Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Фінська кухня

Предмет: 
Тип роботи: 
Доповідь
К-сть сторінок: 
8
Мова: 
Українська
Оцінка: 

Зима в Лапландії довша і суворіша, ніж українська. Зате фіни придумали відмінний засіб від морозу, застуди і нудьги - сауну.

Березовий віник фіни завжди вважали лікувальним засобом. Колись він призначався для вигнання нечистої сили. Використовується гарний віник 5-6 разів, мити його не треба, мікробів можна не боятися - температура в сауні досить висока. 

Крім того, фіни стверджують, що аромат лазневого віника збуджує апетит. Так що варто з'ясувати, що, власне, їдять і п'ють у Фінляндії після своєї виняткової сауни. 

Лазневе меню: до і після

Зрозуміло, що до лазні краще не переїдати і тим більше не пити спиртного. Під час відпочинку між заходами в парильню найкращими є проста вода і соки. Але сауна справді діє як могутній аперитив - після неї хочеться їсти і пити. Саме тому легка закуска, а іноді і більш істотна їжа організується відразу, у кімнаті відпочинку.

Одна з найпростіших і в той же час класичних страв фінської сауни - сосиски. Знавці цього ритуалу розігрівають їх у якій-небудь металевій посудині прямо на розпечених каменях у самій сауні. Тонкість полягає в тім, щоб не дати сосисці лопнути. Багато любителів сауни розглядають сосиски як закуску, що випереджає більш істотну їжу. У цьому випадку крім стандартного набору (хліб з олією, сир, овочі) на столі з'являються копчені продукти - риба і шинка.

Технологічно процес копчення у Фінляндії нерозривним образом завжди був зв'язаний саме із сауною, споконвічно "димною". Це був самий простий спосіб зберегти провізію. Так що цілком логічно саме після фінської лазні спробувати золотавий копчений балтійський оселедець або камбалу. Особливо цінується делікатес з Лапландії - копчена оленина.

Димний аромат не повинний забивати оригінальний смак і запах вихідного продукту - риби чи м'яса. Великі і маленькі коптильні, заводські чи саморобні - завжди предмет гордості хазяїна.

Особлива історія - унікальна фінська технологія копчення риби. Для цієї мети в першу чергу відбирається лосось, але таким же способом готуються і сиг, і форель. Філейні частини риби середніх розмірів (для фінських умов це кілограма два) пересипають сіллю, дають постояти, а потім прикріплюють спеціальними дерев'яними шпильками чи просто невеликими гвіздками до дощок - тією стороною, де залишилася риб'яча шкіра. Самі дошки встановлюють вертикально навколо багаття. Час готування 30-40 хвилин. За цей час поверхню риби кілька разів змазують або збризкують підсоленою водою.

До риби обов'язково подаються картопляний салат perunasalaatti і купка брусниці puolukka. Рибу і салат поливають соусом з нежирної сметани з кропом, лимонним соком і свіжемолотим чорним перцем. Усе це подається на трохи вигнутій тонкій дощечці.

Дійсний шедевр банно-гастрономічної практики - рулет, що готується безпосередньо в сауні. З ним приходиться повозитися, але результат перевершує всі сподівання.

Рулет робиться з тонких філейних частин свіжої червоної риби, найкраще лосося, але підійде і форель. На рибу треба вичавити сік одного лимона, трохи посолити і поперчити. 

Потім поперек рибних шматків укласти довгі тонкі шари бекону, після чого знову уздовж покрити їх такими ж філейними частинами свіжої білої риби чи білого м'яса птаха - наприклад, курчати. Усі шари перекладаються ріпчастою цибулею, можна додати ще і часник або мед, який додає всій страву особливого аромату.

Далі починається самий відповідальний етап. Потрібно акуратно скачати все це в ковбаску і запхнути її в сіточку. Самі фіни затверджують, що можна й у чисту шкарпетку. Після цього протягом 5-6 годин майбутній делікатес тушиться в сауні при температурі 80-90 градусів. Готовий рулет потрібно нарізати шматками товщиною приблизно в два пальці і прикрасити зеленню.

Зрозуміло, усі складові частини цього рулету повинні бути свіжими, розморожена риба чи м'ясо усі зіпсує. Найкраще таке страва виходить у сауні "по-чорному", але підійде й електрична.

Дещо про фінський водний баланс

Навесні в лазні п'ють березовий сік. Звичний напій, що супроводжує дозвілля фіна після сауни, - це, звичайно ж, пиво, по-фінськи - olut. Роблять тут в основному світле пиво, хоча при великому бажанні можна знайти і непогане темне (tumma). Поряд із промисловим виробництвом і всесвітньо відомими пивними марками тут цілком успішно існують і домашні пивзаводики. Замінити пиво можуть яблучний сидр та ягідні вина.

Класичним напоєм після сауни вважається місцевий аналог нашої медовухи, по-фінськи - sima. У міру хмільна, вона готується усього за тиждень. А для люьителівбезалкогольного існують різноманітні морси, кваси, киселі. Але особливо гарний змішаний кисіль з морошки (lakka) з чорницею (mustikka) - кольору світлого граната, з легкою кислинкою, по консистенції схожий на рідкий мед. На невелику компанію його приносять у цеберку.

П'ють тут, як правило, з дерев'яних кухлів, що називаються "кукша". У кухля зручна ручка з отворами для двох пальців. Такий кухоль входить у звичайне спорядження фінського мисливця, рибалки чи просто мандрівника, які приторочують його до одягу. Маленькі і великі кукші з задоволенням розкуповуються туристами.

Не обходиться сауна і без кави. Кава зі свіжою випічкою в самому кінці лазневої церемонії та ще трошки місцевої горілки Koskenkorva - це дуже по-фінськи! 

Фінського Діда Мороза

Фото Капча