Предмет:
Тип роботи:
Лекція
К-сть сторінок:
12
Мова:
Українська
Тема 6. Викреслювання графічних матеріалів
6.1.Порядок викреслювання і оформлення топографічних планів
6.2.Правила та методика викреслювання на аерофотознімках
6.3.Викреслювання упорядкованих оригіналів топографічних карт
6.4.Особливості креслення на прозорих пластиках
6.1.Порядок викреслювання і оформлення топографічних планів
Оригінали топографічних планів, які не підлягають типографському розмноженню, викреслюються у три кольори: коричневим–горизонталі і природні форми рельєфу, синім–гідрографія і перетини ліній координатної сітки всередині плану, чорним–все інше навантаження. Якщо план збираються розмножувати фотошляхом, то синій колір замінюють зеленим, так як він при фотографуванні не відтворюється. Площі водойм зафарбовують блакитним кольором. У деяких випадках, за додатковими вимогами, для зображення деревно-чагарникової рослинності також використовують зелений колір, а для вулиць та площ з твердим покриттям–рожевий або точкову сітку коричневого кольору.
Перед викреслюванням на плані тушшю необхідно відновити рисунок в олівці по затертих місцях і витерти зайві лінії. Викреслені олівцем лінії повинні бути тонкими і глибоко не врізатися в папір. Під руку потрібно покласти чистий аркуш паперу, який буде оберігати план від зайвого забруднення і затирання рисунка в олівці.
Рекомендується дотримуватись наступної послідовності викреслювання елементів:
- лінії внутрішньої рамки плану;
- об’єкти, які мають підписи (опорні геодезичні пункти, висотні точки, населені пункти та інші, крім тих, що розміщені на водоймах) ;
- лінійні контури (дорожня мережа,лінії комунікацій,кордони,просіки і т.п.);
- штучні форми рельєфу (насипи, виїмки, кургани, кар’єри і т. д.) ;
- межі сільськогосподарських угідь і рослинного покриву, показані точковим пунктиром;
- зафарбування площ;
- підписи і умовні позначення на зафарбованих ділянках;
- горизонталі і природні форми рельєфу;
- внутрішнє навантаження населених пунктів;
- площові умовні знаки всередині контурів;
- болота;
- зовнішня рамка;
- внутрішньорамкове і позарамкове оформлення.
При перетині умовних знаків на плані (дорога і міст, горизонталь і споруда тощо) між ними залишають просвіт близько 0,2 мм. Коли значок площового умовного знака по розграфці накладається на інший умовний знак (межу контура чи горизонталь), то його дещо зміщують або зовсім не показують. Якщо в одному контурі потрібно показати декілька умовних позначень (сінокіс заболочений, рідколісся на луках, зарості кущів по піску), то в першу чергу викреслюють другорядні умовні знаки (болото, рідколісся, чагарники), а потім – основні (сінокіс, луки, пісок). Штрихи боліт у всіх випадках викреслюють в останню чергу, не пересікаючи ними інших умовних знаків. Виключенням є лінії зв’язку, електропередач, які можуть перетинати річки, дороги. Зафарбування та викреслювання берегових ліній водойм, їх написів і умовних знаків на зафарбованих площах можуть бути виконані після шрафирування боліт.
Внутрішньорамкове оформлення складається із написів між внутрішньою і зовнішньою рамками, підписів прямокутних координат, напрямків шляхів сполучень, позначень суміжних планшетів.
Позарамкове оформлення–сукупність даних, які полегшують користування і розміщуються за зовнішньою рамкою. Приступаючи до позарамкового оформлення, потрібно олівцем продовжити західну і східну внутрішні рамки за північну і південну. Ці лінії служать межею підписів, які необхідно починати від лінії продовження західної рамки і закінчувати біля продовження східної. Тому довжину підписів потрібно розраховувати. Для цього заданий напис необхідним шрифтом і розміром попередньо викреслюють олівцем на чернетці, а потім його довжину переносять на план. Зручно навчитись викреслювати написи справа наліво, як це роблять араби.
Над північною рамкою посередині підписують назву відомства, а дещо нижче–назву найбільшого населеного пункту на даному планшеті. При відсутності населених пунктів дозволяється вказувати командні висоти, озера, урочища чи інші об’єкти, які на даному планшеті мають головне значення, наочні і легко знаходяться. Справа від цих підписів розміщують номенклатуру або номер розграфлення, а зліва вказують систему координат і назву області.
Під південною рамкою посередині розміщують числовий та іменований масштаби, а під ними–висоту перерізу рельєфу і назву системи висот. Справа підписують назву організації, зліва–метод знімання і рік виконання робіт. Зліва, ближче до середини, розміщують схему ділянки знімання.
Позарамкові підписи над північною та під південною рамками топографічних планів є основними, які мають стандартний зміст.
Якщо згідно з технічним проектом, крім передбачених обов’язковими таблицями, виникла необхідність застосування додаткових умовних знаків та (або) скорочених пояснювальних підписів, то ті й інші, після їхнього нанесення на план, слід повторити за східною рамкою з повним розшифруванням зображення в межах ліній продовження південної і північної внутрішніх рамок.
За зовнішньою західною рамкою підписи не дають.
Чистити план необхідно одночасно з його викреслюванням. Перед тим, як почати викреслювати якусь ділянку місцевості, необхідно м’якою гумкою дещо витерти олівцеві лінії. Викреслювання тушшю виконується по слабко помітному рисунку олівця. Якщо креслити по насичених олівцевих лініях, а потім витирати їх гумкою, то одночасно буде витиратись і туш. Витирати олівцеві лінії перед викреслюванням слід на невеликій площі, щоб не порушити рисунок на плані. Чим складніший план, тим площа витирання повинна бути меншою.
На викресленому плані м’якою гумкою чистять проміжки між близько проведеними лініями, потім рамки і поля. При витиранні на плані залишаються дрібні частинки гумки. Їх потрібно зібрати, розсипати рівним шаром у верхній лівій частині плану і круговими рухами долоні протерти весь план. Таким же чином можна чистити план крихтами напівчерствого білого хліба. Сильно забруднені поля можна чистити чорнильною гумкою, а при потребі-дрібнозернистим шліфувальним папером.
6.2.Правила та методика викреслювання на аерофотознімках
У першу чергу потрібно підготувати робочу