Зміст
Вступ
1. Теоретичні та правові засади управління грошовими потоками підприємства
1.1 Сутність та класифікація грошових потоків підприємства
1.2 Методологічні аспекти аналізу руху грошового потоку підприємства
1.3 Планування та прогнозування грошових потоків
2. Аналіз стану грошових потоків ТОВ МПЗ «Милам»
2.1 Аналіз фінансового стану досліджуваного підприємства
2.2 Аналіз грошових потоків підприємства
2.3 Аналіз рівня збалансованості та ефективності грошових потоків
3. Оптимізація систем управління грошовими потоками на підприємстві
3.1 Планування та прогнозування грошових потоків
3.2 Підвищення ефективності управління грошовими потоками підприємства
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Актуальність теми. В сучасних умовах господарства багато підприємств поставлені в умови самостійного вибору стратегії та тактики свого розвитку. Самофінансування підприємством своєї діяльності стало першим завданням кожного підприємства. В умовах ринкової економіки, конкуренції і нестабільного зовнішнього середовища необхідно оперативно реагувати на незначні відхилення від нормальної діяльності підприємства. Управління грошовими потоками являється тим інструментом, за допомогою якого можна досягти бажаного результату діяльності – отримання прибутку. Цими обставинами і обумовлено вибір досліджуваної теми.
Питання формування та управління грошовими потоками досліджувалося багатьма авторами. В курсовій роботі були використані вітчизняні та зарубіжні дослідження і методики в області управління грошовими коштами, джерела періодичного друку а також бухгалтерські документи за 2010-2012 роки.
Мета курсової роботи – в ході аналізу виробничо-господарської діяльності досліджуваного підприємства розробити рекомендації по оптимізації механізму формування та управління грошовими потоками.
Об’єктом дослідження є – вивчення руху грошових потоків на ТОВ МПЗ «Милам». Основним видом продукції є м’ясні вироби, по виробництву яких комбінат посідає провідне місце в Україні.
Предметом дослідження даної роботи є механізм формування та управління грошовими потоками на досліджуваному підприємстві.
Для виконання поставленої мети необхідно виконати наступні завдання:
-визначити теоретичні засади управління грошовими потоками на підприємстві;
-проаналізувати організаційну структуру та фінансово-економічний стан підприємства;
-провести аналіз грошових потоків підприємства;
-визначити рівень збалансованості та ефективності грошових потоків;
-визначити рівень збалансованості та ефективності грошових потоків;
-проаналізувати як проводиться планування та прогнозування грошових потоків на підприємстві.
Оцінити ефективність запропонованих заходів із управління грошовими потоками.
Базисом аналізу грошових потоків підприємства є загальні способи пізнання такі, як аналіз – метод дослідження, що полягає в уявному розчленуванні цілого поняття на складові, виділенні його окремих частин, зв’язку між ними; синтез – з’єднання окремих частин в єдине ціле. Перехід від аналізу фактів до синтезу здійснюється за допомогою індукції (спосіб переходу від знання окремих фактів до знання загального, від вивчення причин до результатів) та дедукції – спосіб дослідження від загального до часткового, від результатів до причин.
Практичне значення дослідження заключається в розробці конкретних заходів по вдосконаленню управління грошовими потоками на підприємстві.
Робота складається із трьох розділів, перший із яких носить теоретичний характер, другий – дослідницький, третій – рекомендаційний.
1. Теоретичні та правові засади управління грошовими потоками підприємства
1.1 Сутність та класифікація грошових потоків підприємства
У процесі купівлі-продажу товарів, надання послуг, а також виконання різного роду зобов'язань у грошовій формі відбуваються різноманітні розрахунки та платежі. Платежі також здійснюються за розподілу й перерозподілу грошових коштів. Сукупність усіх платежів створює грошовий потік.
Грошовий потік – це виявлення сутності грошей у русі. Він охоплює процеси розподілу й обміну. На обсяг і структуру грошового потоку на підприємстві справляють вплив стадії виробництва та споживання. Тривалий виробничий процес, який потребує збільшення виробничих запасів, призводить до збільшення платежів, пов'язаних з їх придбанням. Особливе місце займає грошовий потік у процесі реалізації продукції. За товарного виробництва продукт окремого виробника, призначений для споживання іншим суб'єктом господарювання, може дійти до споживача і дати право виробнику на отримання іншого продукту тільки після його оплати. Під час реалізації перевіряється відповідність між обсягом і структурою виробництва та суспільною потребою в них [20, c. 75-76].
Потік грошей супроводжує обмін товарів і послуг, коли здійснюється оплата за товар і гроші переходять від покупця до продавця. У загальній грошовій масі розрізняють активні гроші, що в кожний даний момент беруть участь в обороті, і пасивні (кошти на рахунках суб'єктів господарювання, громадських організацій, кошти населення, інші фонди накопичення і зберігання), що є лише потенційним платіжним засобом. Отже, маса грошей, яка перебуває в обороті, завжди буде меншою за загальну кількість грошей на суму грошових фондів накопичення і зберігання. Останні постійно залучаються в активний грошовий оборот.
Грошові розрахунки можуть набирати як готівкової, так і безготівкової форми. Безготівковим грошовим розрахункам, як правило, віддають перевагу. Це пояснюється тим, що за використання безготівкових розрахунків досягають значної економії витрат на їх здійснення. Сферу готівкових і безготівкових розрахунків розмежовано. Готівкова форма розрахунків застосовується за обслуговування населення – виплата заробітної плати, матеріального заохочення, дивідендів, пенсій, грошової допомоги. Отримуючи грошові доходи, населення витрачає їх на купівлю товарів, продуктів харчування, оплачує послуги і здійснює інші платежі.
Безготівкові розрахунки – це грошові розрахунки, які здійснюються за допомогою записів на рахунках у банках, коли гроші (кошти) списуються з рахунка