Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Тіньова економіка в Україні

Предмет: 
Тип роботи: 
Курсова робота
К-сть сторінок: 
57
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Курсова робота
на тему:
 
«Тіньова економіка в Україні»
 
Зміст
 
Вступ
Розділ 1. Сутність та структура тіньової економіки
1.1. Сутнісна характеристика та структура тіньової економіки
1.2. Типологізація тіньової економічної діяльності
1.3. Методи оцінки обсягів та рівня тіньової економіки
Розділ 2. Основні чинники тінізації економічної діяльності в Україні
2.1. Проблеми ефективності державного регулювання економічних процесів
2.2. Позабанківський грошовий обіг – основа тіньової економіки
2.3. Неефективність податкової системи
2.4. Недосконалість бюджетної системи, недоліки бюджетного планування та механізмів контролю за використанням бюджетних коштів
Розділ 3. Особливості тінізації економіки України
3.1. Тіньові процеси в окремих сферах економічної діяльності
3.2. Чинники та тенденції іллегалізації малого і середнього підприємництва
Висновок
Список використаної літератури
Розрахункова частина
 
Вступ
 
Тіньова економіка – явище не нове. Вона з’явилась на зорі цивілізації разом з виникненням перших державних утворень. Так, наприклад, щойно людство почало карбувати монети, одразу ж з’явились фальшивомонетники. Подібний економічний феномен властивий усім країнам, незалежно від моделі та рівня їх соціально-економічного розвитку.
Тіньовий сектор економіки має значний вплив на всі соціально-економічні процеси, які відбуваються в суспільстві. Тіньова економічна діяльність набула широкого поширення в усьому світі. Орієнтовані обсяги міжнародного товарообігу, пов’язаного з порушенням правових норм (контрабанда, торгівля «піратськими» товарами), перевищують 20% легального світового товарообігу; «відмивання» тіньових доходів сягає понад 2-5% світового валового продукту; нелегальна міграція становить понад половину загальної кількості мігрантів сучасного світового господарства, частка тіньової економіки сягає 5-10% від світового ВВП. Але в Україні вона досягла таких масштабів, що в світі Україна вважається однією з найбільш корумпованих країн. Негативний вплив цього явища посилюється тим, що зароблені в тіньовій економіці кошти (а часто і їх власники) здебільшого перетікають за кордон і більше не працюють на розвиток своєї економіки. Саме тому в надзвичайно відкритій економіці України, де обсяг зовнішньої торгівлі становив в різні роки від 50 до 60% ВВП, відсутній звичний в нормальних економіках зворотний зв'язок між зростанням експорту і подальшим розвитком виробництва. Тому ігнорування такого явища, як тіньова економіка, а особливо в Україні, може привести до значних помилок і прорахунків під час прийняття відповідних рішень. Таким чином, викладене вище зумовлює актуальність теми дослідження курсової роботи.
Предметом дослідження є вплив тіньової економіки на економічну безпеку держави. Метою курсової роботи є визначення найбільш характерних особливостей тіньової діяльності, шляхів її реалізації в економіці, в Україні зокрема, а також шляхи її детінізації.
Передбачено виконання таких завдань:
• Дослідити сутність та структуру тіньової економіки;
• Здійснити аналіз тіньових процесів в окремих сферах економічної діяльності, зокрема в Україні
• Охарактеризувати основні шляхи детінізації економіки
Курсова робота складається з трьох частин. У першій частині розкривається сутність та структура тіньової економіки. Зокрема, визначаються сутнісні характеристики та типологізація тіньової економічної діяльності, теоретико-методичні підходи та оцінки «ефектів» іллегалізації економічної діяльності, розкриваються методи оцінки обсягів та рівня тіньової економіки. У другій частині розглядаються основні чинники тінізації економічної діяльності.
У третій частині курсової роботи йдеться про особливі риси тінізації економіки України.
 
Розділ 1. Сутність і структура тіньової економіки
 
1.1. Сутнісна характеристика та структура тіньової економіки
 
Розглянемо основні підходи до визначення поняття тіньова економіка. За теоретичного підходу тіньова економіка розглядається як економічна категорія, що відображає складну систему економічних відносин. Прикладний підхід застосовується під час вирішення реальних статистичних завдань, формуванні рекомендацій щодо вдосконалення законодавства і корегуванні соціально-економічної політики. За методологічною ознакою розрізняють економічний, соціологічний, кібернетичний і правовий підходи до дослідження тіньової економіки. Розвивається також міждисциплінарний комплексний підхід. Соціологічні концепції тіньової економіки розглядають цю сферу з огляду на взаємодію соціальних груп, що відрізняються позицією у системі тіньових інститутів, мотивами економічної поведінки суб'єктів у певних ситуаціях. У межах кібернетичної концепції тіньова економіка розглядається як самодостатня система. Її прихильники розробляють економіко-математичні моделі прогнозування та управління тіньовою економікою, закономірностей її розвитку і взаємодії з офіційним сектором.
Особливістю економічного підходу є визначення впливу тіньової економіки на ефективність економічної політики, розподіл та використання ресурсів, розробка надійних методів оцінки її обсягів. У рамках економічної концепції досліджують тіньову економіку на глобальному, макро- і мікро рівнях, а також в інституційному аспекті. На макрорівні аналізується тіньова економічна діяльність з урахуванням її впливу на структуру економіки, виробництво, розподіл, перерозподіл і споживання валового внутрішнього продукту, зайнятість, інфляцію, економічне зростання та інші макроекономічні процеси. На мікрорівні увага концентрується на вивченні економічної поведінки і прийнятті рішень суб'єктами тіньової економіки, аналізуються окремі складники нелегального ринку. На інституційному рівні аналіз сконцентровується на соціально-економічних інститутах, тобто досліджується система формальних і неформальних правил поведінки, механізм функціонування та закономірності їхнього розвитку. Складність і важливість проблем тіньової економіки стимулюють розвиток міждисциплінарного підходу до її дослідження. Напрям міждисциплінарного дослідження багато у чому визначається обранням основного критерію зарахування економічних відносин до цієї сфери. З огляду на це розрізняють обліково-статистичний, формально-правовий, кримінологічний і комплексний підходи щодо віднесення тих чи інших видів діяльності до розряду «тіньових».
Отже, під тіньовою
Фото Капча