Зміст
Вступ
1. Маркетингове середовище міжнародного бізнесу: основні акценти та пріоритети дослідження
2. Маркетингові дослідження: суть і проблеми
3. Система маркетингових досліджень та інформації в міжнародному бізнесі
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Міжнародний маркетинг як наука і господарська практика являє собою продукт розвитку традиційного маркетингу. І якщо останній (традиційний маркетинг) пов'язаний з діяльністю фірми в межах держави, тобто усередині країни, то міжнародний маркетинг орієнтований на пошук шляхів найбільш повної реалізації потенціалу фірми завдяки визначенню місця й умов його використання за межами країни.
Предметом міжнародного маркетингу є діяльність фірми на міжнародному ринку з використанням маркетингових інструментів. Цілком очевидно, що суб'єктом здійснення можливостей теорії і практики міжнародного маркетингу є базисна ланка ринкової економіки – фірма, що робить товари чи послуги, зареєстрована і діюча у визначеній, регламентованій законодавством країни, організаційно-правовій формі.
У цьому контексті фірма вирішує завдання визначення цілей, способів і можливостей виходу, закріплення й розвитку своєї діяльності не тільки на вітчизняному, але і на світовому ринку.
У міжнародних економічних відносинах фірма може виступати споживачем товарів і послуг, їх постачальником чи посередником, а також поєднати ці ролі у своїй діяльності. Крім того, вона може бути організатором виробництва своїх товарів і послуг – усіх чи окремих – за межами своєї країни, вступати в міжнародні об'єднання чи створювати їх зі своєї ініціативи і можливостей.
Незважаючи на розмаїття видів маркетингових досліджень, які проводять фірми, у їх основі лежить загальна методологія, що визначає порядок їхнього виконання.
Визначення проблеми – це формулювання предмету маркетингового дослідження. Без цього можна зібрати непотрібну і дорогу інформацію і скоріше заплутати, аніж прояснити проблему.
Добре виконання цієї операції орієнтує на збір та аналіз конкретної інформації, потрібної для ухвалення рішення.
1. Маркетингове середовище міжнародного бізнесу: основні акценти та пріоритети дослідження
Маркетингове середовище міжнародного бізнесу – це сукупність зовнішніх факторів діяльності компанії, які впливають на її життєздатність і прийняття тих чи тих управлінських рішень.
Складові оцінки середовища міжнародного маркетингу:
1) оцінка наявності та значущості фактора;
2) оцінка динаміки та змінності фактора;
3) оцінка ризиків.
Види ризиків у міжнародному бізнесі: Ризики володіння – пов'язані з реалізацією права власності на іноземній території.
Ризики діяльності – пов'язані з некомпетентною поведінкою на зарубіжному ринку.
Фінансові ризики – виникають у процесі внутрішньо – та міждержавних розрахунків і фінансових операцій. Ризики форс-мажор – виникають за непередбачених обставин.
Кримінальні ризики – посилюються через суспільну, ринкову, правову не стабільність.
Функціонуючи на зарубіжному ринку (експортуючи, а особливо утворюючі зарубіжні філії), компанія зазвичай ризикує більшою мірою, ніж працюючи н; вітчизняному ринку.
2. Маркетингові дослідження: суть і проблеми
Для ефективної ринкової діяльності, ведення цілеспрямованої конкурентної боротьби фірмі необхідна інформація про ринок, яку можна отримати за допомогою маркетингових досліджень.
Що ж розуміють під маркетинговим дослідженням? На практиці вживаються всілякі поняття, що тою чи іншою мірою стосуються змісту маркетингових досліджень: дослідження ринку, збуту, мотивів, потенціалу, маркетингова розвідка, соціальні дослідження, дослідження кращого досвіду організації виробництва своїх партнерів і конкурентів тощо.
Таким чином, під маркетинговим дослідженням варто розуміти процес постановки задач, отримання маркетингової інформації, планування й організації її збору, аналізу і представлення звіту про результати, спрямовані на рішення маркетингової проблеми, яка стоїть перед фірмою.
За характером результату дослідження низка маркетингового дослідження може бути:
пошукова – пошуки, збір даних, що зменшують невизначеність при ухваленні рішення;
описова – опис певного явища чи процесу;
експериментальна – перевірка якоїсь гіпотези або виявлення існування причинно-наслідкових зв'язків.
На практиці застосовують різні форми проведення маркетингових досліджень, класифікація яких здійснюється за такими критеріями:
За видом об'єкта дослідження – наприклад, при дослідженні ринку – це дослідження ринків збуту, ринків продуктивних сил, ринку капіталу тощо; дослідження внутрішнього середовища фірми; дослідження навколишнього середовища.
За територіальною ознакою – наприклад, при дослідженні ринку – це регіональне, національне, інтернаціональне дослідження.
За тимчасовою ознакою – наприклад, для дослідження ринку – це ретроспективне, оперативне (поточне), діагностичне, прогнозне дослідження.
За продуктивною ознакою – наприклад, для дослідження засобів виробництва, засобів споживання, послуг.
За видом показників, що характеризують об'єкт дослідження, які поділяються на об'єктивні дослідження, наприклад, для дослідження збуту – це ціна, обсяг продажу, структура попиту, і на суб'єктивні дослідження, наприклад, для дослідження збуту – це вік, стать, професія.
За способом отримання даних та інформації розрізняють первинні (польові) і вторинні (кабінетні).
Якщо підходити до збору маркетингової інформації як до випадкової, нечастої події, яка необхідна тільки тоді, коли потрібно отримати дані стосовно конкретного питання, можна стикнутися з низкою проблем.
Наприклад, може виникнути ситуація, коли:
результати попередніх досліджень зберігаються в незручному для використання вигляді;
непомітні зміни в навколишньому середовищі і діях конкурентів;
проводиться несистематизований збір інформації;
виникають затримки при необхідності проведення нового дослідження;
по ряду тимчасових періодів відсутні дані, необхідні для аналізу;
маркетингові плани і рішення аналізуються неефективно;