Міністерство освіти і науки України
Бердичівський політехнічний коледж
"Затверджено"
Методичною радою коледжу
Голова методичної ради
В . Р . Рішан ____________
" ____" ____________2006 р.
Методичні вказівки
для складання бізнес-плану новостворюваного підприємства
Розглянуто та схвалено цикловою комісією Економічних дисциплін
Протокол № ___ від " __" _____ 2006 р .
Голова комісії __________________
Повійчук М . Г .
2006 р.
Передмова
Як відомо в процесі еволюції ринкової економіки(на певному її етапі) формується адекватна раціональна управлінська модель організаційного впливу на діяльність підприємства для досягнення поставлених ним цілей і одержання прибутку. Така управлінська модель отримала назву "менеджменту".
Менеджмент є, по - перше, теорією управління виробництвом: вивчає систему організаційних відносин впливу на виробництво; досліджує такі аспекти управління як організація діяльності підприємства, використання робочої сили, стимули та умови праці, інженерно - економічні рішення тощо; по - друге - практикою управлінської діяльності( практичний менеджмент).
Особливого значення набуває вивчення сукупності методів управління підприємством( внутріфірмового управління), під якою практики і теоретики менеджменту розуміють систему стратегічного фірмового планування(бізнес - планування).
Об’єктивно планування - це форма вияву процесу планомірності.
Наприкінці 19 - на початку 20 ст. планомірність була властива роботі акціонерних товариств відкритого типу, картелів, синдикатів, трестів і концернів. Товари вже тоді вироблялися не анархічна, а за обліком, на замовлення.
Процес будь - якого планування , а отже і бізнес - планування завершується складанням плану, в даному випадку - бізнес-плану.
У науковій і навчальній літературі бізнес-план визначають як:
-Спеціальний інструмент управління, широко застосовуваний майже у всіх галузях сучасної ринкової економіки, незалежно від масштабів, форми власності і сфери діяльності підприємства;
-Загальноприйнятий засіб менеджменту, функціональна форма безперервності планування;
-Стандартний для більшості країн із розвиненою ринковою економікою документ, у якому детально обґрунтовується концепція призначеного для реалізації реального інвестиційного проекту, і наводяться основні його характеристики.
-Документ, в якому висвітлюється завдання і мета підприємницького проекту, характеристика продукції, пропонованої на ринок, маркетингові дослідження ринку, ресурсне забезпечення проекту, організація його реалізації, економічна ефективність: розрахований на ринкові умови господарювання, подається інвесторам або клієнтам, які співпрацюють з підприємством.
Розмова про бізнес-план сьогодні стає вкрай актуальною в силу трьох причин:
1.ринкова економіка починає набирати обороти : в неї увійшло нове покоління підприємців. Більшість із них ніколи не керували будь - яким комерційним підприємством, і тому не завжди чітко уявляють собі все коло проблем, що їх очікують;
2.динамічна ринкова кон’юнктура поставить і досвідчених керівників підприємств перед необхідністю по іншому прораховувати свої майбутні кроки і готуватися до незвичної справи - боротьби з конкурентами;
3.одержання інвестицій багато в чому залежить від уміння обґрунтовувати заявки, якості виконаних розрахунків, приведеної аргументації у представлених проектах.
Бізнес-план покликаний допомогти вирішити всі ці проблеми.
Структура бізнес-плану.
1.Резюме.
2.Загальна характеристика підприємства.
3.Опис бізнесу.
4. Характеристика товару(послуги).
5. Виробничий план.
6. План маркетингу.
7. Організаційний план.
8. Оцінка ризику і страхування.
9. Фінансовий план.
10. Юридичний план.
Зміст бізнес-плану.
1. Резюме.
Бізнес-план зазвичай, розпочинається, зазвичай, з кінця, тобто з резюме. Хоча резюме складають тільки після того, як будуть написані основні розділи бізнес-плану.
Робота над резюме надзвичайно важлива, оскільки якщо резюме не зробить сприятливого враження на тих, до кого ви звертаєтеся за інвестиціями , то далі вини ваш бізнес-план читати просто не стануть і, тим більше, коштів не дадуть.
Обсяг резюме не повинен перевищувати чотирьох сторінок формату А4, а написано воно повинно бути так, ніби ви намагалися пояснити усі величезні переваги вашого проекту першому перехожому, який трапився на вулиці. Звідси - гранична простота і чіткість викладу, мінімум спеціальних термінів. Максимальна ж увага повинна бути приділена роз’ясненню того, що ви збираєтеся зробити, за рахунок чого , чим ваш майбутній продукт буде відрізнятися від продукції конкурентів, і чому покупці захочуть придбати саме його.
Отже, коротка характеристика пропонованого проекту, товарів( послуг), які планується випускати, постачальників, сировини, конкурентів, ринки збуту, ретельна оцінка витрат і прибутків.
Необхідно дати відповідь на слідуючи запитання:
1.яка місія вашого бізнесу?
2.які потреби суспільства ви прагнете задовольнити?
3.девіз вашої справи.
Структура резюме може виглядати таким чином:
-суть пропонованого проекту;
-форма здійснення інвестицій(нове будівництво, придбання готового об'єкта, інше);
-необхідний загальний обсяг інвестицій для реалізації проекту;
-середньорічна сума доходу:
-державне і правове регулювання даного бізнесу.
2. Загальна характеристика підприємства.
Зазначаються організаційно - правові форми( приватне підприємство, акціонерне товариство, спільне підприємство і ін.), дата і місце реєстрації, якщо підприємство вже пройшло реєстрацію.
Прізвища засновників. Реєстраційна картка(_____).
3. Опис бізнесу.
Сфера діяльності, в якій реалізується проект ( виробництво, торгівлі, надання послу, ін.). Тенденції розвитку попиту на продукцію галузі.
Потенційні конкуренти( пропонована схема аналізу - таб. 1)
Таблиця 1- Порівняльний аналіз потенційних конкурентів.
Назва підприємства(адреса).ПеревагиНедоліки
1
2
3