Предмет:
Тип роботи:
Курс лекцій
К-сть сторінок:
94
Мова:
Українська
Лекція № 1
Тема: Вступ до курсу. Давня історія Полтавщини (від найдавніших часів до V ст.)
(4 години)
План
- Вступ до курсу.
- Кам'яний вік. Суспільна організація й духовний світ людності кам'яного віку.
- Енеоліт-бронзовий вік. Культура і досягнення племен.
- У складі лісостепової Скіфії та Сарматії. На перетині культур.
- Доба великого переселення народів.
Вступ до курсу.
28 лекцій (14), 6 год семінарів. Практичні завдання. Залік.
Предметом курсу Історія та культура рідного краю є безсумнівно історія Полтавщини від найдавніших часів до сьогодення. Предметом цієї лекції є історія стародавніх спільнот, що проживали на теренах сучасної Полтавщини від часу заселення (1 млн. років тому до 5 ст.). Полтавщина – умовне територіальне поняття.
Шкільний курс із 6 по 11 клас. Серія підручників (ред. Білоусько О. А.). Індивідуальні практичні завдання. Залік.
Археологічна періодизація.
Палеоліт (давній кам'яний вік) – 1 млн. р. до н. е. – 10 тис. р. до н. е.
ранній палеоліт – 1 млн. р. до н. е. – 150 тис. р. до н. е. ;
середній палеоліт – 150 тис. р. до н. е. – 40 тис. р. до н. е. ;
пізній палеоліт – 40 тис. р. до н. е. – X тис. р. до н. е.
Мезоліт (середній кам'яний вік) – IX-VI тис. р. до н. е.
Неоліт (новий кам'яний вік) – VI-IV тис. р. до н. е.
Енеоліт (мідно-кам'яний вік; перехідний етап від кам'яного періоду до епохи металу) – IV-III тис. р. до н. е.
Бронзовий вік – III-I тис. р. до н. е.
Залізний вік – 1 тис. р. до н. е.
На території Полтавської області працюють:
Спільна археологічна експедиції Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка та Полтавського краєзнавчого музею (керівник Коваленко О. В., Луговий Р. С.)
Інституту керамології – Відділення Інстиутту народознавства НАН України (Коваленко О. В., Гейко А. В.)
Центру охорони та досліджень пам'яток археології (Супруненко О. Б., Шерстюк В.)
«Слобідська археологічна служба» (Харків) (Шрамко І. Б.)
українсько-французька експедиція (Яковлєва Л. А. (Інститут археології НАН України) та Ф. Джінджан).
Типи археологічних пам'яток Полтавської області:
- Стоянки (стійбища) кам'яного віку
- Поселення (селища)
- Городища
- Курганні могильники
- Грунтові могильники
- Оборонні споруди
- Лапідарні пам'ятки (Зразки кам'яної пластики)
- Скарби
- Культові пам'ятки (жертовники, вівтарі, святилища, християнські храми тощо)
Кам'яний вік. Суспільна організація й духовний світ людності кам'яного віку.
Середній палеоліт. Найдавнішим у межах історичної Полтавщини артефактом (предметом, зробленим руками людини) є біфас, виявлений у 1998 р. під час розкопок київського археолога Ю. В. Кухарчука в яру Муховець біля м. Ромни (колишній повітовий центр Полтавської губернії, тепер райцентр Сумської обл.). Це кам'яне знаряддя характерне для пізньоашельського та мустьєрського часу. В обриві правого берега Сули, поблизу с. Велика Бурімка на Золотоніщині (сучасний Чорнобаївський р-н Черкаської обл.), відомий дослідник кам'яного віку України І. Г. Шовкопляс у 1954 р. знайшов мустьєрські вироби з кременю та кістки викопних тварин. На те, що первісні люди ще з мустьєрського часу перебували в околицях сучасного смт. Градизьк Глобинського р-ну, вказують однобічний гостроконечник, знайдений у 1983 р. у відслоненнях на західному схилі гори Пивиха, а також окремі вироби з кременю з ур. Гардашівка. Добірка гостроконечників мустьєрського часу зі схилів Пивихи експонується у Кременчуцькому краєзнавчому музеї.
На території Полтавщини відомо до двох десятків і находжень пізньопалеолітичної епохи. Переважна більшість із них належить до межиріцької культури середньодніпровських мисливців і збирачів (ХV-ХШ тис. до н. е.). Залишки кількох довгочасових мисливських стійбищ існували 15-13 тис. р. т., розкопано археологами на березі р. Удай в західній частині с. Гінці Лубенського р-ну: Виявлена у 1871 р., вона вперше розкопувалася в 1873 р. лубенським поміщиком і педагогом Ф. І. Камінським. У XX ст. вивчення Гінцівської здійснювали вчені Р. І. Гельвіг, В. М. Щербаківський, І. Ф. Леві, В. Я. Сергін. Розкопане у 1914- 1916 рр. В. М. Щербаківським Вперше в Україні було законсервовано за ініціативою Полтавського губернського земства. З 1993 р. дослідження у Гінцях ведуться українсько-французькою експедицією під керівництвом Л. А. Яковлевої й Ф. Джинджана. Досліджена площа пам'ятки становить більше 4000 кв. м.
Рештки культурних нашарувань залягають на глибині 1, 2-4, 0 м від сучасної поверхні. Тут розкопано залишки житлово-господарських комплексів, які складалися І житла, господарських ям, маленьких та великих вогнищ. Розкопки дозволили відтворити вигляд найдавнішого в наших краях житла мисливців на мамонтів.
Воно мало округлу форму, зовнішній діаметр його становив близько 5, 7 м, внутрішній – до 3, 5 м. По зовнішньому контуру було розташовано 28 черепів мамонта, вритих носовими частинами вниз. Внутрішній простір залишків житла був заповнений бивнями, а також лопатками і тазовими кістками мамонтів, що обвалилися зі стін та покрівлі. Посередині знаходилося наземне вогнище, а на підлозі – чотири ямки. Житло оточували сім великих господарських ям, заповнених кістками тварин: мамон-га, ведмедя, песця, зайця, байбака, вовка.
Зона за межами житла, на відкритому просторі, була місцем викидів попелу з вогнищ, а також крем'яних виробів – відходів від виробництва і поламаних знарядь. Загалом на стоянці зібрано близько 3 тис.