Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Звіт з проходження практики на підприємстві ВАТ «Рівне-Авто»

Предмет: 
Тип роботи: 
Звіт з практики
К-сть сторінок: 
54
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Звіт з проходження практики на підприємстві ВАТ «Рівне-Авто»
 
Зміст
 
Вступ
1. Історія розвитку галузі на Україні
2. Аналіз ринку легкових автомобілів
3. Аналіз ринку автосервісів
3.1. Характеристика послуг автосервісу
3.2. Принципи ціноутворення на послуги автосервісу
3.3. Характеристики попиту на послуги автосервісу
4. Сегментація ринку за ознаками споживачів
5. Дослідження ринкових можливостей «Рівне-Авто»
5.1. Загальна характеристика підприємства
5.2. Основні показники господарської та фінансової діяльності підприємства
5.3. Оцінка конкурентних можливостей підприємства та його продукції
5.3.1. За методами Бостонської матриці
5.3.2. За методами SWOT-аналізу
5.4. Аналіз збутової та цінової політики підприємства
5.5. Розробка стратегії і практики підприємства в умовах СОТ
6. Аналіз джерел формування капіталу підприємства
7. Аналіз грошових потоків підприємства. Комплексне оцінювання фінансового стану підприємства
8. Інтегральна оцінка показників банкрутства
Висновки 
Список використаної літератури 
 
Вступ
 
Виробнича аналітична практика бакалавра є важливою частиною навчального процесу. Вона одночасно вирішує завдання практичної підготовки студентів відповідно до обраної кваліфікації та є заключним етапом підготовки бакалаврів.
Мета практики полягає у закріпленні теоретичних знань, які отримані за час навчання у вищому навчальному закладі, та оволодінні практичними вміннями і навичками майбутньої професії. Виробнича аналітична практика забезпечує можливість отримання виробничого досвіду та продовження наукового дослідження в сфері економіки підприємства.
Об’єктом проходження практики є підприємство ВАТ «Рівне-Авто».
 
1. Історія розвитку галузі на Україні
 
Історія корпорації «УкрАвто» розпочалася 1969 року зі створення головного управління технічного обслуговування та ремонту автомобілів, до складу якого увійшли 7 регіональних виробничих управлінь і близько 50 сервісних станцій. У 1988 році, за часів перебудови та глобальних реформ, Управління було реорганізовано та почало опікуватися не лише сервісом, але й продажем автомобілів, охопивши своєю діяльністю 25 регіонів України.
Наступний етап трансформації датується 1989 – 1992 роками – добою початку новітньої історії України. Тоді почалися найважливіші структурні перетворення Українського автомобільного гіганта, що вилилися у створення 1992 року Відкритого акціонерного товариства, Української автомобільної корпорації «УкрАвто».
Сьогодні до складу корпорації, великої холдингової компанії багатьох напрямів діяльності, входять найпотужніші в Україні заводи з виробництва автомобілів, регіональні представництва у всіх областях України і в Автономній Республіці Крим, до складу яких входить 405 центрів технічного обслуговування, автосалонів, магазинів запасних частині комплектуючих, 6 складських центрів логістики, страхова компанія, а також низка фінансових організацій і підприємств інших видів діяльності.
Приорітети компанії – відродження сучасного автомобілебудування, розвиток автомобільної галузі вцілому, створення нових робочих місць.
В основі ринкової діяльності «УкрАвто» була й надалі залишається справедлива і вільна конкуренція та якісне вдосконалення мережі продажу автомобілів і станцій сервісного обслуговування, впровадження передових технологій корпоративного Управління, перехід на найновітніші обладнання і технології, висока якість продукції та послуг.
 
2. Аналіз ринку легкових автомобілів
 
Україна за своїм низьким (порівняно з європейськими державами) коефіцієнтом автомобілізації та переважно застарілим парком автомобілів є потенційно перспективним ринком для вітчизняних та іноземних автомобільних компаній, а за сприятливої економічної та політичної кон’юнктури може стати привабливим об’єктом для інвестицій. Зростання реальних доходів населення, стабілізація цін на нові автомобілі завдяки розширенню мережі офіційних імпортерів, розвиток автомобільного кредитування – усі ці та інші чинники сприяли значному зростанню автомобільного ринку України за останні кілька років.
Безпрецедентний – особливо на первинному ринку – бум продажу автомобілів в Україні 2006 року, якого не змогли передбачити ні експерти, ні представники авто ринку, свідчить про значну теоретичну та практичну актуальність цієї проблеми й потребу її всебічного дослідження.
Автомобільна промисловість в Україні має давні традиції. За радянської доби добре знаними були такі марки вітчизняного виробництва, як «ЗАЗ». «ЛАЗ», «ЛуАЗ» тощо, хоча в основному дану продукцію виробляла Росія. Після розпаду СРСР та послаблення зв'язків між колишніми радянськими республіками ситуація різко змінилася. З одного боку, українські автомобільні заводи втратили ринки збуту, а з іншого – колосально почав зростати попит на автопродукцію, зокрема на легкові автомобілі. Водночас обсяги виробництва практично на всіх підприємствах автомобільної галузі різко скоротилися й сама галузь перебувала у стані стагнації.
Позитивний внесок у зростання обсягів імпорту зробило збільшення кількості автосалонів. Держава також не залишалася осторонь обмеження імпорту вживаних автомобілів: зокрема, провадилася активна й успішна боротьба з різноманітними каналами імпорту таких авто (встановлено митні бар'єри, що зробили завезення вживаних автомобілів практично невигідним); внесено зміни до законодавчої бази.
Починаючи з 2001 р., простежуємо значне зростання автомобільного ринку в цілому та ринку нових автомобілів зокрема. Наприклад, 2002 р. в Україні продано 107 тис. нових авто, або на 50% більше, ніж 2001 р. У 2004 році в Україні здійснено 232953 первинних реєстрацій легкових автомобілів, що на 20, 2% більше, ніж у попередньому році. [1]
Згідно з дослідженням українського ринку автосервісу за час незалежності автопарк легкових автомобілів в Україні зростає дуже швидкими темпами. Особливо це помітно останніми роками. Наприклад, 2002 року українці купили понад 100 тис. нових легковиків, 2003-го – 150 тис., а 2004-го близько 200 тисяч. Те
Фото Капча