Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Загальна характеристика річки Інгулець

Предмет: 
Тип роботи: 
Дипломна робота
К-сть сторінок: 
47
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ВСТУП    
 
Актуальність. Річка Інгулець є останньою великою притокою Дніпра. Сучасний екологічний стан її жахливий. Інтенсивне землеробство, в тому числі зрошуване, гірничорудна промисловість, швидке зростання металургійної та хімічної галузі в її басейні привело до поступового занепаду річки. Історія природокористування в басейні Інгульця є історією її знищення. 
Сьогоднішні спостереження за якістю води річки Інгулець показують, що практично за всіма показниками, гранично допустимі концентрації забрудників перевищені. За критерієм мінералізації воду р. Інгулець в межах Херсонської та Миколаївської області можна класифікувати як солонувату. За забрудненням компонентами сольового складу воду Інгульця відносить до дуже забрудненої хлоридами та сульфатами. 
З причин безперервних скидів мінералізованих вод в річку з гірничорудних виробництв Інгулець зараз практично повністю втратив свою фундаментальну, щодо річок, властивість - здатність до самоочищення
Злочинне залучення до землеробства в 60-ті роки ХХ століття водозахисних зон Інгульця призвело до катастрофічного збільшення розораності земель басейну річки аж до 85-90 %, що, при практично нульової лісистості території, швидко інтенсифікувало ерозійні процеси. В результаті ерозії грунтів пройшло інтенсивне замулення річища, що суттєво зменшило загальну водність Інгульця. 
До речі, це викликало не тільки втрату функції самоочищення, а й повне знищення транспортного значення цієї річки, яка ще на початку 60 років ХХ століття була судноплавною від гирла до міста Снігірівка.
На сьогоднішній день в екологічному стані р.Інгулець є такі нагальні проблеми: якість води, здатність води до самоочищення, збереженя флори та фауни басейну. Проблеми екології р. Інгулець  вивчалися і вивчаються видатними вченими та дослідниками, такими як  Бойко М.Ф.,  Чорний С.Г. Гриб Й.В., Клименко М.О.та ін. [6, 17, 37]  
Тому питання екології річки Інгулець є цікавим для вивчення і актуальним на сьогоднішній день.
Мета дослідження: Проаналізувати екологічний стан р.Інгулець та дослідити заходи намічені владою для покращення вказаної екосистеми.
Виходячи з поставленої мети, нами були поставлені такі завдання: 
  • Вивчити та проаналізувати літературні джерела щодо екології басейну р.Інгулець.
  • Зібрати інформацію, провести спостереження щодо екологічного стану водних ресурсів, флори та фауни р.Інгулець. 
  • Проаналізувати отримані  данні та запропонувати заходи для покращення екосистеми Інгульця.
Об’єкт дослідження: річка Інгулець.
Предмет дослідження: Екологічний стан р.Інгулець та дотримання природоохоронних вимог щодо її збереження. 
Практичне значення роботи. Матеріали випускної роботи можуть бути використанні при вивченні предметів екологічного циклу: екологія, заповідна справа, екологічний моніторинг, моніторинг довкілля, урбоекологія тощо.
Структура роботи.  Випускна робота викладена на 47 сторінках друкованого тексту; складається зі вступу. 4 розділів, 8 підрозділів, має висновки, список літератури складається з 62 використаних джерел. 
 
РОЗДІЛ 1 
Загальна характеристика річки Інгулець
 
1.1. Аналіз наукова-літературних джерел з питання екології р. Інгулець
Річка Інгулець (Ангулець) була відома ще Геродоту під назвою р. Гіпакіріса. На німецькій мові Інгул або Інгулець звучить "іен-кул", що означає велике, значне за площею озеро. Існує багато легенд щодо походження назви рички. Наведемо декілька з них: назва  Генгулець пов’язана з часами чумацтва. Поверталися наші чумаки з Криму додому. Ледве ступали стомлені воли, тягнучи важкі вози із сіллю. Та ось вони неначе оживали і починали рухатися веселіше. Поглянувши на волів, чумаки і собі починали прислухатись. Десь здалеку долинав неясний гул. І тоді промовляв якийсь із чумаків до своїх товаришів: «Ген гулець чути, скоро вдома будемо.» То гула річка, минаючи на своєму шляху пороги. Люди, які інколи їздили з чумаками, не розуміли, про що йде мова, та і почали називати річку, повз яку проїздили, — Генгулець. А згодом назва змінилася на Інгулець та так назавжди і залишилася.[30]
Нами було вивчено та проаналізовано більше сорока  науково-літературних джерел з питання екології річки Інгулець. В основу випускної роботи лягли матеріали таких авторів як Бойко М.Ф., Білявський Г.О., Лиховид О.М., Злобін Ю.А. та ін.[6, 4, 39, 32]. Для проведення дослідження були використані частково матеріали Державного управління охорони навколишнього середовища в Херсонській області це регіональна доповідь «Про стан навколишнього природного середовища Херсонської області у 2010 році.» [51].  Із доповіді були використані матеріали, що стосуються екосистеми річок Херсонщини.  
Згідно з повідомленням прес-служби Державного управління охорони  довкілля у Херсонській області, рівень забрудненості річки Інгулець характеризується як високий, особливо в період скидання шахтних вод і госфекальних стоків Кривбассу, що негативно впливає на стан як річки Інгулець, так і на стан води у Дніпрі. В ході дослідження, проведеного держуправлінням охорони довкілля в Херсонській області, було з'ясовано, що у воді перевищена гранично допустима концентрація (ГДК) за цілим рядом параметрів. Так, ГДК сухого залишку у воді перевищена в 1,4 — 1,7 рази, сульфатів — в 1,25 — 1,28 разів, за хімічним вжитком кисню — в 1,41 — 1,44 разів. 
Крім того, за результатами контролю за дотриманням вимог Регламенту скидання зворотніх і гірничорудних вод Криворізького басейну, були перевищені норми вмісту розчинених солей (у 1,8 разів), хлоридів — (у 1,9 разів), сульфатів (649 мг/дм3 при ГДК 500 мг/дм3). ГДК по хімічному вжитку кисню в стічних водах перевищені в 1,7 разів.[51]
З наукових джерел ми довідались, у відповідності до обраної теми, про стан водних об’єкту,що вивчається, а саме екологічного стану річки Інгулець. 
Фото Капча