Предмет:
Тип роботи:
Лекція
К-сть сторінок:
25
Мова:
Українська
Тема 11. Україна на етапі системної кризи СРСР (1953 – 1991 рр.)
11.1 Лібералізація тоталітарної системи в 1950-1960-х роках
11.2 Наростання застійних явищ у 1970-х – першій половині 1980-х рр.
11.3 “Перебудова” та її наслідки. Проголошення державного суверенітету
11.1 Лібералізація тоталітарної системи у 1950-х – 1960-х роках. Україна і хрущовська “відлига”. Десталінізація
Невдовзі після смерті Сталіна в 1953 р. в СРСР наступив період т.зв. хрущовської “відлиги” (1953-1964 рр.). Головними змінами в суспільно-політичному житті стали: припинення масових репресій; ліквідація сталінських органів терору; зміни в карно-процесуальних кодексах; арешт і розстріл Л.Берії (1953 р.) та його однодумців; часткова реабілітація й звільнення репресованих і депортованих; розвінчання культу особи Сталіна в 1956 р. і перемога над сталінською опозицією В.Молотова, Г.Маленкова, Л.Кагановича та ін. у 1957 р.; часткова децентралізація й лібералізація командної системи; надання республікам та регіонам більшої самостійності; позитивні зрушення в соціально-побутовій сфері, культурі тощо.
В Україні припинилися масові кампанії боротьби проти “українського буржуазного націоналізму”, дещо сповільнилися темпи російщення. Вперше Компартію України очолив українець Олексій Кириченко (1953-1957 рр.), після нього І секретарем був Микола Підгорний (1957-1963 рр.).
Українці почали становити більшість у виборних радянських органах, у партійно-державних і громадських структурах. У республіканське підпорядкування перейшло декілька тисяч підприємств та організацій, бюджет УРСР зріс у 2,5 разів.
У 1954 р., з нагоди 300-річчя Переяславської ради, Україні було передано Кримську область. Одночасно в сумнозвісних “Тезах” і Постанові про 300-річчя возз'єднання України з Росією фальшувалося історичне минуле українського народу, щоб назавжди позбавити його перспектив самостійного державного існування.
Хрущовські економічні реформи і “надпрограми”
В УРСР, як і у всьому СРСР здійснювалося реформування колективного й особистого сільськогосподарського виробництва: зростала матеріальна зацікавленість і самостійність господарств, поліпшився якісний склад керівництва, селяни отримали паспорти. Валовий збір зерна зріс майже на 20%, цукрових буряків удвічі, виробництво м'яса й молока – у 2-3 рази.
Однак після 1958 р. темпи зростання сільськогосподарського виробництва різко зменшилися. Якщо з 1950 по 1958 рр. обсяг валової продукції сільського господарства УРСР збільшився на 65%, то в період з 1958 по 1964 рр. – лише на 3%. Обмежувалися присадибні господарства колгоспників. З 1963 р. СРСР змушений був вдатися до імпорту зерна з-за кордону.
Серед причин такого становища були ліквідація в 1958 р. машинно-тракторних станцій (МТС) з обов'язковим викупом їх техніки колгоспами і радгоспами, а також здійснення грандіозних “надпрограм”: освоєння цілини (з 1954 р.); надмірне розширення посівних площ під кукурудзу; намагання наздогнати й перегнати США з виробництва м'яса, масла й молока. Ці проекти поглинали колосальні матеріальні та людські резерви, консервували екстенсивний характер розвитку сільського господарства, а головне – продовжувала зберігатися безперспективна у нових умовах командно-адміністративна система управління, планування й розподілу.
У 1957 р. Хрущов розпочав реформу управління, за якою створювалися раднаргоспи – територіальні ради народного господарства ( в СРСР–105, в Україні – 11). Мета полягала в тому, щоб поєднати надмірно централізоване планове керівництво із самостійністю республік, країв та областей, демократизувати й скоротити управлінський апарат. Спочатку реорганізація управління стосувалася тільки промисловості й будівництва, згодом (1962 р.) і аграрного сектора. Розпочалася також перебудова всіх державних, партійних, громадських організацій за виробничо-територіальною ознакою, із поділом на промислові і сільські.
Програма комуністичного будівництва
Із утвердженням соціалізму “повністю і остаточно” Хрущов вважав за можливе здійснити в СРСР форсований комуністичний ривок. Третя програма КПРС, прийнята в 1961 р., для будівництва “світлого майбутнього” визначала 20-річний період – до 1980 року. Передбачалося досягти щонайменше подвійного зростання виробництва й продуктивності праці, створення потужної матеріально-технічної бази, формування нових суспільних відносин і моралі, комуністичної культури тощо. Це була наукоподібна утопія, чергова “надпрограма” державної партії, яка з подвійною силою намагалася спекулювати на народному ентузіазмі і зовсім не була зацікавлена у справжньому реформуванні суспільства.
У 1963 р. у газеті “Правда” було видруковано новаторську статтю харківського професора О.Лібермана про необхідність розширення в СРСР ринкових відносин. Розпочалися цікаві дискусії й підготовка економічної реформи, але після усунення Хрущова (1964 р.) командно-адміністративній системі уже ніщо не загрожувало.
Отже, реформи 1950 – початку 1960-х рр. частково підірвали позиції сталінізму, але остаточно їх не зруйнували. Зосередивши у своїх руках партійну й державну владу (з 1958 р. – також Голова Ради Міністрів), Хрущов фактично відновив практику одноосібного керівництва. На місцях усе залежало від влади партійних функціонерів. Вони разом з органами держбезпеки контролювали усі сторони суспільно-політичного й духовного життя.
Зміни в соціальній сфері. Робітничі виступи
У період “великого десятиріччя” (1953-1963 рр.) поліпшилися умови праці радянських людей, зросли їх доходи, скорочено робочий день, запроваджено 5-ти-денний робочий тиждень, значних розмірів набуло житлове будівництво, у побуті з'явилися телевізори, магнітофони, пральні машини тощо.
Але вже з початку 1960-х років періодично почали виникати дефіцити найнеобхідніших товарів, у т.ч. навіть хліба, зросли роздрібні ціни на м'ясо й масло, траплялися випадки замороження заробітної плати. У 1963 р. у Кривому Розі та Одесі відбулися робітничі страйки та заворушення.
Прорив у Космос. Досягнення науки
Грандіозні задуми Хрущова вимагали істотних зрушень у галузі освіти, науки, фундаментальних