Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Конкуренція і монополія як моделі ринкових структур в економіці України

Предмет: 
Тип роботи: 
Курсова робота
К-сть сторінок: 
34
Мова: 
Українська
Оцінка: 
КУРСОВА РОБОТА
 
на тему:
 
«Конкуренція і монополія як моделі ринкових структур в економіці України»
 
ЗМІСТ
 
Вступ
1. КОНКУРЕНЦІЯ ЯК СУЧАСНА ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА
1.1. Сутність і форми конкуренції. Конкуренція як категорія ринкової системи
1.2. Умови виникнення конкуренції
1.3. Методи і способи конкурентної боротьби
2. СУТНІСТЬ ТА ВИДИ МОНОПОЛІЙ
2. 1. Суть і основні види монополій
2.2. Причини виникнення монополій
2.3. Види, форми і типи монополій
3. ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ МОНОПОЛІЇ ТА КОНКУРЕНЦІЇ В ЕКОНОМІЦІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Висновки
Список використаних джерел
 
ВСТУП
 
Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм, що складається з величезної кількості різноманітних виробничих, комерційних, фінансових і інформаційних структур, що взаємодіють на фоні розгалуженої системи правових норм бізнесу, і що об’єднуються єдиним поняттям – ринок.
Мій інтерес до даної теми пов’язаний, насамперед, із тим, що конкурентна політика та монополізація економіки є не тільки найбільш поширеними, але і найбільш актуальними в сучасній ринкові економіці. Зараз настав час іншими очима подивитися на ринкові перетворення, демократичність владного устрою, реалізацію прав приватної власності, суспільні свободи й громадянські права – з метою пошуку шляхів реального соціально-економічного розвитку і піднесення нації.
Метою курсової роботи є вивчення конкуренції і монополії як моделей ринкових структур та тенденції розвитку конкуренції і монополії в економіці України.
Для досягнення мети курсової роботи потрібно виконати такі завдання:
  • визначити суть, основні види конкуренції;
  • розглянути умови виникнення конкуренції та конкурентної боротьби;
  • визначити суть монополії, причини її виникнення та існування;
  • розглянути тенденції розвитку монополії і конкуренції в економіці сучасної України.
Об’єктом дослідження курсової роботи є конкуренція і монополія як моделі ринкових структур.
Предметом дослідження є конкуренція і монополія їх суть та наслідки для ринкової економіки.
Курсова робота складається з вступу, основної частини, що складається з трьох розділів та їх підрозділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. Перший розділ складається з трьох підрозділів. В першому підрозділі розкриваються загальні питання, поняття та форми конкуренції. У другому підрозділі розглянуті умови виникнення конкуренції. У третьому підрозділі розглянуті методи і способи конкурентної боротьби. Другий розділ так само поділяється на три підрозділи. Перший підрозділ розглядає сутність та основні види монополії. В другому підрозділі розкриваються причини виникнення та існування монополій. В третьому розділі розкриваються тенденції розвитку монополії та конкуренції в економіці сучасної України.
Інформаційною базою курсової роботи є: Конституція України від 28. 06. 1996 № 254 к/96 – ВР [1], Господарський кодекс України від 16. 01. 2003 № 436 – IV [2], Закон України «Про антимонопольний комітет України» від 26. 11. 1993 № 3659 – ХІІ [3], «Про захист від недобросовісної конкуренції» від 07. 06. 1996 № 236/96 – ВР [4], «Про природні монополії» від 20. 04. 2000 № 1682 – ІІІ [7], «Про захист економічної конкуренції» від 11. 01. 2001 № 2210 – ІІІ [5]та ін.
 
1. КОНКУРЕНЦІЯ ЯК СУЧАСНА ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА
 
1.1. Сутність і форми конкуренції. Конкуренція як категорія ринкової системи
 
Розвиток країн світу однозначно свідчить, що ефективне функціонування ринкової економіки зумовлюється наявністю конкуренції, за якої всі суб’єкти господарювання мають рівні можливості для здійснення певної діяльності.
Конкуренція – це потужний інструмент ринкової економіки, рушійна сила, яка примушує товаровиробників підвищувати ефективність виробництва, знижувати виробничі затрати, підвищувати якість продукції (товарів, робіт, послуг), прискорювати організаційні та структурні зміни в ході підприємницької діяльності. Сукупність розвитку економічної конкуренції є одним із вирішальних критеріїв розвиненості й цивілізованості ринкових відносин.
Що ж таке конкуренція?
Конкуренція (від лат. concurrere – «зіштовхуватися») – економічне суперництво, боротьба між суб’єктами господарської діяльності за кращі умови виробництва реалізації товарів та послуг з метою отримання якомога більшого прибутку (рис. 1. 1.) [10, с. 283].
Рис. 1. 1. Значення конкуренції
Конкуренція – багатоаспектний ринковий феномен зі складною структурою. За різними ознаками виокремлюють такі види конкуренції (рис. 1. 2) [10, с. 285].
Внутрішньогалузева конкуренція – це боротьба між товаровиробниками однієї галузі за вигідніші умови виробництва і реалізації товарів з метою одержання надприбутку.
Рис. 1. 2. Класифікація видів конкуренції
Функцією внутрішньогалузевої конкуренції є зведення індивідуальної вартості товарів до їх єдиної суспільної (ринкової) вартості, яка визначається вартістю товарів, що виробляються за середніх умов галузі й утворюють значну частину її продуктів. За такого суперництва перемагають власники тих підприємств, на яких внаслідок використання досконалішої техніки, технології та організації виробництва індивідуальна вартість товарів менша за їх суспільну вартість, що дає змогу одержати їм надприбуток. За сучасним неокласичним підходом цей надприбуток є економічним прибутком, що визначається як різниця між сукупним доходом фірми від реалізації продукції та відміненими економічними витратами, що включають нормальний середній прибуток. Наслідком внутрішньогалузевої конкуренції є впровадження досягнень науки і техніки, зниження витрат виробництва, підвищення якості продукції.
Однак внутрішньогалузева конкуренція не усуває різниці у величині норм прибутку на однакові капітали, вкладень в різні галузі. Цю проблему вирішує міжгалузева конкуренція.
Міжгалузева конкуренція – це боротьба між товаровиробниками
Фото Капча