Предмет:
Тип роботи:
Курсова робота
К-сть сторінок:
43
Мова:
Українська
КУРСОВА РОБОТА
на тему:
«Дослідження серцево-судинної системи»
План
Вступ
1. Дослідження серцевого поштовху
1.1. Методи дослідження серцевого поштовху
1.2. Дослідження локалізації, величини і сил серцевого поштовху
2. Перкусія ділянки серця
2.1. Методика перкусії серця
2.2. Зміна перкусійних меж серця
3. Аускультація ділянки серця
4. Тони серця
5. Шуми серця
6. Функціональна діагностика стану серцево-судинної системи
7. Дослідження тварини
7.1. Попереднє ознайомлення з твариною
7.1.1. Реєстрація
7.1.2. Анамнез
7.2. Власне дослідження
7.2.1. Загальне дослідження тварини
7.2.2. Дослідження систем організму
7.2.3. Лабораторні дослідження
8. Аналіз дослідження тварини
Список використаної літератури
Вступ
Академік І. П. Павлов зазначав, що кровообіг є основною, фундаментальною функцією організму. Ці слова свідчать про надзвичайно важливу роль серцево-судинної системи в житті людини та тварин. До основних функцій серцево-судинної системи відносять забезпечення тканин та органів киснем і поживними речовинами, видалення з організму вуглекислоти й інших метаболітів, забезпечення кислотно-основного балансу в організмі і нейро-гуморальної регуляції усіх його функцій. Такі різнобічні функції серцево-судинної системи зумовлюють важливість глибокого та послідовного дослідження її при найрізноманітніших патологічних процесах, оскільки хвороби серця і судин часто ускладнюють перебіг інфекційних, паразитарних та внутрішніх незаразних захворювань. Бешиха, ящур, чума, туберкульоз, сибірка, хвороби органів дихання, травлення, печінки, нирок і багато інших у тій чи іншій мірі супроводжуються серцево-судинною недостатністю. Нерідко тварини гинуть після ліквідації хвороб внаслідок незворотних дистрофічних змін токсичної природи, які уражують серце.
Серед різних хвороб серцево-судинної системи частіше виявляють травматичний перикардит великої рогатої худоби та захворювання міокарду незапального характеру (міокардоз), яке часто е наслідком порушення обміну речовин (кетоз, білом’язова хвороба, мікроелементози, пневмонії, різні інтоксикації). Порівняно рідше зустрічаються запалення серцевого м’яза (міокардит), ендокарда (ендокардит), пороки серця, міокардіофіброз та хвороби судин (артеріосклероз, тромбоз, розширення вен та ін.).
У практиці ветеринарної медицини серцево-судинну систему досліджують у певній послідовності. Починають з огляду та пальпації грудної клітки в ділянці серця, досліджуючи при цьому серцевий поштовх, потім здійснюють перкусію ділянки серця для визначення його перкусійних меж і виявлення патологічного стану перикарда та міокарда. Особливо поширений метод дослідження серця – аускультація. Після цього досліджують пульс і периферичні кровоносні судини. При необхідності застосовують додаткові (спеціальні) методи дослідження: електрокардіографію, фонокардіографію, сфігмо- і флебографію, артеріо- і флеботонометрію (вимірювання кров’яного тиску), визначення швидкості кровообігу, рентгенологічне та ультразвукове дослідження, вивчають також функціональний стан серця.
1. Дослідження серцевого поштовху
Виникнення серцевого поштовху пов’язано з періодичними змінами сили скорочення серця, зміною його форми і положення. Серцевий поштовх виявляється у вигляді поштовхоподібного струсу грудної стінки в області серця.
1.1. Методи дослідження серцевого поштовху
Серцевий поштовх досліджують за допомогою методів огляду і пальпації.
При огляді ділянки серцевого поштовху у здорових тварин встановлюють коливальні рухи грудної клітки і легкі коливання волосків. У вгодованих тварин і у тварин з наявністю довгого волосяного покрива коливальні рухи грудної клітки і волосків можуть не виявлятися. При посиленні серцевих скорочень коливальні рухи грудної клітки збільшуються, а при ослабленні можуть повністю зникнути.
Тварину ставлять так, щоб світло падало на область серця, ліву грудну кінцівку відводять максимально вперед.
При пальпації ділянки серця у здорових тварин в спокійному стані відчуваються легкі коливання грудної клітки. Проводять по можливості на стоячій тварині. Відповідну кінцівку відводять вперед. Дослідження починають з лівого боку. При цьому звертають увагу на місце, силу і характер серцевого поштовху, для дослідження якого праву руку кладуть на холку. А долоню лівої руки прикладають до грудної стінки. При захворюваннях можна виявити підвищену чутливість, хворобливість, особливо до тиску пальцями в 3-5м міжребер’ях, а також відчутне тремтіння, що буває при перикардитах.
У рогатої худоби, верблюдів, коней і інших однокопитних відмічають бічний серцевий поштовх.
Бічний серцевий поштовх -поштовхоподібний струс грудної клітки з обох сторін внаслідок зміни форми і величини шлуночків.
Верхньовушний серцевий поштовх при нормальному положенні серця в грудній порожнині відмічається тільки зліва, локально, викликається ударами верхівки серця безпосередньо в грудну стінку.
1.2. Дослідження локалізації, величини і сил серцевого поштовху
При дослідженні серцевого поштовху звертають увагу на його локалізацію, силу, величину, поширеність і ритмічність.
На локалізацію, силу і величину серцевого поштовху впливають положення і розміри серцевої вирізки легень, положення серця в грудній порожнині, товщина грудної стінки, її форма, а також властивості самого серцевого м’яза. Внаслідок цього серцевий поштовх характеризується значним різноманіттям. Зліва він сильніше, ніж праворуч; більш виражений і локалізований серцевий поштовх у вузькогрудих тваринних і тварин низької вгодованості. Фізичне навантаження, нервове збудження, гарячковий стану і т. п. приводять до збільшення і посилення серцевого поштовху.
Зміни серцевого поштовху можуть бути зареєстровані графічно, що дає більш повні дані для його діагностичної оцінки.
У кожного вигляду тварин є певні місця найбільшої вираженості серцевого поштовху.
У великої рогатої худоби серцевий поштовх більш виражений в 4-м міжребер’ї на 2-3 см вище за