Предмет:
Тип роботи:
Автореферат
К-сть сторінок:
32
Мова:
Українська
ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ
КОВІНЬКО МИХАЙЛО СТЕПАНОВИЧ
УДК: 796. 3. 372. 36+616. 831. 009. 11+377
Професійно-прикладна фізична підготовка учнів з церебральним паралічем в професійно-технічних закладах освіти
24. 00. 02 – Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту
Львів – 2002
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у Львівському державному інституті фізичної культури Державного комітету України з питань фізичної культури і спорту.
Науковий керівник: доктор педагогічних наук, професор Куц Олександр Сергійович, Львівський державний інститут фізичної культури, завідувач кафедри теорії і методики фізичного виховання.
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор Мурза Віталій Петрович, Відкритий міжнародний університет розвитку людини “Україна” (м. Київ), завідувач кафедри фізичної реабілітації; кандидат педагогічних наук, професор РАЄВСЬКИЙ РЕМ ТРОФИМОВИЧ Одеський національний політехнічний університет, професор кафедри фізичного виховання і спорту.
Провідна установа: Харківська державна академія фізичної культури, кафедра біологічних основ фізичного виховання і спорту, Державний комітет України з питань фізичної культури і спорту, м. Харків.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність. Здобуття повноцінної освіти та освоєння професії є важливим чинником у житті кожної людини, а для інваліда це набуває особливого значення. Опанування підлітками-інвалідами з церебральним паралічем (ЦП) фахових навичок дає їм можливість соціально адаптуватися, повніше реалізувати свої здібності з метою подальшої інтеграції в суспільство.
Водночас, процес освоєння професійних навичок особами з церебральним паралічем характеризується низкою труднощів, пов'язаних з неможливістю чіткого визначення інтервалів часу між окремими операціями, великою кількістю недоцільних та неекономних рухів і виконанням їх за хибними траєкторіями, некоординованим вибором м'язових груп для концентрації зусиль, а також низькою лабільністю функціонального стану рухового аналізатора. Крім того, у таких підлітків під час виконання трудових операцій швидко наступає втома, що зокрема свідчить про низький рівень розвитку фізичних якостей, особливо сили та витривалості, як динамічної, так і статичної.
Тому належне місце в професійно-освітньому процесі учнів-інвалідів з ЦП має відводитися фізичному вихованню. Внаслідок корекційного освітньо-виховного впливу досягаються помітні зрушення в загальному і фізичному розвитку інвалідів, підвищується рівень їх працездатності і професійної мобільності, що, зрештою, забезпечує інвалідам повноцінну участь у житті суспільства (Р. Д. Бабенкова, 1981; В. А. Исанова, 1996; Ю. І. Вісковатов, 1998; В. М. Мухін, 2000; Н. А. Мякишева, 2000; Ю. Тельнов, 2002).
На велике значення фізичного виховання як фундаменту для успішного оволодіння трудовими процесами вказує цілий ряд дослідників (В. В. Белинович, 1968; Б. И. Загорский, 1984; С. А. Полиевский, И. Д. Старцева, 1988; Р. Т. Раєвський, 1989; В. И. Ильинич, 1990; В. А. Кабачков, 1996 та ін.). Вченими виявлено сприятливий вплив систематичних занять фізичними вправами на фізичну підготовленість, функціональний стан аналізаторів і вищу нервову діяльність підлітків у процесі виробничого навчання.
Систематичні заняття фізичними вправами сприяють швидшому формуванню необхідних професійних навичок і прийомів, підвищують продуктивність праці, поліпшують працездатність, сприяють адаптації організму до виробничих обставин (В. О. Романенко, 1994; В. П. Мурза, А. П. Дяченко, 1997; В. П. Краснов, 2000; В. Філінков, 2002).
Разом з тим стосовно категорії учнів-інвалідів з церебральним паралічем, проблема професійно-прикладної фізичної підготовки залишається не достатньо вивченою в Україні. Аналіз спеціальної літератури, досвіду роботи спеціалізованих шкіл та профтехучилищ виявив низький рівень програмного забезпечення процесу фізичного виховання підлітків з церебральним паралічем.
Особливо актуальним є питання наукового обґрунтування процесу фізичного виховання при професійному навчанні учнів-інвалідів з ЦП. Детального дослідження потребує розробка програм та методики професійно-прикладної фізичної підготовки осіб з ЦП з урахуванням особливостей майбутньої спеціальності та вад, зумовлених хворобою.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до Зведеного плану науково-дослідної роботи у сфері фізичної культури та спорту на 1998-2000 рр. Державного комітету України з фізичної культури і спорту з теми 1. 2. 8 “Удосконалення форм та методів фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи серед інвалідів» та Зведеного плану науково-дослідної роботи у сфері фізичної культури та спорту на 2001-2005 рр. Державного комітету молодіжної політики спорту і туризму України з теми 2. 2. 3 “Психофізична реабілітація неповносправних дітей засобами фізичного виховання”, номер державної реєстрації 0102U002646. Роль автора полягала у розробці та експериментальному обґрунтуванні програми професійно-прикладної фізичної підготовки підлітків з дитячим церебральним паралічем.
Об'єкт дослідження – професійно-прикладна фізична підготовка неповносправних осіб, які навчаються у професійному училищі.
Предмет дослідження – процес професійно-прикладної фізичної підготовки учнів з церебральним паралічем, обумовлений особливостями майбутньої професійної діяльності.
Мета дослідження – підвищення рівня фізичної і професійної підготовленості учнів-інвалідів з ЦП, які навчаються у професійному училищі, шляхом розробки та впровадження програми професійно-прикладної фізичної підготовки майбутніх фахівців спеціальності “Обліковець, оператор ЕОМ”.
Завдання дослідження:
1. Вивчити фізичний стан і фізичну працездатність учнів 16-17 років з церебральним паралічем, що навчаються у вищому професійному училищі (ВПУ).
2. Розробити експериментальну програму професійно-прикладної фізичної підготовки учнів ВПУ з церебральним паралічем, спрямовану на сприяння в освоєнні ними спеціальності ”Обліковець, оператор ЕОМ”.
3. Експериментально перевірити ефективність розробленої програми шляхом аналізу динаміки характеристик