших невідкладних робіт, осередок ураження ділиться на зони:
  • зона слабких руйнувань із
Фото Капча