Предмет:
Тип роботи:
Автореферат
К-сть сторінок:
30
Мова:
Українська
Морозова Наталя Ігорівна
УДК 005. 21: [658. 8: 615. 12]
АДАПТИВНИЙ РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВ АПТЕЧНОЇ ТОРГІВЛІ
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття
наукового ступеня кандидата економічних наук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Досягнення поставлених цілей в умовах ринкової економіки можливе тільки на основі використання сучасних принципів і методів адаптивного управління підприємствами. Більшість комерційних підприємств, які мали налагоджену систему збуту, виявилися нездатні адекватно та усвідомлено реагувати на мінливі умови зовнішнього середовища в силу нерозвиненості ринкових інструментів гнучкого, адаптивного управління. Зокрема, проблема адаптації аптечних мереж до змін зовнішнього середовища набула нових рис, коли досягнутий статичний стан стає тимчасовим явищем через істотне збільшення рівня мінливості і впливу невизначеності фармацевтичного ринку.
Недостатньо чітке уявлення про внутрішні механізми розвитку цих процесів і відсутність стійких закономірностей у функціонуванні окремих сфер ринкової взаємодії роблять проблематичним застосування інструментів поточного планування та аналізу і висувають на перший план технології маркетингу та діагностики. У зв’язку з цим процес адаптивного розвитку торговельного підприємства як суб’єкта ринкової взаємодії потребує перегляду низки існуючих управлінських концепцій і підходів при одночасному поглибленні практичного аспекту вирішення даної проблеми.
Вивченню питань, пов’язаних з адаптацією підприємств до умов функціонування, що змінюються, останнім часом приділяється все більше уваги. Серед вітчизняних і зарубіжних учених, які зробили внесок у розробку теоретичних і методичних аспектів адаптації, створення системи адаптивного управління та оцінку ефективності цих процесів, слід виділити К. А. Багриновського, І. А. Баєва, О. Ф. Балацького, В. М. Буркова, В. М. Гальперіна, О. О. Горського, К. Ерроу, С. М. Ілляшенка, Р. Коуза, Г. Саймона, А. А. Садєкова, А. Чандлера, О. О. Шубіна та ін.
Серед вітчизняних учених, роботи яких висвітлюють проблематику стратегічного маркетингового управління підприємством на засадах адаптації ринкових суб’єктів, необхідно назвати Л. В. Балабанову, С. С. Гаркавенко, Н. В. Куденко, І. Л. Решетнікову. Окремі аспекти оцінки ефективності маркетингової діяльності аптечних мереж представлено в роботах О. М. Азарян, Р. В. Калашнікова, І. В. Пестун, П. О. Шаповалова та ін.
Разом із тим теоретико-методологічні проблеми формування адаптивної політики розвитку підприємницьких структур мережевого типу залишаються недостатньо вивченими як у зарубіжній, так і у вітчизняній науковій літературі. Теоретична значущість рішення даної проблеми вказує на необхідність формування і використовування концепції адаптивного маркетингу для вирішення стратегічних задач розвитку торговельного підприємства. Практична проблематика дослідження знаходиться у сфері діагностики характеру і результатів ринкової взаємодії, що дозволить розв’язати проблему на етапі реалізації стратегії адаптивного розвитку. Коло вищезгаданих проблем, викликає необхідність наукової розробки теоретико-методичних аспектів адаптивного розвитку підприємств аптечної торгівлі на основі сучасних наукових знань, що й обумовлює актуальність даної дисертаційної роботи.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до тематики НДР Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган- Барановського «Формування системи взаємодії суб’єктів фармацевтичного ринку» ТОВ ЗТФ «Арніка» (автором проведено аналіз ресурсного потенціалу розвитку аптечної мережі та запропоновано методику діагностики параметрів мікрооточення з урахуванням завдань адаптивного розвитку фармацевтичного ринку) ; НДР № 0102U000369 Західнодонбаського приватного інституту економіки і управління «Методологія регіонального економічного розвитку» (автором запропоновано методичний підхід щодо прогнозування конкурентоспроможності аптечної мережі, що дає можливість реалізувати принципи адаптивного маркетингу в діяльності аптечної мережі).
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка науково-методичних і практичних рекомендацій щодо адаптивного розвитку аптечних мереж як суб’єктів ринкової взаємодії з використанням інструментів маркетингу.
Для досягнення поставленої мети в дисертаційній роботі були вирішені такі завдання:
- вивчено особливості системи взаємодії суб’єктів ринку з використанням адаптивного підходу;
- розглянуто роль маркетингового інструментарію в оцінці ступеня адаптації ринкових суб’єктів;
- сформульовано теоретико-методичні основи управління взаємодією суб’єктів фармацевтичного ринку;
- проаналізовано ресурсний потенціал розвитку аптечних мереж з урахуванням параметрів мікрооточення для цілей адаптивного розвитку аптечних мереж;
- досліджено регіональну динаміку фармацевтичного ринку як чинника адаптації суб’єктів ринку – аптечних мереж;
- розроблено методику оцінки результатів формування системи взаємодії суб’єктів фармацевтичного ринку;
- здійснено оцінку конкурентоспроможності аптечних мереж на основі структурно-ієрархічного методу;
- розроблено програмні рішення з формування адаптаційних можливостей аптечної мережі з використанням засобів імітаційного моделювання.
Об’єкт дослідження – процес організації торговельної діяльності аптечних мереж.
Предметом дослідження є теоретико-методологічні проблеми адаптивного розвитку аптечних мереж, а також специфіка їх поведінки й адаптації в умовах фармацевтичного ринку.
Методи дослідження. Наукові дослідження, основні результати і висновки дисертації ґрунтуються на глибокому теоретичному аналізі, дослідженні значного інформаційно-фактичного матеріалу з використанням сучасних економіко-математичних методів (статистичний аналіз, кластерний аналіз, метод аналізу ієрархій, метод системної динаміки) і прийомів дослідження соціально-економічних процесів і явищ, сучасних інформаційних технологій.
Інформаційною основою дослідження є законодавчо-нормативна база України; наукові розробки, положення і висновки, сформульовані в наукових роботах вітчизняних і зарубіжних учених з проблем розвитку фармацевтичного ринку; дані Державного комітету статистики України; матеріали періодичних видань; дані мережі Інтернет. Для вирішення поставлених завдань використовувалися такі методи наукового пізнання: методи економіко-статистичного аналізу – для оцінки результатів взаємодії суб’єктів фармацевтичного ринку; факторний аналіз – при встановленні взаємозв’язків і взаємостосунків суб’єктів фармацевтичного ринку; метод комплексної діагностики – для вивчення ресурсного потенціалу аптечних мереж; метод аналізу ієрархій − для прогнозування конкурентоспроможності підприємств аптечної торгівлі; метод системної динаміки – при