Предмет:
Тип роботи:
Реферат
К-сть сторінок:
27
Мова:
Українська
ВИВЧЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ ПАПЕРУ: ДОСЛІДИ Й СПОСТЕРЕЖЕННЯ
Вивчення будови паперу
— Розгляньте папір на світло. Зверніть увагу на світлі ділянки й згущення. Це відбувається через нерівномірний розподіл волокон паперової маси.
— Розгляньте папір низької якості (обгортковий, пакетний). Зверніть увагу на механічні домішки.
— Розгляньте обірваний край аркуша паперу на світлі або через лупу. Зверніть увагу на дрібні волокна на місці обриву.
— Розірвіть аркуш паперу, складений навпіл і пропрасований. Зверніть увагу, що папір легко рветься по пропрасованій лінії, тому що в цьому місці його міцність понизилася: волокна від прасування прогнулися й частково зламалися.
— Зігніть аркуш товстого паперу в будь-якому напрямку. Зверніть увагу, що лінія згину буде нерівною, із заломами. Проведіть на такому ж аркуші паперу лінію по лінійці тупим кінцем ножиць, зігніть аркуш по наміченій лінії. Зверніть увагу, що папір легко й рівномірно згинається.
Визначення напрямку волокон паперу
— Відірвіть кілька смужок паперу зверху донизу, поверніть аркуш у будь-яку сторону на 90 градусів і знову відірвіть кілька смужок зверху донизу. Зверніть увагу, що в одному випадку вдається відірвати рівні смужки — волокна знаходяться вздовж аркуша, в іншому — лінія відриву нерівна, тобто волокна йдуть упоперек аркуша.
— Відріжте дві однакові за довжиною й шириною смужки від горизонтальної й вертикальної сторін одного аркуша паперу. Візьміть обидві смужки за один кінець і складіть. Зверніть увагу, що одна смужка ледь-ледь прогинається — вона відрізана з боку поздовжнього розташування волокон, інша прогинається сильніше — вона відрізана з боку поперечного напрямку.
— Проведіть мокрим пензликом по краях паперового аркуша. Зверніть увагу, що з одного краю папір згорнеться рівномірно, значить, волокна йдуть уздовж, з іншого боку край аркуша стане хвилястим — волокна розташовуються впоперек.
— Виріжте з аркуша паперу коло. Намочіть краї мокрим пензликом. Зверніть увагу, що папір скручується з боку поздовжнього розташування волокон.
Вивчення різних властивостей паперу
— Розріжте аркуш паперу навпіл. Одну половинку змочіть мокрим пензликом. Зверніть увагу, що мокрий папір легко рветься, тому що втратив міцність, суха ж половинка зберегла її.
— Капніть по краплі води на промокальний папір, газетний папір та папір для письма і простежте, у якій послідовності всмоктується вода. Зверніть увагу, що вода погано всотується у папір кращих сортів.
— Скрутіть папір у трубочку, перев'яжіть її й покладіть у сухе місце. Через кілька днів зніміть зав'язку. Зверніть увагу, що папір зберіг надану йому форму, тому що понизилася вологість і волокна втратили гнучкість.
— Залишіть по одному екземпляру від декількох парних зразків різного паперу на 10 днів на освітленому місці. Інші екземпляри сховайте в конверт. Зверніть увагу, що після закінчення терміну папір, залишений на сонці, пожовк і вицвів.
Досліди й спостереження по вивченню різних властивостей паперу включайте майже в кожне заняття з цієї теми. Цьому виду роботи відводьте не більше 10 хвилин. Результати вивчення властивостей паперу використовуйте при виконанні практичних завдань. З дітьми можна зібрати різні колекції: наприклад, «Види й сорти паперу», «Вироби з паперу», «Види кольорового паперу» тощо. Участь дітей у зборі матеріалу для колекції, у його обробці й оформленні (на стенді, в альбомі, на аркушах і т.д.) дає змогу зібрати велику кількість різних зразків.
КАТЕГОРІЇ КОМПОЗИЦІЇ ПАПЕРОПЛАСТИКИ
Заняття архітектурним моделюванням виконують важливу функцію: вони споріднюють практичні навички і мистецтво, завдяки чому збагачується духовний світ дитини. Вихованці при створенні нових виробів, їх елементів (деталей) вчаться надавати їм найбільш доцільну форму за функціями і призначенням. При цьому вони повинні органічно (формою, кольором, матеріалом) вписати їх в оточуюче середовище. Таким чином творчі здібності учнів розвиваються в двох напрямках: з одного боку, діти відображують реальні особливості предметів; з іншого — створюють нові форми, які не існують у природі, а є витвором їхньої уяви і фантазії. Однак виконання композицій в об'ємі потребує певного часу, оскільки зробити модель без креслення досить складно.
Розглянемо виконання композицій в об'ємі на прикладах креслень чотиригранної та трикутної правильних призм (рис. 1, 2), а також застосування цих елементів у побудові креслення Альтанки (рис. 3). На рис. 4 представлено об'ємне креслення Башти з використанням компонентів круглої форми.
Рис. 1. Побудова креслення та розгортки чотиригранної правильної призми.
Рис. 2. Розгортка трикутної правильної призми.
Рис. 3. Креслення Альтанки, а, б — розгортка Альтанки; в, г — креслення даху; ґ — підставка; д — вигляд готового виробу.
Рис. 4. Креслення Башти, а, б — розгортка нижньої частини Башти; в, г —розгортка верхньої частини Башти; ґ — підставка (2 дет.); д — дах; е — вигляд готового виробу.
Композиція: види і категорії
Слово «композиція» в перекладі з латині означає «компонування, складання, з'єднання, зв'язок, побудова, структура».
Розрізняють три основні види композицій: фронтальну, об'ємну та глибинно-просторову. Наприклад, фасади будівель мають ознаки фронтальної композиції — це розподіл в одній площині форми у вертикальному та горизонтальному напрямках по відношенню до глядача. Об'ємна композиція — це