Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Виявлення якісного і кількісного складу нічних метеликів околиць міста Рівного

Предмет: 
Тип роботи: 
Індивідуальне завдання
К-сть сторінок: 
52
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Розділ I. Огляд літератури за темою дослідження видового складу нічних лускокрилих в околицях міста Рівного
 
1.1 Огляд літератури за темою “Дослідження видового складу нічних лускокрилих в околицях міста Рівного”
 
При підготовці до написання бакалаврської роботи була опрацьована наукова література. Зокрема, Наумов Б. М. “Зоология Беспозвоночных”. В даному академічному підручнику дано загальну характеристику комах, де наголошується, що комахи (Insecta) не мають собі рівних серед поширених на Землі живих істот за кількістю видів. Розміри комах коливаються в межах від часток мм (їздці і жуки) до 15 см завдовжки (тропічні жуки) або до 25 см розмах крил у тропічних метеликів. Досить досконало викладено матеріал про зовнішню будову, покриви комах, їх забарвлення, особливості внутрішньої будови та процеси життєдіяльності комах. Звернута увага на нервову систему, поведінку комах.
Бей-Бієнко Г. Я. “Общая ентомологія”, яка сприяла поліпшенню знань про види комах. В даній книзі дається характеристика кожному ряду комах. Характеризуються комахи за типом розвитку: комахи з неповним перетворенням – це комахи, у яких з яйця вилуплюється личинка, позбавлена крил, проте загалом схожа на дорослу комаху. Вона линяє, росте і після останньої линьки перетворюється на статево-зрілу особину. Личинки комах з неповним перетворенням живуть у тих місцях, що й дорослі особини, і щовляться тією самою їжею.
У комах з повним перетворенням з яйця вилуплюються личинки не схожі на дорослі особини. У таких личинок ніколи немає складних очей, часто відсутні або недорозвинені кінцівки, ротові органи мають відмінну від дорослих комах будову, у них є спеціальні личинкові органи (наприклад, шовковидільні залози гусені). Личинки знаходяться не в тому середовищі, що дорослі особини. Вони живляться іншою їжею, що зменшує внутрішньовидову конкуренцію між представниками різних фаз розвитку. Після кількох линьок личинка перетворюється в лялечку, яка не живиться. Лялечка переважно нерухома. У ній відбуваються складні процеси руйнування личинкових органів та виникнення органів, які характерні для дорослих форм комах. Сформована доросла комаха після закінчення процесів вилуплюється із лялечки. Індивідуальний розвиток комах регулюється гормонами.
У науковій монографії Кала бурова Н. М. “Чешуекрылые” автор характеризує ряд Лускокрилих і вказує, що із всіх комах метелики (Lepidoptera) користуються найбільшою популярністю. Тому що немає на Землі людини, яка б не захоплювалася красою лускокрилих. Недарма у Стародавньому світі вірили в те, що метелики пішли від квітів. Краса метеликів у їх крилах, в їх різноманітності забарвлень. Отже, крила – важлива систематична ознака ряду. Вони покриті лусочками, від структури і розташування яких залежить неповторність забарвлення. Тому метеликів називають лускокрилими. У монографії розкривається причина різноманітності забарвлення крил метеликів. Дана глибока характеристика ротових органів метеликів. У більшості видів вони представлені м’яким хоботком, який легко згортається і розгортається як годинникова пружина. Перелітаючи з квітки на квітку, метелики переносять на собі пилок і сприяють запиленню рослин. Досить цікаво проходить запилення метеликом юкова міль. Переносить пилок самка молі. За допомогою щупалець вона збирає з тичинок юки вологий пилок і переносить на іншу квітку, де вона відкладає всередину маточки яйце, а потім на приймочці маточки розміщує пилкову кульку. Тому зав’язування насінин юки цілком залежить від самки молі. Частина розвиваючих насінин знищується гусінню опилювача. Цікаво, що юка цвіте не кожен рік і метелики можуть вилітати не щороку. Їх лялечки здатні довгий час перебувати в стані спокою. У монографії дається розподіл метеликів на денні і нічні.
У шеститомнику “Жизнь животных” під редакцією Зенкевича П. А. том 3 дано розгорнуту характеристику ряду Лускокрилих ((Lepidoptera). У книзі звернуто увагу на мімікрію (ввів термін англійський вчений Бетс). Мімікрія – подібність одних тварин до інших або предметів навколишнього середовища. Це захисне пристосування властиве представникам усіх класів. Характерно, що мімікрируючі види завжди мають яскраве застережливе забарвлення. У лускокрилих мімікрія виражається в тому, що одні мімікрируючі види є неїстівними, в той же час як інші позбавлені захисних властивостей і тільки наслідують своїх захищених моделей. Наприклад, геліконі дам “наслідують” метелики – білянки – дісморфія (Dismorphia astynome) і перхибрис (Perrhybris pyrrha). Вони тримаються в групах літаючих і відпочиваючих геліконід, копіюючи їх форму і забарвлення крил, а також і політ. При дослідженнях виявилося, що мімікрія досить широко поширена серед лускокрилих, і форми її різноманітні.
У книзі значна увага приділена повному метаморфозу лускокрилих. Їх яйця різноманітні за формою, забарвленням. Оболонки яєць часто мають складну структуру. Личинки метеликів – гусінь. В більшості вони червоподібної форми. На відміну від дорослих форм гусінь має гризучий апарат. У гусені крім трьох пар грудних ніжок є ще псевдоніжки або черевні ніжки. Специфічною фізіологічною особливістю гусениць є наявність у них пари трубчастих шовковидільних залоз, які відкриваються загальним каналом на нижній губі. Виділення цих залоз швидко твердіє на повітрі, утворюючи шовкову нитку. За допомогою цих ниток одна гусінь скріплює звернуті у трубку листки, інші зависають у повітрі, спускаються з гілок, треті утворюють павутину. Шовкові нитки використовуються для побудови кокона. У коконі відбувається заляльковування личинки. У результаті значних перетворень (фізіологічних, біохімічних, морфологічних) личинка перетворюється на дорослого метелика.
“Биохимия насекомых” (під редакцією Філіповича Б. Б.) – збірник наукових статей, в якому розкривається хімічний склад комах, хімічні процеси, пов’язані
Фото Капча