Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Виховна робота: методологія, організація і методика

Тип роботи: 
Навчальний посібник
К-сть сторінок: 
188
Мова: 
Українська
Оцінка: 
М. С. Бабенко, М. П. Ротань, В. В. Стасюк
 
ВИХОВНА РОБОТА: МЕТОДОЛОГІЯ, ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИКА
 
Навчально-методичний посібник
 
В цьому навчально-методичному посібнику публікуються деякі лекції щодо методології та організації виховної роботи; висвітлюються основні аспекти психологічної роботи в підрозділі; практика профілактики правопорушень; організація і методика гуманітарної підготовки особового складу, його інформування та проведення з ним культурно-виховної і просвітницької роботи; деякі заходи щодо національно-патріотичного виховання військовослужбовців; організація і методика використання основних форм роботи з особовим складом; практика проведення військово-соціальної роботи; способи вивчення динаміки громадської думки військового колективу, прийоми її формування, організація експлуатації, збереження та ремонту технічних засобів виховання; планування виховної роботи в підрозділі.
Посібник розрахований на слухачів Військового гуманітарного інституту Національної академії оборони України, командирів підрозділів і їх заступників з виховної роботи, активістів. Його підґрунтям є досвід роботи, який перевірений військовою практикою, теоретичні напрацювання військових вчених.
Безумовно, посібник не в змозі дати вичерпні відповіді на питання, які можуть виникнути при роботі з особовим складом. Він носить в основному довідковий характер, дає рекомендації та поради.
Автори навчально-методичного посібника будуть вдячні всім, хто прийме участь в обговоренні піднятих проблем, поділиться своїм досвідом роботи з людьми.
 
ВСТУП
 
Із року в рік зростають вимоги до командно-виховного складу щодо підвищення виховного й морально-психологічного забезпечення життєдіяльності підрозділів, частин (кораблів) і з’єднань, запровадження сучасних психолого-педагогічних, соціально-правових технологій для реалізації духовного та професійного потенціалу особового складу під час бойового чергування та специфічної діяльності військ (сил). Об’єктами виховного впливу повинні стати рота – батальйон – полк (бригада). При цьому особлива роль в досягненні військової ефективності навчально-виховного процесу належить роті, батареї та їм равним підрозділам. Значення цієї ланки загальновійськового організму постійно зростає. І це відноситься до всіх видів Збройних Сил України.
Важлива роль роти не одноразово підкреслювалась багатьма полководцями та воєнними теоретиками, які вказували на те, що той, хто хоче не на словах, а на ділі проявити турботу про боєздатність військ, повинен уважно відноситись до роти, бо саме в ній реально здійснюється підготовка кожного воїна. Ядерна зброя, величезна вогнева й ударна сила інших засобів боротьби, високі темпи пересування військ, наявність проміжків та відкритих флангів у бойових порядках придають сучасному бою рішучий і високо маневрений характер з різними змінами обстановки та створюють умови для активних, сміливих й ініціативних дій підрозділів.
РОТА – тактичний підрозділ, здатна самостійно вирішувати поставлені задачі. Вона забезпечена сучасною бойовою технікою і зброєю. Візьмемо, для прикладу, механізовану роту. У її розпорядженні бойові машини і інші засоби пересування, які забезпечують високу рухливість, маневреність, що дає можливість здійснювати стрімкі марши, а коли виникає необхідність – швидко розосереджуватись. Вогневі засоби роти дозволяють їй вести по противнику шалений вогонь, успішно битися з живою силою й танками в будь-яких умовах обстановки.
У взаємодії з підрозділами інших родів військ або самостійно рота здатна в наступі, а також в зустрічному бою рішуче атакувати противника, знищувати його живу силу, вогневі засоби, оволодівати його позиціями, у швидкому темпі розвивати наступ, з ходу форсувати водні перешкоди, переслідувати противника, який відходить, і відбити його контратаки. Механізована рота проникає через бойові порядки противника, його фланги і в тил, здійснює напад на ворога з самих несподіваних напрямків, діє у складі тактичних десантів, самостійно виконує задачі в розвідці, охороні тощо. В обороні рота здатна організованим вогнем нанести противнику поразку на підступах до переднього краю, відбити атаки його піхоти й танків, нанести йому великі втрати та надійно утримувати займані позиції.
Бойова техніка стає все більш складною і грізною, одначе вирішальною силою на війні була й залишається людина. Тому, організовувати навчання й виховання особового складу, кожний командир і його заступник з виховної роботи повинен чітко розуміти з якими моральними, фізичними й психологічними випробуваннями зіткнеться наш воїн в реальному бою, з яким запасом міцності – бойової, ідейної, моральної – необхідно в мирний час готувати захисників Вітчизни.
Рота, батарея та їм рівні підрозділи є тою важливою ланкою в армійському організмі, де безпосередньо проводяться національно-патріотичний гарт особового складу, його вишкіл і виховання, закладаються основи високої боєздатності та боєготовності військ. Тут воїни оволодівають бойовою технікою і зброєю, навчаються вести бій у всіх його видах, перемагати сильного, технічно оснащеного противника, пильно нести бойове чергування, вартову та внутрішню службу. Тут вони проходять велику життєву школу і готують волю, формують твердий характер, мужність, фізичну витривалість, силу та спритність, здатність долати будь-які труднощі на шляху до поставленої мети. В підрозділі організується змагання по задачам і нормативам, народжується передовий досвід, запроваджуються в життя всі цінні творчі починання, здійснюється бойове злагодження відділень, обслуг, екіпажів, взводів, складаються братерські зв’язки і військове товариство, здійснюється становлення молодих офіцерів як керівників і вихователів підлеглих.
Сила війна не тільки в першокласній зброї, не тільки у відмінному бойовому вишколі, але і в непохитній ідейній, національно-патріотичній переконливості, в його морально-психологічній стійкості. Тому командно-виховний склад основні зусилля зосереджує на:
- забезпеченні планування та проведення виховної роботи у відповідності до вимог Концепції виховної роботи у Збройних Силах та інших військових
Фото Капча