Предмет:
Тип роботи:
Курс лекцій
К-сть сторінок:
155
Мова:
Українська
Загальні положення
Для ефективної роботи підприємства необхідно ефективно використовувати всі види його ресурсів. В умовах ринкової економіки, глобалізаційних та інтеграційних процесів на складному перехідному етапі її розвитку підприємствам виробничої сфери та сфери послуг слід працювати прибутково. Аналіз роботи успішних підприємців, що діють у реальному секторі економіки, показує на головну передумову їх досягнень – професійний менеджмент, в тому числі менеджмент ресурсів. Бізнес є успішним за умови задоволення потреб споживачів у якісній конкурентноспроможній продукції (послугах), що є метою підприємництва, і ефективного управління всіма видами ресурсів підприємства. Тому майбутні менеджери повинні зрозуміти функції, методи, способи, та стратегії управління матеріальними, фінансовими, трудовими, інформаційними ресурсами, оволодіти ними з метою застосування їх у своїй професійній діяльності.
Мета викладання дисципліни:
- засвоєння студентами основ ефективних методів та прийомів менеджменту з метою успішного функціонування підприємства та ефективного використання всіх його ресурсів.
Завдання вивчення дисципліни:
- розкрити функції, методи, способи, стратегії управління виробничими ресурсами підприємства у контексті їх оптимального використання та сталого розвитку України;
- переконати студентів у необхідності використання ефективних методів управління використанням ресурсів у професійній діяльності менеджерів.
У результаті вивчення дисципліни фахівець повинен знати:
- класифікацію виробничих ресурсів у системі виробничого менеджменту;
- стратегію взаємодії фірми з ринками матеріальних ресурсів;
- форми і системи постачання ресурсів на підприємство;
- вплив ефективного управління використанням ресурсів на формування і використання прибутку підприємств;
- шляхи та методи підвищення ефективності використання ресурсів, а також вибору засобів і напрямків їх реалізації.
Підготовлений фахівець повинен уміти:
- застосувати методи і прийоми менеджменту з метою ефективного використання ресурсів підприємства;
- визначити потребу в матеріальних ресурсах підприємства;
- застосувати модель управління виробничими запасами, модель оптимального розміру замовлень матеріальних ресурсів;
- застосувати методи ефективного використання майна та основних фондів підприємства, а також фінансових, трудових, енергетичних та інформаційних ресурсів підприємства;
- визначити оптимальну величину партії продукції з метою мінімізації загальних витрат підприємств;
- оптимізувати використання і транспортування ресурсів і продукції підприємства на протязі логістичного ланцюжка виготовлення і реалізації продукції.
Конспект лекцій призначений для вивчення дисципліни "Управління використанням ресурсів" студентами стаціонарної та заочної форми навчання базового напрямку 6.0502 “Менеджмент” спеціальності 7.050201 “Менеджмент організацій” і містить теоретичні положення щодо основних розділів вивчення дисципліни згідно затвердженої навчальної програми, а також список літератури.
РОЗДІЛ 1. ЕКОЛОГІЧНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ ТА ЕФЕКТИВНЕ УПРАВЛІННЯ ВИКОРИСТАННЯМ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ
Управління використанням ресурсів підприємства у контексті сталого розвитку України
Управління використанням ресурсів (УВР) підприємства у контексті сталого розвитку України повинно відбуватись згідно законодавчої бази, ратифікованими Україною міжнародними конвенціями та екологічними програмами. Крім Господарського і Цивільного кодексу України використання окремих видів ресурсів, зокрема природних ресурсів, регулюється ратифікованими Україною міжнародними угодами, законами та регіональними програмами, а саме:
- Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища";
- Ратифікованими Україною міжнародними угодами про дотримання концепції сталого розвитку (Ріо-де-Жанейро, Йоганнесбург, 2002);
- Комплексною місцевою екологічною програмою "Львів 2001 Порядок денний на ХХІ сторіччя на період 2001-2002 роки" (затвердженою ухвалою Львівської міської Ради від 21.06.2001р. № 1125).
Концепція сталого розвитку передбачає функціонування економіки та підприємств згідно до вимог охорони навколишнього природного середовища (НПС) та підтримання природного балансу створення належних екологічних умов функціонування біосистеми, в т.ч. життя і трудової діяльності людей.
Третій етап комплексної екологічної програми передбачає покращення стану природного середовища та перехід до моделі сталого розвитку. Передбачено відповідні механізми забезпечення реалізації програми: організаційний, економічний, науковий, освітній і т.д. Організаційний механізм забезпечення програми передбачає ефективне використання природних ресурсів як складову частину комплексної системи господарювання, економіки , виробництва, містобудування.
Економічний механізм забезпечення програми передбачає фінансування заходів програми з таких джерел:
- міський бюджет;
- міський фонд охорони навколишнього природного середовища;
- кошти підприємств;
- залучені кошти (кошти міжнародних фондів і спонсорських організацій, зарубіжні та внутрішні інвестиції, в т.ч. пільгові);
- інші (державний бюджет, природоохоронний фонд у складі обласного бюджету, резервний фонд Кабінету міністрів України).
Головними складовими елементу економічного механізму використання природних ресурсів мають бути:
- плата за спеціальне використання природних ресурсів;
- плата за забруднення НПС та інші види шкідливого впливу на довкілля;
- екологізація податкової та цінової систем (наприклад, включення екологічних витрат у ціну і собівартість продукції, послуг);
- підтримка становлення і розвитку екоіндустрії.
Господарський механізм управління використанням природних ресурсів має виконувати три основні функції:
- стимулювати впровадження екологічно чистих технологій;
- створювати економічну зацікавленість у проведенні природовідновлювальних і природоохоронних заходів ;
- регулювати процес розміщення нових промислових об'єктів в умовах жорсткий екологічних обмежень.
Перехід до переважного фінансування профілактичних заходів, скерованих на попередження забруднення довкілля і погіршення екологічного стану міста дає восьмикратну економію фінансових ресурсів. Тому суб'єкти господарювання повинні усвідомити, що екологічна реконструкція підприємств та ефективне використання природних ресурсів не тільки необхідні, але й вигідні.
Удосконалення використання природних ресурсів передбачає:
- удосконалення системи платежів за забруднення довкілля та штрафів і їх тарифів з орієнтацією на розмір необхідних витрат для виконання природоохоронних заходів на різних рівнях управління відповідно до екологічних програм;
- упровадження системи екологічної сертифікації, ліцензування, акредитації, аудиту (екологічної експертизи), що забезпечують: оцінку відповідності продукції, робіт і послуг екологічним вимогам, стандартам та нормативам;
- попередження реалізації продукції, небезпечної для здоров'я мешканців і довкілля;
- сприяння споживачам у компетентному виборі продукції та послуг з урахуванням екологічного фактору в податковій політиці.
Для цього необхідно також вирішувати такі економічні стимулюючі заходи для