Предмет:
Тип роботи:
Курсова робота
К-сть сторінок:
38
Мова:
Українська
Курсова робота
на тему:
«Комплексний системний порівняльно-правовий аналіз кримінально-правових норм, що встановлюють відповідальність за зґвалтування»
ЗМІСТ
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ЗҐВАЛТУВАННЯ
1.1. Загальна характеристика злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи
1.2. Об’єкт злочинів проти статевої свободи
1.3. Кримінальна відповідальність за злочини проти статевої свободи
Висновки до Розділу 1
РОЗДІЛ 2. КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ ЗҐВАЛТУВАННЯ
2.1. Об’єктивні ознаки зґвалтування
2.2. Суб’єктивні ознаки зґвалтування
2.3. Кваліфікуючі ознаки зґвалтування
Висновки до Розділу 2
ВИСНОВКИ
ЗАДАЧІ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ВСТУП
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканності особи є посяганнями на особистість і пов’язані з грубими порушеннями норм суспільної моралі, тому кримінальним законодавством за їх вчинення передбачено доволі суворе покарання.
Статеві злочини характеризуються аморальністю та цинічністю дій винних осіб, принижують честь і гідність потерпілої особи та можуть завдати значної шкоди здоров’ю.
Актуальність роботи полягає в аналізі злочину зґвалтування і тому, що статеві злочини, зокрема, досліджуваний нами злочин, посягає на статеву недоторканість особи, призводить до глибоких душевних травм у потерпілих. Воно може потягнути за собою тяжкі наслідки, шкідливо впливає здоров’я потерпілої особи, нерідко призводить до розірвання шлюбу, сприяє розповсюдженню розпусти, знижує культурний рівень суспільства. На проблему викорінення насильства, в тому числі у сфері статевих відносин, звертають увагу міжнародні організації. Питома вага зґвалтувань в структурі української злочинності відносно невелика, але загальна кількість зґвалтувань досить значна (близько 600-700 в рік) і ступінь їх небезпечності високий [15]. Такі дані статистики можна піддати сумніву адже лише незначна кількість жертв насилля звертаються до міліції із заявами щодо скоєння проти них злочину. Але сказати, скільки саме людей не звертаються до правоохоронців складно, оскільки в Україні подібних досліджень не проводилося. Основними причинами цього є недооцінювання значущості події, страх перед помстою злочинця, небажання розголосу. Основними причинами зґвалтування можуть бути не лише задоволення сексуальних потреб, а й прагнення підкорити жертву, при цьому вік і зовнішність жінки іноді не мають значення.
Метою дослідження є здійснення комплексного системного порівняльно-правового аналізу кримінально-правових норм, що встановлюють відповідальність за зґвалтування.
Поставленою метою обумовлені завдання роботи і полягають у з’ясуванні:
- загальних характеристик злочинів проти статевої свободи;
- встановленню об’єктів злочинів проти статевої свободи;
- міри кримінальної відповідальність за злочини проти статевої свободи;
- об’єктивних та суб’єктивних ознак зґвалтування;
- кваліфікуючих ознак зґвалтування;
- причин виникнення та запобігання злочину зґвалтування.
Об’єктом дослідження є законодавство України, яке встановлює відповідальність за зґвалтування.
Предметом дослідження є кримінальна відповідальність за зґвалтування (порівняльно-правовий аналіз).
Джерельна база написання курсової роботи складається із законодавства України та емпіричної бази – дослідження українських та російських вчених. Зокрема, Ю. В. Александров, М. І. Бажанов, Б. А. Бліндер, В. І. Борисов, О. О. Дудоров, Л. В. Дорош, А. П. Дьяченко, Л. Г. Козлюк, М. Й. Коржанський, Ю. К. Сущенко, В. В. Сташис, А. П. Шеремет, Я. М. Яковлев та інші правники.
При написанні цієї робити використовувалися загальні і спеціальні методи дослідження, що забезпечило об’єктивний аналіз предмету дослідження, зокрема: догматичний – для виявлення недоліків у нормі КК України, що передбачає відповідальність за зґвалтування; діалектичний – при дослідженні положень про кримінальну відповідальність за зґвалтування; логіко-юридичний – для аналізу кримінально-правових норм; формально-юридичний – для аналізу юридичних понять; порівняльно-правовий – для порівняння положень нормативно-правових актів, слідчо-судової практики та емпіричних праць.
Структурно робота складається із двох розділів. У Розділі 1 досліджено теоретичні питання, які стосуються загальної характеристики злочинів проти статевої свободи та недоторканості. У Розділі 2 досліджено злочин зґвалтування, названо основні причини існування такого явища в суспільстві, проаналізовані кваліфікуючі ознаки зґвалтування та наведено перелік заходів спрямованих на зниження вчинення такого злочину. Робота підсумовується висновками, як узагальненням роботи, розв’язку задач та списку використаних джерел.
Загальна кількість сторінок в роботі становить 38 сторінок.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ЗҐВАЛТУВАННЯ
1.1. Загальна характеристика злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи
Сексуальна поведінка людей змінюється залежно від часу в якому ми живемо, покоління людей та від їх культури. Саме роль сім’ї як соціального осередку встановлює норми сексуальних відносин між чоловіком та жінкою. Забезпечення ж вимог моралі і закону по відношенню до сексуальної поведінки особи забезпечується кодифікованим законодавством, нормами моралі та звичаю.
Статевими злочинами називають передбачені кримінальним законом сексуальні посягання на статеву волю, статеву недоторканість, умови нормального розвитку неповнолітніх та на нормальний уклад у галузі статевих відносин. Такі злочини стають суспільно небезпечним відхиленням від норм сексуальної поведінки людей.
Згідно з чинним законодавством України кримінальна відповідальність за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканності особи передбачена розділі ІV Особливої частини Кримінального кодексу України (далі – КК України), зокрема за: зґвалтування (ст. 152); насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом (ст. 153); примушування до вступу в статевий зв’язок